45 287 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Czym różni się kranówka od wody z butelki? Którą wodę warto pić dbając o zdrowie?

Czym różni się kranówka od wody z butelki? Którą wodę warto pić dbając o zdrowie?Czym różni się kranówka od wody z butelki? Którą wodę warto pić dbając o zdrowie?

Ostatnio bardzo często mówi się o tym, że woda w kranie popularnie nazywana „kranówką” może wcale tak bardzo nie różnić się od kupowanej wody w butelkach. W coraz większej liczbie polskich miast rzeczywiście czystość wody wzrosła w ostatnich latach. W niektórych z nich z powodzeniem i łatwością wodę butelkowaną można zastąpić wodą z kranu. Czystość wody z kranu gwarantowana jest przez przepisy prawa unijnego.

  • Czy woda z kranu jest zdrowa?

  • Co daje picie wody?

W których miastach można pić wodę z kranu?

Z pewnością nie we wszystkich, ale powoli w większość miast Polski. Regulacje Unii Europejskiej nakazują spełnienie specjalnych wymagań dot. jakości wody płynącej z kranów. Do picia wprost z kranu nie nadaje się jednak np. woda w Inowrocławiu, ponieważ jest ona bardzo mocno zakamieniona. Można jednak również w takich miejscowościach pić „kranówkę”, jeśli używa się specjalnych filtrów do wody. Szczegółowe informacje o wodzie z kranu w swojej miejscowości można uzyskać od dostarczyciela tej wody, poszukiwanie informacji można rozpocząć od miejskich wodociągów.

Dlaczego woda z kranu jest lepsza niż ta 10 lat temu?

  • Nowe prawo polskie i regulacje Unii Europejskiej
  • Modernizacja systemów uzdatniania wody
  • Jakość wody monitorowana podczas transportu rurami

Woda z kranu za darmo w restauracji

Interesującą ciekawostką, o której wszyscy nie wiedzą jest to, że w niektórych barach i restauracjach w Polsce otrzymać można całkowicie za darmo szklankę naturalnej wody z kranu. W punktach tych można również całkiem za darmo napełnić swoją własną butelkę np. na wyciecze. Miejsca takie oznaczone są niebieską kroplą i napisem „Piję wodę z kranu”.

Zdrowy styl życia a picie wody

Oczywiście niektóre prawdziwie zdrowotne wody mineralne dostępne w sklepach są polecane do spożycia przy niektórych chorobach czy schorzeniach. W niektórych miejscowościach wypoczynkowych znaleźć można nawet specjalne „pijalnie wody”, gdzie podaje się kuracjuszom wody specjalnie zmineralizowane.

W sklepach warto kupować wody prawdziwie mineralne (na ich etykietach będzie widniał napis „wysokozmineralizowana” lub „średniozmineralizowana”).  Woda mineralna musi być bogata w wapń, sód, żelazo, magnez, chlorki, wodorowęglany czy siarczany. Wody źródlane sprzedawane w sklepach nie posiadają żadnych wartości dodanych, które mogłyby świadczyć o ich działaniu prozdrowotnym. Wody takie nie zawierają składników mineralnych w ilości, które miałyby znaczenie fizjologiczne. Wody niskomineralizowane również mogą być produkowane z wody… z kranu. Czasami lepiej nie kupować przysłowiowego „kota w worku”, a przekonać się do znacznie tańszej i bardziej ekonomicznej wody, którą znajdziemy w swojej własnej kuchni.

Dlaczego warto pić wodę?

  • Łatwiejsze oczyszczanie organizmu
  • Walka z infekcjami dróg moczowych
  • Nawodnienie organizmu podczas upałów
  • Lepsza kondycja skóry
nawodnienie woda woda mineralna woda źródlana kranówka
Komentarze
Dodano: 22 Czerwiec 2016
Autor: Iwona
Ocena:
U mnie kranówka jest w miarę dobra, nowa struktura rur i przy każdym domu dodatkowe filtry.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 287 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach