45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dieta odchudzająca w cukrzycy

Dieta odchudzająca w cukrzycyDieta odchudzająca w cukrzycy

Podwyższony poziom cukru we krwi to niebezpieczny sygnał znamionujący produkcję niewystarczającej ilości insuliny lub insulinoodporność. Towarzyszą temu także inne, niepożądane objawy – poczucie zmęczenia, nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu. Bardzo ważne w utrzymaniu dobrej formy u cukrzyka jest przestrzeganie odpowiedniej diety, regulującej poziom cukru we krwi. W przypadku nadwagi zaleca się także praktykowanie aktywności fizycznej – celem normalizacji masy i obniżenia glikemii. Na jaką dietę powinien zdecydować się cukrzyk, aby zmniejszyć wagę swojego ciała?

Dieta dla cukrzyka – czy konieczne odchudzanie?

Cukrzyca bardzo często wiąże się z otyłością. Dlatego bardzo ważne w przypadku tego typu przypadłości jest dbanie zarówno o regulowanie poziomu cukru we krwi, jak i zaplanowanie sobie bezpiecznej ścieżki na schudnięcie. Dieta cukrzycowa powinna być zindywidualizowana, dostosowana do każdego pacjenta, uwzględniająca jego wiek, masę ciała, wzrost, przyjmowane leki, ogólny stan zdrowia. W każdym przypadku kluczowa jest jednak redukcja masy ciała. Nadwaga i cukrzyca dla zachowania dobrego zdrowia nie mogą iść w parze.

  • Jaka dieta dla cukrzyka?

Insulina a odchudzanie

Otyłość to ewidentnie niesprzyjająca cukrzykowi okoliczność. Sprawia bowiem, że organizm staje się odporny na insulinę produkowaną przez trzustkę. Procesy te zachodzą w wątrobie, mięśniach, podskórnej tkance tłuszczowej –spalających glukozę w największym stopniu, obniżając tym samym jej poziom we krwi. Ponadto, w sytuacji, gdy dana osoba ma nadwagę i jest cukrzykiem, glukoza nie jest łatwo przyswajalna przez komórki i przetwarzana na energię. W efekcie trzustka produkuje więcej insuliny, a co za tym idzie – waga się zwiększa a cukrzyca rozwija. Chory zmuszony jest do przyjmowania insuliny, która zasadniczo przyczynia się do wzrostu wagi. I tu zaczyna się problem cukrzyka. Insulina i odchudzanie nie stoją po tej samej stronie w trosce o zdrowie i dobrą formę chorego. Musi on zdecydować, czy stosuje w dalszym ciągu insulinę i zmaga się z otyłością cukrzycową, czy też ją odrzuca, narażając się na poważne powikłania zdrowotne. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest zastosowanie odpowiednio zbilansowanej diety i praktykowanie aktywności fizycznej.

Dieta cukrzycowa odchudzająca

Dieta cukrzycowa jak każda inna rządzi się swoimi prawami. W tej kluczowe jest równoważenie węglowodanów, które powinny stanowić 45-50% przyjmowanego dziennie pożywienia, białka (15-20% dziennie), i tłuszczy (30-35%). Wśród węglowodanów znajdzie się miejsce i na cukry proste (słodkie w smaku) i na cukry złożone (niesłodkie w smaku). W odniesieniu do tłuszczy, to należy pamiętać, iż w diecie tej nie mogą występować produkty takie jak boczek, szynka, schab. Wskazane są chude zamienniki – drób, ryby. Odchudzający się cukrzyk powinien także odstawić słodycze oraz w dużej mierze słodkie owoce. Podstawową zasadą, którą należy stosować jest spożywanie codziennie 5 niewielkich posiłków w regularnych odstępach. Odchudzanie w cukrzycy typu 1 powinno się opierać na redukcji przyjmowanych dawek insuliny przy jednoczesnym zbilansowaniu diety i podejmowaniu aktywności fizycznej.

Nadwaga a cukrzyca – rusz się z kanapy!

Dieta i ruch to równie ważne elementy procesu odchudzania. Wysiłek fizyczny pozwala na utratę kilogramów, obniżenie poziomu cukru we krwi, zmniejszenie dawek leków. Cukrzykom nierzadko towarzyszą inne dolegliwości, dlatego zawsze decyzja o rodzaju praktykowanej aktywności fizycznej powinna być podejmowana w porozumieniu z diabetologiem. Najprostszą i najbezpieczniejszą formą ruchu może być spacerowanie, przy stopniowym wydłużaniu czasu jego trwania i zwiększaniu intensywności. Ważne przy tym jest posiadanie zawsze przy sobie glukometru, który umożliwi zmierzenie poziomu cukru we krwi i spożycie czegoś słodkiego w przypadku jego nagłego spadku. Można się także wspomóc lakami na odchudzanie dedykowanymi cukrzykom.

dieta dla cukrzyka nadwaga a cukrzyca

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach