44 221 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 889 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty

Czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc?

Czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc?Czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc?
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) charakteryzuje się nieodwracalnym postępującym uszkodzeniem płuc, które prowadzi do ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Jakie są objawy, jak wygląda leczenia i czy można rzeczywiście wyleczyć się z przewlekłej obturacyjnej choroby płuc?
 

 

Jak objawia się POChP?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc występuje najczęściej u osób narażonych na szkodliwe cząstki lub gazy. W 80% przypadków chorzy to osoby nałogowo palące tytoń. Rzadko POChP może być spowodowane genetycznym niedoborem α1-antytrypsyny. Choroba przez wiele lat nie daje objawów, a chorzy zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium.

U chorych występuje przewlekły stan zapalny, który przyczynia się do nadprodukcji śluzu, ograniczenia przepływu, rozdęcia płuc i zaburzenia wymiany gazowej, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia wydolności organizmu. Niedobór tlenu, nadmiar dwutlenku węgla oraz znaczne ograniczenie aktywności fizycznej prowadzi do kacheksji (stopniowe wyniszczenie organizmu) oraz zaburzeń czynności OUN (ośrodkowego układu nerwowego). Inne choroby towarzyszące znacznie pogarszają rokowanie.

POChP znacznie postępuje, jeśli nie zostanie wyeliminowany czynnik sprawczy. Główne objawy choroby to przewlekły kaszel i odkrztuszanie plwociny oraz narastająca duszność, które nie są związane z infekcją. Wydzielina ulega nagromadzeniu w wyniku uszkodzenia nabłonka dróg oddechowych. Objawy ulegają zaostrzeniu zwykle podczas infekcji, która występuje częściej niż u zdrowych osób.

Jakie są opcje leczenia?

Najważniejszą zasadą jest całkowite zaprzestanie palenia tytoniu oraz unikanie palenia biernego i zanieczyszczonego powietrza. Przestrzeganie tego zalecenia może znacznie spowolnić postęp choroby. Leczenie farmakologiczne oparte jest na lekach rozkurczających oskrzela (B2-mimetykach) oraz glikokortykosteroidach przyjmowanych w postaci wziewnej. Odpowiednie techniki inhalacji są kluczem do skutecznego leczenia. W okresach zaostrzeń należy intensyfikować leczenie oraz w razie podejrzenia infekcji zastosować antybiotykoterapię. Aby wspomóc wykrztuszanie zalegającej wydzieliny, warto skorzystać z preparatów zmniejszających lepkość śluzu takich jak Flavamed zawierający ambroksol – substancję czynną, która zaczyna działać po ok. 30 minutach. Dodatkowo wymierne korzyści może przynieść długotrwała rehabilitacja oraz regularna aktywność fizyczna.

Czy jest możliwości całkowitego wyleczenia z choroby?

Niestety, przewlekła obturacyjna choroba płuc jest schorzeniem nieuleczalnym i stopniowo postępującym. Jednak przestrzeganie zaleceń oraz odpowiednie leczenie może zatrzymać postęp choroby. Przed zaostrzeniami spowodowanymi infekcją chronią zalecane szczepienia przeciwko grypie i pneumokokom.

przewlekła obturacyjna choroba płuc POCHP Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawy Przewlekła obturacyjna choroba płuc leczenie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 221 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 889 produktów w 209 kategoriach