45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dieta dr Budwig. Czy wiesz na czym polega?

Dieta dr Budwig. Czy wiesz na czym polega?Dieta dr Budwig. Czy wiesz na czym polega?

Bardzo ważnym aspektem w komponowaniu diety, jest uwzględnianie źródeł kwasów omega 3 czemu wychodzi naprzeciw właśnie dieta dr Budwig. Zdrowa i odżywcza dieta, to nie tylko taka, która dostarcza odpowiednio zbilansowanych makro- i mikroskładników takich jak tłuszcze, węglowodany, białko, witaminy i minerały, ale także zawiera odpowiedni stosunek kwasów omega 3 do omega 6. To właśnie od ich proporcji zależy czy będą wykazywały działanie prozdrowotne czy odwrotnie.

Na czym polega dieta dr Budwig?

W czasach prehistorycznych stosunek kwasów omega 3 do omega 6 wynosił 1:1, jednak dziś, ze względu na deficytową ilość kwasów omega 3 w diecie oraz zwiększoną ilość prozapalnych kwasów omega 6, zachowanie odpowiednich proporcji jest utrudnione. Ogólnoświatowe instytucje dietetyczne podają, że na 1 część kwasów omega 3 powinno przypadać 4-5 kwasów omega 6. W przeciętnej diecie populacji europejskiej, stosunek ten jest mocno zaburzony i wynosi 1:10. Nieodpowiednia podaż tłuszczy, które dostarczamy z pożywieniem, może mieć bezpośredni wpływ na powstawanie nowotworów, stanów zapalnych czy zakrzepicy. Dieta dr Budwig jako cel nadrzędny stawia dostarczenie zwiększonej ilości  kwasów antyzapalnych kwasów omega 3 oraz antyoksydantów, mających za zadanie zapobiegać ich utlenowaniu. Jadłospis zbliżony jest do modelu diety śródziemnomorskiej, do którego dołącza się, zwiększoną ilość oleju lnianego, bogatego w kwas alfalinolenowy. Ilość ustalana jest indywidualnie i sięgać może nawet 8 łyżeczek dziennie.

  • Na czym polega dieta dr Budwig?

  • Czy dieta dr Budwig jest skuteczna?

Jak wygląda kuracja?

Wyróżnia się dwa podejścia: tzw. terapeutyczne, stosowane w ciężkich stadiach chorobowych i profilaktyczne, czyli mające na celu zapobieganie wystąpienia bądź nawrotu choroby. Pierwsze nakazuje stosowanie 6-8 łyżek oleju lnianego dziennie, natomiast w drugim należy ograniczyć się do 1-2 łyżek. Warto pamiętać, że w pierwszym przypadku należy ograniczyć inne tłuszcze występujące w pokarmach. Na rynku dostępny jest również olej o tej samej specyfikacji, nazywany Budwigowym, natomiast w celu urozmaicenia smaku, można wymieniać go na olej rydzowy, który wykazuje te same właściwości.

Jakie są wskazania do stosowania diety?

Odnotowuje się sukcesy stosowania powyższej diety u pacjentów, cierpiących na choroby przebiegające z przewlekłym procesem zapalnym takie jak nowotwory, reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, choroby autoimmunologiczne np. hashimoto.

Dietę stosować powinny również osoby cierpiące z powodu:

- prostaty

- Alzheimera

- chorób reumatycznych

- alergii

- choroby układu krążenia: arytmie, zawał serca, miażdżyca

- schorzeń wieku starczego

- wad wzroku i słuchu

- problemów z pamięcią i koncentracją

- schorzeń woreczka żółciowego, stłuszczenie wątroby, wrzodów żołądka

- cukrzycy.

Przed zastosowaniem diety należy upewnić się, że w organizmie nie występuje cholestaza i zrobić odpowiednie badania, aby wykluczyć inne przeciwwskazania.

 

kwasy omega 3 olej lniany dieta dr Budwig

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach