45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dieta białkowa. Na czym polega i czy warto ją stosować?

Dieta białkowa. Na czym polega i czy warto ją stosować?Dieta białkowa. Na czym polega i czy warto ją stosować?

Ten sposób odchudzania jest jednym z najbardziej popularnych, ponieważ pozwala na zrzucenie kilogramów w krótkim czasie. Czy aby na pewno jest bezpieczny i kto nie powinien go stosować?Głównym założeniem diety białkowej jest pobudzenie organizmu do odchudzania poprzez przekierowanie metabolizmu na inne tory: w tego rodzaju diecie, wprowadza się ciało w ketozę, czyli stan, w którym wykorzystuje ono ciała ketonowe jako źródło energii.

Najbardziej znana z tej kategorii jest dieta Dukana, jednak można znaleźć różne (poniekąd zdrowsze) wersje diet białkowych, które mają mniejszy nacisk na białko, ograniczanie węglowodanów czy tłuszcz.

 • Co to jest dieta białkowa?

 • Na czym polega dieta białkowa?

Dla sportowców i nie tylko

Ten sposób odżywiania zaleca się też osobom chcącym przybrać na masie mięśniowej, jednak im nie zaleca się ograniczania podaży węglowodanów. Co więcej, taki rodzaj diety może być skuteczny w przypadku osób chorych na padaczkę, niektóre choroby metaboliczne, genetyczne, a nawet istnieje możliwość, że będzie pomocny u ludzi chorujących na Alzheimera.

Zasady diety białkowej

Według założeń racjonalnej diety (nie białkowej), w racji pokarmowej każdego dnia człowiek powinien dostarczać organizmowi różnorodnych składniki odżywcze. Dzięki temu czuje się zdrowo i ma wystarczające ilości energii. Przynosi to jednocześnie długotrwałe efekty w diecie odchudzającej. Stosunek dzienny zdrowej osoby powinien wyglądać tak: 25% tłuszczu, 15% białka i 60% węglowodanów.

W przypadku diety białkowej bywa różnie – np. w diecie Atkinsa nie kontroluje się ilości kalorii, a zaleca się spożycie produktów bogatych w białko, choć niestety o dużej ilości tłuszczu. Również w przypadku diety Dukana możemy znaleźć całe listy dań, które należy spożywać, a w pierwszej jej fazie (10 dni) jemy wyłącznie białko. Może to przynieść pewne szkody w organizmie, w postaci np. niedoborów witamin.

Kiedy stosować dietę białkową a kiedy nie

Jeśli naszym celem jest szybki u duży spadek masy ciała, to z pewnością dieta  białkowa okaże się skuteczna. Stan ketozy sprzyja hamowaniu apetytu, a w przypadku diety Dukana można stracić nawet 1kg dziennie. Niestety, w głównej mierze jest to woda.

Zaletą stosowania takich diet jest pomoc przy niektórych schorzeniach, jednak wówczas muszą być one stosowane pod okiem lekarza. W takich dietach ważna jest odpowiednia podaż białek, tłuszczów i węglowodanów. Białko powoduje też wzrost masy mięśniowej, jednak tylko przy zbilansowanej diecie!

Mimo to, warto poważnie rozważyć dietę białkową, ma ona spore wady:

 • Brak zróżnicowania w diecie,
 • Obciążenie organizmu białkiem przez nadmierne jego spożycie,
 • Gromadzenie ciał ketonowych,
 • Zakwaszenie organizmu – zaburza się równowaga kwasowo-zasadowa, co skutkuje pogorszeniem samopoczucia,
 • Wysokie spożycie soli (a na zdrowej diecie się ją ogranicza!),
 • Utrata wapnia (wraz z moczem), co zwiększa ryzyko osteoporozy,
 • Brak błonnika w diecie, co powoduje częste zaparcia, hemoroidy itd.
 • Wysoka podaż cholesterolu – źródła białka są bogate w tłuszcz,
 • Większe ryzyko choroby stawów, dny moczanowej, zaburzeń trawienia, bólów mięśni,
 • Brak przyswajalnych węglowodanów, które pozytywnie wpływają na mózg,
 • Zaburzenia koncentracji, osłabienie, zmęczenie,
 • Obciążenie a nawet uszkodzenie nerek,
 • Niedobory witamin.
odchudzanie dieta masa mięsniowa białko dieta Białkowa
Komentarze
Dodano: 06 Lipiec 2016
Autor: Iwona
Ocena:
Muszę ten artykuł pokazać swojej siostrze, bo kupiła niedawno odżywkę białkową dla sportowców i twierdzi, że taka dieta to samo zdrowie i lepiej się po niej czuje.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach