43 618 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 873 produktów w 207 kategoriach

Podobne produkty

Dieta na wysokie ciśnienie krwi: Sprawdź czy sobie nie szkodzisz

Dieta na wysokie ciśnienie krwi: Sprawdź czy sobie nie szkodziszDieta na wysokie ciśnienie krwi: Sprawdź czy sobie nie szkodzisz

W Polsce z roku na rok przybywa osób z podwyższonym ciśnieniem krwi. Niestety jest to schorzenie często bagatelizowane, dopóki nie dojdzie do poważnych komplikacji zdrowotnych. Dlatego warto już dziś wprowadzić drobne zmiany w swojej diecie, aby cieszyć się zdrowiem na dłużej. Tych kilka rad może okazać się strzałem w dziesiątkę dla Twojego zdrowia.

 

Czy nagłe zmiany w naszych zwyczajach żywieniowych obniżą wysokie ciśnienie krwi? W inny sposób, czy dieta nadciśnieniowa będzie działać? Nadciśnienie może występować bezwiednie przez wiele lat, aż do wystąpienia poważnej choroby.

Otyłość lub nadwaga jest jedną z głównych przyczyn nadciśnienia. Brak ruchu, nadmierne spożycie alkoholu, przewlekły stres to niektóre z przyczyn, które prowadzą do przewlekłych chorób serca, udaru mózgu, uszkodzenia nerek, a także chorób tętnic. Jest oczywiste, że bez zdrowego stylu życia, regularnych ćwiczeń fizycznych i zrównoważonej diety, ma się większe szanse na problemy zdrowotne.

Dieta pomagająca obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi

Zdrowa dieta jest początkiem dostosowywania żywności, takiej jak owoce i warzywa lub żywności, które są ubogie w cholesterol i bogate w błonnik, który zawiera również potas, wapń i magnez. Unikaj zbyt dużej ilości sodu (soli), jedz mniej przetworzonych produktów a więcej świeżej żywności.

Często ludzie nie zdają sobie sprawy z codziennych nawyków żywieniowych dotyczących ilości kalorii lub tłuszczów, wielkości porcji, które spożywają. Ważne jest, aby spisać dzienne spożycie żywności w celu zmniejszenia ilości kalorii, jak również w celu zarządzania wysokim ciśnieniem krwi. Śledzenie tego, co jesz, pomoże nie tylko kontrolować ciśnienie krwi, ale także skieruje Cię na zdrowy tryb życia.

Wskazówki dietetyczne dotyczące wysokiego ciśnienia krwi:

Unikaj soli

Spożywanie soli w ilości mniejszej niż jedna łyżka stołowa i czytanie etykiet z wartościami odżywczymi na opakowaniach produktów spożywczych to czynniki pozwalające uniknąć nadmiaru sodu w diecie. Ponadto, unikanie puszek lub przetwarzania żywności lub fast foodów oraz stosowanie przypraw bez soli również jest wskazane.

Owoce i warzywa

Świeża żywność zawsze przynosi niezbędne elementy odżywcze. Większość owoców i warzyw zawiera magnez, potas i dużo błonnika. To właśnie te pierwiastki i minerały, których Ci potrzeba.

Pożegnaj kofeinę

Produkty zawierające kofeinę są również jedną z przyczyn wzrostu ciśnienia krwi. Konieczne jest ograniczenie spożycia kofeiny. Nie musisz rezygnować z porannej kawy, ale postaraj się nie pić więcej niż dwie filiżanki kawy dziennie.

Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension)

Dieta stworzona, aby pomóc w problemach z nadciśnieniem. Stosowanie tej diety polega na obniżeniu zawartości tłuszczów nasyconych, eliminacji nadmiaru cukru, słodkich napojów i innych śmieciowych produktów spożywczych. Wprowadza również do jadłospisu ziarna i orzechy, świeże owoce i warzywa, jak również chude mięso, głównie kurczaka i ryby.

Ponadto warto zwrócić uwagę na sposób przygotowania potraw. W związku z tym odpada smażenie na głębokim tłuszczu. Zdecydowanie częściej należy przygotowywać posiłki na parze.

Ważne: monitoruj swoje ciśnienie krwi

Podstawą jest monitorowanie swojego ciśnienie krwi. W przypadku takich schorzeń niezwykle istotne jest codzienne badanie swojego ciśnienia krwi. Warto mieć świadomość również w jakich sytuacjach Twoje ciśnienie krwi jest mocno podwyższone, a kiedy z kolei bliżej mu do normalności. Dlatego monitorowanie takiego stanu jest kluczowe.

Jeśli mimo wprowadzenia zmian w diecie Twoje samopoczucie oraz ciśnienie nie zmienia się na lepsze warto wprowadzić kolejne zmiany. Jedną z nich może być odpowiedni preparat obniżający ciśnienie krwi. Takim rozwiązaniem jest Detonic, który pomaga zwalczyć objawy choroby i bazuje na naturalnych składnikach. Jeśli połączysz siłę zrównoważonej diety, szczególnie wprowadzając wszystkie zalecenia z tego wpisu, dodasz umiarkowaną aktywność fizyczną oraz odpowiednią suplementacje, to możesz liczyć na spektakularne efekty.

Dieta dash dieta na obniżenie ciśnienia nadciśnienie co jeść jak obniżyć ciśnienie dieta

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 618 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 873 produktów w 207 kategoriach