45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czym różnią się wody lecznicze od wód mineralnych?

Wody leczniczeWody lecznicze

Jednym z podstawowych elementów warunkujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest dostarczanie mu odpowiednich ilości wody. Przyjmuje się, że picie herbaty czy soków nie może zastąpić picia wody – dlatego to o niej przede wszystkim trzeba pamiętać. Na rynku dostępnych jest wiele wód butelkowanych. W ofercie można znaleźć zarówno wody mineralne – o różnym składzie i pochodzeniu, jak i wody źródlane. Wiele ludzi uważa, że wody te się nie różnią i sięgają po przypadkowe butelki na półkach. Jest to jednak błędne przekonanie. Zarówno rodzaj wód – źródlane czy mineralne ma znaczenie, jak i poszczególne marki produktów, które w danym typie można zakupić. Jakie zatem są między nimi różnice?

Wody mineralne i źródlane – czym się różnią?

Wody mineralna i wody źródlane zdecydowanie się od siebie różnią. Mimo że oba rodzaje pochodzą z hydrosfery, to w wodach mineralnych obecnych jest dużo więcej pierwiastków. Nie zawsze obecność minerałów w dużym natężeniu jest wskazana. Są bowiem schorzenia czy dolegliwości, przy których należy uważać z przyjmowaniem nadmiaru konkretnych pierwiastków. Ponadto, sam smak wody dla wielu osób ma znaczenie. Wody źródlane zazwyczaj cechują się delikatniejszym smakiem, dlatego szczególnie chętnie wykorzystuje się je do kawy czy herbaty. Woda mineralna jest zazwyczaj bardziej twarda, w związku z czym może nadawać tym napojom metaliczny posmak. Wyrazistość różnych wód to dla wielu ich atut, podobnie jak w przypadku składu minerałów. Ostateczny wybór pomiędzy wodą źródlaną i wodą mineralną to wynik indywidualnych preferencji smakowych lub korzyści, które dana osoba wiąże z przyjmowaniem minerałów.

Woda mineralna – czym się charakteryzuje?

Wody mineralne mają różne pochodzenie, w różny sposób są pozyskiwane. Są w tej grupie zarówno te, które mają w swoim składzie naturalne minerały, jak i te, które zostały zmineralizowane w sposób sztuczny. Aby dany typ wody nosił miano mineralnej musi zawierać w sobie co najmniej 1000 mg składników mineralnych. Większość z dostępnych wód butelkowych zawiera wiele składników mineralnych. Najczęściej są to magnez, żelazo, wapń, cynk. Niektóre wody źródlane również zawierają pierwiastki mineralne – z tą różnicą, że ten typ wody nie jest poddawany procesowi filtrowania ani usuwania innych zanieczyszczeń. Wodę źródlaną pozyskuje się poprzez naturalne wydobycie z głęboko położonych źródeł – jest to zatem naturalna filtracja. Zazwyczaj taką wodę butelkuje się w miejscu jej wydobywania.

Wody zdrowotne – mineralna, źródlana, stołowa

Najogólniejszy podział wód klasyfikuje je na trzy rodzaje: źródlane, mineralne, stołowe. Wody źródlane wydobywa się z głęboko położonych źródeł, zazwyczaj nie posiadają one w swoim składzie dużej ilości minerałów. Zawartość ta może ulegać zmianie. Z kolei wody mineralne wydobywa się z odwiertów głębinowych. Zazwyczaj są one średnio lub wysoko zmineralizowane. Mają stały skład chemiczny. W litrze danego typu wody znajduje się nie mniej niż 1000 mg składników mineralnych. Wody stołowe powstają w wyniku połączenie naturalnej wody źródlanej z różnymi składnikami chemicznymi. W czasie produkcji wody te są modyfikowane, w związku z tym nie mogą one nosić miana naturalnych wód. Spełniają funkcję gaszenia pragnienia, są jednak na ogół uboższe w korzystne dla zdrowia składniki. Ich spożycie zaleca się osobom, które pracują fizycznie lub sportowcom. Wyczerpanie powoduje, że organizmy takich osób potrzebują uzupełnienia określonych składników.

Naturalne wody lecznicze

Ten typ wód pozyskuje się z naturalnych źródeł leczniczych położonych głęboko pod ziemią. W swoim składzie mają minimum 1000 mg minerałów, w związku z czym klasyfikowane są jako korzystnie wpływające na zdrowie. Należy jednak pamiętać, że picie takich wód również wiąże się z przeciwskazaniami – bez ograniczeń można jedynie spożywać wody o niskim lub średnim wskaźniku zmineralizowania. Picie wód o wysokim stężeniu w dużej częstotliwości może wręcz zaszkodzić zdrowiu – m.in. upośledzenie czynności wątroby i nerek.

wody lecznicze

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach