45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Dieta antycholesterolowa. 8 polecanych produktów

Dieta antycholesterolowa. 8 polecanych produktówDieta antycholesterolowa. 8 polecanych produktów

Podwyższony poziom cholesterolu powinien skłonić nas do prowadzenia zdrowego stylu życia. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest ustanowienie i przestrzeganie nowej diety. Podwyższony cholesterol może prowadzić do wielu groźnych chorób odkładając się nawet latami w naszych naczyniach krwionośnych. Najbardziej niebezpiecznym skutkiem długotrwałego stanu podwyższonego cholesterolu jest zawał serca.

 • Jak wygląda dieta antycholesterolowa?

 • Co jeść na diecie antycholesterolowej?

Dieta antycholesterolowa

Podwyższony cholesterol to z reguły skutek nieodpowiedniej, codziennej diety. „Przestawienie” się na produkty zdrowsze dla naszego serca i układu krwionośnego może tu zdziałać cuda. Niestety, chociaż aż ponad 70% Polaków boryka się z podwyższonym cholesterolem, to jedynie co trzeci decyduje się na radykalną zmianę swojej diety na dietę antycholesterolową.

Czego nie wolno jeść przy podwyższonym poziomie cholesterolu?

 • Przede wszystkim należy zrezygnować z mięsa, podrobów (nerek, serc, ozorów) i z innych produktów pochodzenia zwierzęcego, także jajek.
 • Przy podwyższonym cholesterolu zaleca się spożywać, jak najmniejsze ilości nasyconych kwasów tłuszczowych.
 • Masło i smalec także wysoce podnoszą poziomy złego i całkowitego cholesterolu.

Polecane produkty i dania, które można spożywać

 1. Wśród olejów poleca się używać oleju rzepakowego czy oliwy z oliwek. Zamiast masła lepiej wybierać lekką margarynę.
 2. Mięso można zastąpić rybami, które zawierają w sobie mnóstwo wartości odżywczych i nie wpływają w sposób negatywny na poziomy cholesterolu.
 3. Warto spożywać również orzechy oraz nasiona dyni, słonecznika i inne ziarna.
 4. W jadłospisie osoby starającej się obniżyć poziomy złego cholesterolu nie może zabraknąć sezamu. Zawiera on życiodajne fitosterole, które hamują wchłanianie złego cholesterolu w całym układzie pokarmowym.
 5. Nie spożywając mięsa możemy narazić się na niedobór w naszej diecie białka. Dlatego warto spożywać produkty roślinne, które zawierają go najwięcej tj. ciecierzycę, soczewicę, fasolę czy groch.
 6. Najkorzystniej na stan zdrowia osób walczących z cholesterolem wpływają świeże warzywa. Bardzo cennym składnikiem, który pomaga obniżać cholesterol jest błonnik pokarmowy.
 7. Czy warto skusić się na owoce? Od czasu do czasu oczywiście, ale nie można jednak przesadzać z ich spożyciem, ponieważ posiadają wiele cukrów. Wśród owoców szczególnie polecane są te czerwone i pomarańczowe, takie jak grejpfruty czy pomarańcze.
 8. Sięgając po pieczywo warto wybierać to pełnoziarniste, które również zawiera w sobie duże ilości błonnika.
cholesterol zły cholesterol obniżanie cholesterolu dieta antycholesterolowa produkty na cholesterol co można jeść cholesterol
Komentarze
Dodano: 20 Kwiecień 2016
Autor: Natalia
Ocena:
Dietą można skutecznie obniżyć cholesterol, mi się udało.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach