45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czym są probiotyki ginekologiczne? Jak działają?

Czym są probiotyki ginekologiczne? Jak działają?Czym są probiotyki ginekologiczne? Jak działają?

Współcześnie mamy ogromny dostęp do różnorodnych preparatów nazywanych probiotykami ginekologicznymi. Zawierają one żywe kultury bakterii kwasu mlekowego. Ich funkcją jest przywrócenie i utrzymanie właściwej flory bakteryjnej w pochwie. Stosowane są najczęściej po przebytych infekcjach grzybicznych i bakteryjnych, ale nie tylko. Odczyn pochwy w warunkach naturalnych jest kwaśny, co stanowi naturalną barierę obronną przed wszelkimi infekcjami – rolą probiotyków jest więc w tym przypadku przywrócenie właśnie tej ochrony.

 • Co to są priobotyki ginekologiczne?

 • Czy probiotyki są bezpieczne?

Dostępne są zarówno w postaci doustnej jak i dopochwowej:

 1. Stosowane dopochwowo – utrzymują odpowiednią kwasowość w pochwie. Dzięki kwasowi mlekowemu zapobiegają rozmnażaniu się bakterii, które mogą atakować również górne strefy układu rozrodczego.
 2. Stosowane doustnie – oprócz poprawy pH pochwy tak jak w przypadku pierwszego przykładu, zapobiegają dodatkowo niewłaściwym zmianom flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Jest to istotne ze względu na fakt, że w trakcie długotrwałego przyjmowania antybiotyków często występują warunki dla rozwoju trudnej w wyleczeniu grzybicy układu pokarmowego. Przyjmowanie doustnych probiotyków pozwoli temu zapobiec.

W przypadku infekcji ostrej, która następuje nagle, lepiej stosować probiotyki dopochwowe. Zadziałają szybciej, ponieważ działają miejscowo. Jednak gdy mamy do czynienia z infekcją przewlekłą, trwającą długo, zalecane jest zażywanie probiotyków doustnych, które dodatkowo wzmocnią ochronę przewodu pokarmowego.

Kiedy sięgnąć po probiotyk?

Przede wszystkim wtedy, gdy jesteś narażona na zmianę pH pochwy. Wówczas występuje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji intymnych.

 • W trakcie i po stosowaniu antybiotyków.
 • Korzystania z basenu, jacuzzi.
 • W razie niewłaściwej higieny, trudności z jej utrzymaniem (np. podczas długiej podróży).
 • Gdy często zmieniasz partnerów seksualnych.
 • Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną.
 • Można zażywać je profilaktycznie, by zapobiegać infekcjom. Szczególnie zalecane u kobiet mających tendencję do nawracających problemów strefy intymnej.
 • Wskazane są do stosowania leczniczo w stanach zapalnych pochwy, w razie wystąpienia objawów infekcji (pieczenia, swędzenia, upławów, brzydkiego zapachu).

Czy to bezpieczne?

Jeśli stosujesz probiotyk zgodnie z dawką i zaleceniami na opakowaniu, nie masz się czego obawiać. Większość z nich dostaniemy w każdej aptece bez recepty. Są całkowicie bezpieczne i nie wywołują niemal żadnych działań niepożądanych. W bardzo rzadkich, wyjątkowych przypadkach może wystąpić ból w okolicy podbrzusza, pieczenie, swędzenie. Jednak są to jednostkowe sytuacje – nie zaleca się stosowania probiotyków ginekologicznych jeśli występuje nadwrażliwość na którykolwiek ze składników.

flora bakteryjna higiena intymna infekcja intymna probiotyki ginekologiczne bakterie kwasu mlekowego
Komentarze
Dodano: 22 Czerwiec 2016
Autor: Aneta
Ocena:
Warto inwestować w probiotyki ginekologiczne żeby uniknąć nieprzyjemnych problemów.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach