45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Debiutująca mama a zastój pokarmu. Poznaj 11 rad jak pobudzić laktację!

Debiutująca mama a zastój pokarmu. Poznaj 11 rad jak pobudzić laktację!Debiutująca mama a zastój pokarmu. Poznaj 11 rad jak pobudzić laktację!

Obrzmiałe, bolesne piersi, z których nie chce płynąć mleko świadczą o zastoju pokarmu. Objawom tym towarzyszy twardość i odczucie ciepła w części, bądź całej piersi. Sytuacja ta nastręcza mnóstwo niepokoju debiutującym mamom i wymaga jak najszybszej interwencji.

Co jest bezpośrednią przyczyną oraz jak na przyszłość zapobiegać wtórnemu wystąpieniu problemu dowiesz się z poniższego artykułu.

 • Jak pobudzić laktację?

 • Jak zapobiec zastojowi pokarmu?

Źródło problemu

Skutki niezupełnego opróżniania piersi, mogą dotknąć każdej z pań najpóźniej do 10 dnia po porodzie. Wynika to z nagłego wzrostu produkcji mleka, z niekorzystnego sposobu ssania piersi przez noworodka, bądź ze stresu, przemęczenia, przytrzymywania dziecka w nieodpowiedniej pozycji. Winny bywa ucisk piersi wynikający z niedopasowanego biustonosza lub przygniecenie w trakcie spania. Przyczyn upatrywać można w niezbyt częstym dokarmianiu dziecka w sposób naturalny oraz w stosowaniu mleka modyfikowanego w okresie laktacji. Niekiedy kłopot z zastojem przytrafia się mamom, które przedwcześnie podjęły decyzję o niedokarmianiu dziecka własnym pokarmem.

Gdy wystąpi zastój pokarmu, należy natychmiast podjąć odpowiednie kroki. Problem pozostawiony sam sobie, najprawdopodobniej rozwinie się do tego stopnia, iż będzie zagrażać mamie rozwojem ropnia, na który wskazuje bolesny guz. Natomiast na stan zapalny wskazuje odpływ sił witalnych, dreszcze, gorączka, jak również zaczerwienienie piersi i wyczuwalne zgrubienie. Zarówno przy ropniu, jak i stanie zapalnym powinnyśmy zasięgnąć rady lekarza.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć powikłania

 1. Skoro już doszło do zastoju, przed przystawieniem malca do piersi, pozostaw na niej ciepły termofor, okład lub zastosuj ciepły prysznic.
 2. Zarówno nosek, jak i broda niemowlęcia powinna dotykać okolic zastoju.
 3. Ułatwisz dziecku opróżnienie piersi nie ograniczając się tyko do jednej pozycji karmienia.
 4. Karm maleństwo co 60-90 minut.
 5. O ile niemowlę nie może uchwycić nadmiernie obrzmiałej piersi, odciągnij pokarm na tyle by dziecko mogło przytrzymać brodawkę.
 6. Gładzenie od spodu piersi do brodawki, przed i w trakcie karmienia ułatwi wydostanie się mleka.
 7. Pierwsze dwa karmienia przeprowadź począwszy od piersi, w której doszło do zastoju, skończ karmienie zdrową piersią. Natomiast w trzecim karmieniu na początek przystaw dziecku zdrową pierś, a zakończ karmienie na chorej. Do naprzemiennego karmienia prawą i lewą piersią, wróć dopiero, gdy dolegliwość ustąpi.
 8. Nie zachęcaj maluszka by spożywało mleko w butelce, ponieważ negatywnie wpłynie to na technikę ssania. Podczas karmienia naturalnego dziecko angażuje, aż 10 razy więcej mięśni by odessać pokarm. Ponadto robiąc przerwy od karmienia piersią nasilisz problem zastoju.
 9. Biała kapusta posiada działanie przeciwzapalne i ściągające, natomiast sok z niej obkurcza i zwalcza bakterie, dlatego okłady z liści tego warzywa stosowane po karmieniu warto powtarzać do 4 razy w ciągu doby. Pozwól by liście schłodziły się w lodówce, wyjmij je na kwadrans przed karmieniem, zbij tłuczkiem, aż puszczą sok. Przytykaj do piersi pomijając brodawki. Zmieniaj, gdy liście staną się suche, bądź ciepłe.
 10. Dobierz biustonosz, który zapewni niezbędny komfort.
 11. Zadbaj o wypoczynek i relaks. Ogranicz na ile możesz obowiązki, stosuj herbatkę z melisy.
laktacja karmienie piersią zastój mleka zastój pokarmu bolesne piersi
Komentarze
Dodano: 26 Wrzesień 2016
Autor: Kasia
Ocena:
Co prawda to prawda, ale zastój mleka boli.
Odpowiedź
Dodano: 11 Kwiecień 2016
Autor: Kamila
Ocena:
ja nic nie łykałam, mama przyniosła liść kapusty, inkę na mleku i wzięłam ciepły prysznic, bardzo pomogło chociaż trochę bolało.
Odpowiedź
Dodano: 27 Listopad 2015
Autor: Alina
Ocena:
a produkty ze slodem jeczmiennym. mi bardzo pomogl pobudzic laktacje.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach