Nie od dziś wiadomo, że, jeżeli chcemy się odchudzić, musimy podjąć wiele wyrzeczeń. Rozmaite diety zabraniają nam spożywać poszczególnych składników, a my, żeby schudnąć, jesteśy zdolni do wielu poświęceń. Podobnie jest z dietą Dukana, która według opinii wielu osób, które ją stosują, jest wyjątkowo restrykcyjna. Ale te same osoby mówią, że warto, bo efekty są zdumiewające.
Co to jest dieta Dukana?
Jak stosować dietę Dukana?
Dieta została opracowana przez doktora Pierra Dukana. Starał się on skompoować taki sposób odżywiania, by był zarówno skuteczny, jak i zdrowy. System tej diety był układany przez wiele lat i testowany na pacjentach naukowca, który już na samym początku odnotował wiele sukcesów. Dieta podzielona jest na cztery fazy, a każda następna jest bardziej łagodna i wymaga coraz mniej poświęceń od osób stosujących ją.
Przede wszystkim osoba, która decyduje się na zastosowanie diety, zwiększa w swoim jadłospisie białka, a pozbywa się tłuszczów i węglodowanów. Białka są niskokaloryczne, ale aby je przetworzyć, wykorzystywane są duże pokłady energii. Co ważne, przy stosowaniu tej diety nie jest określany ścisły rytm spożywania posiłków, więc w tej kwestii mamy pełną swobodę. Obok takiego sposobu odżywiania się drugą, naczelną zasadą, opracowaną przez doktora Dukana, jest spożywanie dużych ilości wody w ciągu dnia, dokładnie ok. 1,5 litra.
Dieta, jak wspomniałam wcześciej, składa się z czterech faz:
- uderzeniowa- wówczas przyjmujemy produkty, które zawierają głównie białka, a nie zawierają prawie wcale tłuszczu,
- naprzemienna- inaczej zawana "fazą równowagi", gdzie obok produktów o dużej zawartości białka spożywamy również warzywa co drugi dzień,
- utrwalanie efektów- trwa najdłużej, przyjmuje się zasadę, że na każdy zgubiony kilogram faza utrwalania ma potrwać 10 dni,
- stabilizacji- inaczej "białkowe czwartki", która powinna trwać już przez całe życie. Należy wybrać sobie jeden dzień w tygodniu, podczas którego spożywać będziemy wyłącznie produkty białkowe.
Nie istnieje jednak żadna dobra dieta, która przyniesie oczekiwane efekty bez wysiłku fizycznego. O tym również przypomina doktor Dukan , który, podczas stosowania diety zaleca ćwiczenia w postaci 20- minutowego, codziennego, szybkiego marszu. Nie wymaga to od nas specjalnych poświęceń, wystarczy chociaż raz w ciągu dnia zrezygnować z przejażdżki autobusem, a zamiast tego podarować sobie ten czas na spacer.
Należy pamiętać o tym, że spożywanie dużej ilości białek, a na tym polega dieta Dukana, która inaczej zwana jest "białkową", może wiązać się z dodatkowymi konsekwencjami. Jest to np. brak przyjmowania błonnika, który rzadko kiedy występuje w produktach, które zalecane są do spożywania głównie w pierwszej fazie. Jest on bardzo ważny dla układu wydalniczego, gdyż czyści nasze jelita. Kolejne fazy wzbogacane są o ten składnik odżywczy, więc ewentualne problemy już wtedy powinny ustąpić.
Dieta Dukana przez wiele osób okrzyknięta została dietą "cud". Faktycznie, efekty są zdumiewające i możemy je bardzo szybko osiągnąć. Nie odczuwamy przy tym uczucia głodu, co może dodatkowo zachęcić osoby borykające się z otyłością. Bardzo ważnym jej aspektem jest także to, że, w przeciwieństwie do innych, "cudownych" diet, podczas których szybko tracimy na wadze, ale równie szybko później tyjemy, przy tej diecie nie osiągniemy efektu jo-jo, a jej rezultaty będą trwałe. Jej wadą jest monotonność, na którą niektórzy narzekają, ale także brak spożywania dostatecznej ilości witamin, które wówczas powinny być przyjmowane w postaci suplementacji.
Co o tym sądzisz?