45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Depresja – przyczyny, objawy, odmiany i sposoby leczenia depresji

Depresja – przyczyny, objawy, odmiany i sposoby leczenia depresjiDepresja – przyczyny, objawy, odmiany i sposoby leczenia depresji

Depresja jest niejednorodną jednostką chorobową – jej poszczególne typy mogą dawać nieco inne objawy kliniczne. Różnice dotyczą m.in. nasilenia dolegliwości i czasu, w którym się utrzymują. Zazwyczaj każda postać choroby wiąże się z innym symptomem dominującym, jednak istnieją tzw. objawy osiowe – które łączą wszystkie rodzaje zaburzeń depresyjnych. 

Podstawowe objawy depresji

Każdy rodzaj depresji wiąże się z innym obrazem klinicznym, jednak pewna grupa dolegliwości jest wspólna dla wszystkich typów choroby – to tzw. objawy osiowe depresji. Należy do nich obniżenie nastroju, na który składa się dojmujące, przewlekłe uczucie smutku lub przygnębienia, które może utrzymywać się przez wiele tygodni. Depresja zawsze manifestuje się też anhedonią – czyli nieumiejętnością odczuwania przyjemności, satysfakcji, radości. To rodzaj zobojętnienia, w którym pacjent staje się niezdolny do odczuwania jakichkolwiek emocji – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Trzeci objaw osiowy obejmuje utratę sił, energii życiowej i wyczerpanie, które prowadzą do stopniowego, postępującego ograniczania codziennej aktywności.

  • Jakie są objawy depresji?

  • Jak leczyć depresję?

Jak jeszcze objawia się depresja?

Depresję pomagają rozpoznać również inne objawy. W przebiegu choroby zwykle pojawia się myślenie depresyjne – procesy myślowe przebiegają coraz wolniej, pojawiają się problemy z pamięcią, koncentracją, a nawet podejmowaniem najprostszych decyzji. Poza tym chorzy budują tzw. depresyjny obraz świata – obraz wypaczony, niezgodny z rzeczywistością. W wielu przypadkach wiąże się on z niską samooceną, samooskarżaniem, nieadekwatnym poczuciem winy. W depresji, zwłaszcza zaawansowanej, pozostawionej samej sobie i nieleczonej, występują myśli i tendencje samobójcze. Pacjent uważa, że jest nikomu niepotrzebny, traci poczucie sensu istnienia; w jego oczach przyszłość jawi się jako niekończące się pasmo cierpień. To bardzo niebezpieczny etap choroby, który wymaga natychmiastowej pomocy specjalistycznej.

Ponadto chorym towarzyszy uczucie nieuzasadnianego lęku, senność w ciągu dnia, pojawiają się zaburzenia snu, zaburzenia aktywności ruchowej, może wystąpić także utrata apetytu, która prowadzi do rezygnacji z posiłków i spadku wagi. W niektórych przypadkach (np. w depresji sezonowej) łaknienie znacznie rośnie (zwłaszcza na słodycze) i skutkuje zwiększeniem masy ciała.

Zaburzenia depresyjne – rodzaje i metody leczenia

Wyróżnia się następujące typy depresji:

  • epizodyczne – o wyraźnym początku i objawach utrzymujących się krócej niż 2 lata
  • nawracające – epizody depresyjne z tendencją do nawracania
  • przewlekłe (dystymie) – utrzymujące się minimum 2 lata, z reemisją krótszą niż 2 miesiące
  • poschizofreniczne – występujące po psychozach, obejmujące również objawy schizofreniczne
  • sezonowe – związane z krótszym dniem i niedoborami światła słonecznego w okresie jesienno-zimowym

Istnieją różne metody leczenia zaburzeń depresyjnych – dobiera się je w sposób indywidualny. Najczęściej leczenie farmakologiczne (leki przeciwdepresyjne) łączy się z psychoterapią. Jednak wybór terapii zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju depresji, stopnia nasilenia objawów, trybu życia chorego, przebiegu poprzednich kuracji, ogólnego stanu somatycznego.

depresja leczenie depresji rodzaje depresji formy leczenia depresji
Komentarze
Dodano: 27 Wrzesień 2016
Autor: Ewa
Ocena:
Depresja może wkraść się niezauważona przez bliskich, także Iza nie wiem czy już znalazłaś pracę ale nie bagatelizuj problemu: porozmawiaj z rodziną, idź do lekarza, bo będzie tylko gorzej.
Odpowiedź
Dodano: 03 Sierpień 2016
Autor: Iza
Ocena:
Ja czuję że coś się ze mną dzieje, nie mam ochoty wstać z łóżka, jestem wiecznie zmęczona itd. z tym że znam powód, z którym ciężko walczyć: brak pracy :(
Odpowiedź
Dodano: 07 Lipiec 2016
Autor: Justa
Ocena:
Depresja to straszna choroba, wiem bo moja siostra ją miała. Wkurza mnie więc, jak słyszę, że ktoś mówi, że ma depresję, a to po prostu chwilowy spadek nastroju, a znam dużo takich osób.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach