Zadaniem tej diety jest dostarczenie organizmowi złożonych węglowodanów, błonnika, antyoksydantów i tłuszczów omega-3. Jej podstawowy składnik stanowi olej lniany, znany ze swoich szeroko zachwalanych właściwości. Menu opracowane przez doktor Budwig wydaje się dość proste i tanie. Jak jest naprawdę?
Jak wygląda dieta dr Budwig?
Co jeść w diecie dr Budwig?
Johanna Budwig była naukowcem, który opracował swoją dietę ponad 60 lat temu. Jej głównym celem było leczenie nowotworów i innych chorób cywilizacyjnych:
- Otłuszczenia wątroby,
- Chorobach naczyniowych,
- Schorzeniach przewodu pokarmowego,
- Stwardnienia rozsianego,
- Problemów skórnych,
- Pasożytach,
- Oraz dolegliwościach związanych z podeszłym wiekiem.
Jest dietą niskowęglowodanową, dlatego wspomaga leczenie zespołu metabolicznego, czyli chorobą ludzi otyłych, których w dzisiejszych czasach nie brakuje. Zespół metaboliczny objawia się otyłością brzuszną, nadciśnieniem, a także niewłaściwymi poziomami lipidów i cukrów we krwi.
Doktor Budwig nie bez powodu była kandydatką do Nagrody Nobla aż siedmiokrotnie. Już w latach 50. mówiła o istnieniu chorób cywilizacyjnych, których ówcześnie nie znano. Opracowany przez nią sposób żywienia jest dziś uważany nie tylko za sposób walki z różnymi schorzeniami i rakiem, ale także forma przywrócenia organizmowi naturalnych sił i jednocześnie – oczyszczenie go ze szkodliwych substancji.
Zasady diety
Główną zasadą diety dr Budwig jest wyeliminowanie z jadłospisu złych tłuszczów. Przez pierwsze cztery tygodnie zabronione jest spożycie wszystkich tłuszczów zwierzęcych i kiepskiej jakości tłuszczów roślinnych (np. margaryn). Według autorki mają one szkodliwy wpływ na organizm, a zastąpienie ich olejami przyswajalnymi takimi jak: olej lniany, kokosowy, z kiełków pszenicy i od czasu do czasu oliwy z oliwek, przyniesie wiele korzyści dla zdrowia. Dobre tłuszcze to podstawowy składnik tej diety. Najlepiej, jeśli są jedzone z dobrym białkiem, czyli głównie chudym twarogiem.
Kolejna zasada to wyeliminowanie niektórych produktów. I tutaj dla wielu osób zaczynają się schody – trudno jest unikać niektórych z tych produktów we współczesnej żywności, ale oczywiście nie jest to niemożliwe. Potrzeba nieco silnej woli i samozaparcia. Aby dieta przyniosła skutek, trzeba usunąć z jadłospisu wszystkie środki poprawiające smak i konserwujące. Oprócz tego zakazane są:
- Produkty wysoko przetworzone (zupki i sosy w proszku, fast foody, słodycze itd.),
- Cukier oczyszczony – nawet ten brązowy,
- Sztuczne słodziki.
Dopuszczalne są tylko produkty ekologiczne i pochodzące z pewnych źródeł. Jeśli naszym celem jest wyleczenie się z choroby, bardzo ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń dietetycznych, bez wyjątków – produkty muszą być pochodzenia eko i spożywane w dokładnie określonych godzinach. Może być to uciążliwe dla niektórych osób, ponieważ plan dnia jest rozpisany z dokładnością co do godziny. W jadłospisie znajdziemy również… alkohol. Co jeszcze przyda się przy diecie dr Budwig?
- Olej lniany eko,
- Siemię lniane – mielone bezpośrednio przed spożyciem,
- Biały odtłuszczony ser,
- Sok z kiszonej kapusty,
- Olej kokosowy,
- Owoce,
- Świeże warzywa,
- Płatki i chleb z pełnego ziarna,
- Świeże, oceaniczne ryby,
- Drób i mięso z ekologicznych hodowli (okazjonalnie),
- 2 litry wody dziennie – źródlanej, nie mineralnej,
- Ponadto: miód, suszone owoce, kasze bezglutenowe, płatki owsiane, wytrawny szampan i wino, suszone i świeże zioła.
Co o tym sądzisz?