45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czyste zęby w aparacie. Sprawdź jak zadbać o higienę jamy ustnej!

Czyste zęby w aparacie. Sprawdź jak zadbać o higienę jamy ustnej!Czyste zęby w aparacie. Sprawdź jak zadbać o higienę jamy ustnej!

Każdy, kto choć na chwilę zetknął się  ze stałym aparatem ortodontycznym  wie, że prócz spektakularnych efektów po jego zdjęciu  ma się także  setki problemów podczas  jego noszenia. A chwila ta  nie trwa  przecież tak krótko.  Minimum  24 miesiące  potrzebne są do tego, aby  nasz niezbyt udany  zgryz  cieszył się powodzeniem. Resztki sałaty i  zaplątane ziarna z pieczywa  między klamrami  w  publicznym miejscu to jedno z najgorszych przeżyć dla obdarowanego nieprostym uśmiechem. Ale  i z tej opresji można wyjść zwycięsko…. Jak? Odpowiedzi  udzielamy poniżej.

  • Jak dbać o higienę w aparacie na zęby?

  • Czy dbanie o zęby w aparacie jest trudne?

Stali posiadacze aparatów ortodontycznych przez swoje doświadczenia są już obyci w  ich noszeniu, ale co z nowicjuszami? Większość z nich nie jest w stanie wyobrazić sobie, jak ważna podczas  noszenia aparatu jest higiena jamy ustnej. Aparat przede wszystkim ma leczyć… ale jego złe użytkowanie może doprowadzić do nieprzyjemności związanych z szybka próchnicą. Aby się tego ustrzec należy bezwzględnie zaopatrzyć się w szczoteczki do zębów przeznaczone  do aparatów ortodontycznych. Jest to niezbędne minimum. Powierzchnia zęba jest częściowo zasłonięta, wiec  aby ją  dokładnie oczyścić należy używać szczoteczek z różną długością włosia. Po drugie w tym zestawie znaleźć się powinna profesjonalna pasta do zębów. Wzbogacona  w  minerały odżywcze  oraz w zwiększoną moc  ścierana powinna chronić szkliwo przed nadmiarem bakterii.

Jeżeli posiada  się już ten zestaw  to należy z niego korzystać. Bezwzględnie i często. Nie można popadać w  skrajności ale  należy pamiętać, że zęby które  podlegają  leczeniu ortodontycznemu powinny być  dokładnie szczotkowane po każdym posiłku (oraz  napoju zawierającym cukry). Zważywszy na niedogodności w czyszczeniu każdy powinien mieć przy sobie  nić dentystyczną. O ile  szczoteczka jest w stanie  wyczyścić  ząb z przedniej i tylnej powierzchni o tyle  nić dentystyczna będzie idealna na  przylegające do siebie strony zębów. Co prawda  użytkowanie jej nie należy w  takich sytuacjach do  najprostszych, ale  przy odrobinie chęci jest   możliwe.

Po porannym i wieczornym szczotkowaniu  powinno się tez wypłukać jamę ustną płynami zapobiegającymi  odkładaniu się kamienia nazębnego.

W  aptekach  czy  drogeriach  są także dostępne inne przyrządy, które z powiedzeniem zaspokoją  wymagania największego  czyściocha. Cienkie, plastikowe  wykałaczki czy  szczoteczki międzyzębowe  w  różnych wielkościach pomagają   w  utrzymaniu świeżości.

Prócz  higieny samej jamy ustnej  warto wspomnieć o higienie  wszystkich środków, którymi czyścimy zęby. Czyszczenie  nicią dentystyczną zawsze powinno odbywać się w dość czystych warunkach, ponieważ istnieje ryzyko podrażnienia dziąseł. Także  same szczoteczki do zębów powinny  być co jakiś czas odkażane a głowice czyszczące  wymieniane zgodnie z  zaleceniami producentów.

Ostatnimi czasy na  rynku stały modne się irygatory wodne. Ich skuteczność faktycznie potwierdzona została lepszymi wynikami niż np. szczoteczki elektryczne. Te urządzenia to przenośne pompy wody, które czyszczą  zęby  ciśnieniem wodnym. Dzięki temu mamy lepszą pewność, ze przestrzenie zębowe oraz  same  żeby zostały oczyszczone z  drobinek jedzenia.

Mimo uciążliwego  casu, jakim jest okres noszenia aparatu warto podkreślić, że efekty bywają spektakularne. Dlatego  prócz  leczenia ortodontycznego należy pamiętać o wzmożonej ochronie  zębów podczas leczenia.

 

 

aparat ortodontyczny dbanie o zęby zęby w aparacie jak czyścić zęby jak myć zęby jak pielęgnować zęby w aparacie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach