45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dieta Dukana - czy faktycznie zasługuje na miano

Dieta Dukana - czy faktycznie zasługuje na miano Dieta Dukana - czy faktycznie zasługuje na miano

Nie od dziś wiadomo, że, jeżeli chcemy się odchudzić, musimy podjąć wiele wyrzeczeń. Rozmaite diety zabraniają nam spożywać poszczególnych składników, a my, żeby schudnąć, jesteśy zdolni do wielu poświęceń. Podobnie jest z dietą Dukana, która według opinii wielu osób, które ją stosują, jest wyjątkowo restrykcyjna. Ale te same osoby mówią, że warto, bo efekty są zdumiewające.

  • Co to jest dieta Dukana?

  • Jak stosować dietę Dukana?

Dieta została opracowana przez doktora Pierra Dukana. Starał się on skompoować taki sposób odżywiania, by był zarówno skuteczny, jak i zdrowy. System tej diety był układany przez wiele lat i testowany na pacjentach naukowca, który już na samym początku odnotował wiele sukcesów. Dieta podzielona jest na cztery fazy, a każda następna jest bardziej łagodna i wymaga coraz mniej poświęceń od osób stosujących ją.

Przede wszystkim osoba, która decyduje się na zastosowanie diety, zwiększa w swoim jadłospisie białka, a pozbywa się tłuszczów i węglodowanów. Białka są niskokaloryczne, ale aby je przetworzyć, wykorzystywane są duże pokłady energii. Co ważne, przy stosowaniu tej diety nie jest określany ścisły rytm spożywania posiłków, więc w tej kwestii mamy pełną swobodę. Obok takiego sposobu odżywiania się drugą, naczelną zasadą, opracowaną przez doktora Dukana, jest spożywanie dużych ilości wody w ciągu dnia, dokładnie ok. 1,5 litra.

Dieta, jak wspomniałam wcześciej, składa się z czterech faz:

  1.  uderzeniowa- wówczas przyjmujemy produkty, które zawierają głównie białka, a nie zawierają prawie wcale tłuszczu,
  2. naprzemienna- inaczej zawana "fazą równowagi", gdzie obok produktów o dużej zawartości białka spożywamy również warzywa co drugi dzień,
  3. utrwalanie efektów- trwa najdłużej, przyjmuje się zasadę, że na każdy zgubiony kilogram faza utrwalania ma potrwać 10 dni,
  4. stabilizacji- inaczej "białkowe czwartki", która powinna trwać już przez całe życie. Należy wybrać sobie jeden dzień w tygodniu, podczas którego spożywać będziemy wyłącznie produkty białkowe.

Nie istnieje jednak żadna dobra dieta, która przyniesie oczekiwane efekty bez wysiłku fizycznego. O tym również przypomina doktor Dukan , który, podczas stosowania diety zaleca ćwiczenia w postaci 20- minutowego, codziennego, szybkiego marszu. Nie wymaga to od nas specjalnych poświęceń, wystarczy chociaż raz w ciągu dnia zrezygnować z przejażdżki autobusem, a zamiast tego podarować sobie ten czas na spacer.

Należy pamiętać o tym, że spożywanie dużej ilości białek, a na tym polega dieta Dukana, która inaczej zwana jest "białkową", może wiązać się z dodatkowymi konsekwencjami. Jest to np. brak przyjmowania błonnika, który rzadko kiedy występuje w produktach, które zalecane są do spożywania głównie w pierwszej fazie. Jest on bardzo ważny dla układu wydalniczego, gdyż czyści nasze jelita. Kolejne fazy wzbogacane są o ten składnik odżywczy, więc ewentualne problemy już wtedy powinny ustąpić.

Dieta Dukana przez wiele osób okrzyknięta została dietą "cud". Faktycznie, efekty są zdumiewające i możemy je bardzo szybko osiągnąć. Nie odczuwamy przy tym uczucia głodu, co może dodatkowo zachęcić osoby borykające się z otyłością. Bardzo ważnym jej aspektem jest także to, że, w przeciwieństwie do innych, "cudownych" diet, podczas których szybko tracimy na wadze, ale równie szybko później tyjemy, przy tej diecie nie osiągniemy efektu jo-jo, a jej rezultaty będą trwałe. Jej wadą jest monotonność, na którą niektórzy narzekają, ale także brak spożywania dostatecznej ilości witamin, które wówczas powinny być przyjmowane w postaci suplementacji.

odchudzanie dieta dieta Dukana

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach