43 652 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 873 produktów w 207 kategoriach

Podobne produkty

Dieta IF na odchudzanie - Jakich efektów się spodziewać?

Dieta IF na odchudzanie - Jakich efektów się spodziewać?Dieta IF na odchudzanie - Jakich efektów się spodziewać?
Jedną z zyskujących ostatnio na popularność diet jest IF (Intermittend Fasting - post przerywany), w jej ramach powinniśmy spożywać posiłki w ściśle wyznaczonym oknie czasowym, a przez resztę czasu pościć. Czy to dobre podejście? Jakie korzyści może przynieść IF?
 

W związku z systematycznym wzrostem liczby osób zmagających się z nadwagą i otyłością, rośnie też zainteresowanie różnymi dietami, których celem jest pomoc w zgubieniu zbędnych kilogramów i poprawa stanu swojego zdrowia.

Wiele z nich okazuje się jednak dosyć szkodliwymi dla zdrowia, czy nawet niebezpiecznymi - warto wymienić tutaj różne skrajne diety, zakładające ekstremalnie niską podaż energetyczną, czy znacząco redukujące podaż wybranych makroskładników.

Większość z nich oczywiście działa - mniej kalorii zawsze oznacza utratę masy ciała, jednak kryją się za nimi pewne niebezpieczeństwa. Jedną z zyskujących ostatnio na popularność diet jest IF (Intermittend Fasting - post przerywany), która zasadniczo nie każe nam drastycznie zmieniać diety, ani liczyć kalorii, ale w jej ramach powinniśmy spożywać posiłki w ściśle wyznaczonym oknie czasowym, a przez resztę czasu pościć. Czy to dobre podejście? Jakie korzyści może przynieść IF?

Intermittend Fasting - założenia

Dieta IF zakłada, że nie musimy martwić się o to, co jemy (choć i tu rozwaga pomoże poprawić rezultaty) przestrzegając wyraźnych regulacji dotyczących tego, kiedy jemy. Standardowy plan zakłada rozkład 16/8 lub na początku 14/10 - czyli 16 godzin postu i 8-godzinne okno, w trakcie, którego można nam jeść, lub 14-godzin postu i 10-godzinne okno. Zasady są proste - w czasie okna spożywamy tyle kalorii, ile potrzebujemy, oczywiście bez przejadania się, a w czasie postu spożywać wolno wyłącznie wodę i niekaloryczne napoje - kawę, herbatę, napoje typu zero. 

Jeszcze innym, również zyskującym na popularności, jest rozwiązanie zwane 5:2, zakładające 5 dni normalnej diety, przeplatane dwoma, pojedynczymi dniami bardzo lekkiej diety, o zaledwie 600 kcal. 

Czy to jest bezpieczne i zdrowe?

Dla człowieka podobnie jak dla większości zwierząt, poszczenie jest czymś normalnym. Warto zastanowić się nad historią naszego gatunku - dopiero od niedawna ludzie mają wystarczająco, czy wręcz więcej, niż wystarczająco żywności. Dlatego też jesteśmy świetnie przystosowani do przetrwania okresów braku pożywienia - właśnie wtedy wykorzystywana jest energia zmagazynowana w tkance tłuszczowej. To również powód, dlaczego nasz organizm tak chętnie robi tam zapasy - chcąc zabezpieczyć się przed okresami głodu właśnie. I to właśnie brak postu przyczynia się do nadmiernego kumulowania tkanki tłuszczowej, która nie jest na bieżąco zużywana. 

Wiele dostępnych badań naukowych wykazuje, że krótkie głodówki pomagają poprawić profil lipidowy (stosunek HDL do LDL), zwiększają wrażliwość na insulinę (czyli pozwalają lepiej przyswajać węglowodany) i pomagają kontrolować apetyt (zwiększając wrażliwość na leptynę - hormon sytości).

Zalety IF

Jedną z najważniejszych cech, decydujących o powodzeniu danej diety, jest to, czy jest przestrzegana. Zaletą postu przerywanego jest fakt, że ma on bardzo proste zasady - tylko w określonych godzinach można jeść, poza nimi należy utrzymywać post. Nie ma tu znacznych restrykcji dotyczących doboru posiłków, czy liczenia kalorii, choć ograniczenie wysokokalorycznych posiłków (słodyczy, tłustych produktów, słodzonych napojów) z pewnością poprawi osiągane rezultaty. Po przyzwyczajeniu organizmu, okazuje się być ona bardzo wygodna - dzięki mniejszej (zazwyczaj) ilości spożywanych posiłków oszczędzamy czas, a także zyskujemy większą niezależność od jedzenia, ale przede wszystkim faktycznie przynosi to utratę wagi!

Wady Intermittend Fasting 

Nie są to znaczne wady, ale należy wymienić:

  • dosyć trudną adaptację do 16-godzinnego okresu postu,
  • zbyt długie posty mogą rozregulować kobiecy układ hormonalny,
  • konieczność dbania o spożywanie produktów wysokiej jakości (to jedna wymóg przy każdej restrykcji kalorycznej),
  • mniejsza ilość okazji do spożywania posiłków z rodziną i przyjaciółmi (jeśli np. nie jemy śniadań czy kolacji).

Podsumowanie: Czy warto?

Zdecydowanie IF to jeden z lepszych sposobów na ograniczenie spożywanych kalorii, a co za tym idzie utraty masy ciała. Jest to łatwa w prowadzeniu i skuteczna dieta, co do której nie ma również wątpliwości ze strony lekarzy czy dietetyków (jeśli nie towarzyszy nam cukrzyca czy hipoglikemia). Być może nie każdy to polubi, ale na pewno warto spróbować. 

Artykuł powstał we współpracy z portalem Doktorfit.edu.pl

post przerywany post przerywany zalety post przerywany czy warto
Komentarze
Dodano: 11 Listopad 2019
Autor: Sylwia
Ocena:
16 godzin postu? Brzmi strasznie. Nie pokusiłabym się na taką dietę nigdy w życiu. Za bardzo lubię jeść :) Bardziej już polecam jakiś detox, np. można o nim przeczytać tutaj https://www.bezuprzedzen.pl/
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 652 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 873 produktów w 207 kategoriach