45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czym jest mobility i w jaki sposób wpływa na poprawę funkcjonowania mięśni i stawów?

Czym jest mobility i w jaki sposób wpływa na poprawę funkcjonowania mięśni i stawów?Czym jest mobility i w jaki sposób wpływa na poprawę funkcjonowania mięśni i stawów?

Podnoszenie coraz większych ciężarów, lepsza kondycja siłowa i wytrzymałościowa są ważne, jednak prawdziwy progres można osiągnąć dbając równocześnie o dobry stan i maksymalną ruchomość stawów oraz rozciąganie mięśni. Prawidłowy zakres ruchomości pozwala nie tylko lepiej wykonywać ćwiczenia, ale także unikać bólów mięśniowych i stawowych po treningu oraz zmniejsza ryzyko kontuzji. Szybsze i bezpieczniejsze efekty treningowe pomagają osiągnąć ćwiczenia z zakresu mobility.

Nieprawidłowe nawyki z dnia codziennego, takie jak schylanie się z zaokrąglonymi plecami, wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji lub garbienie się wpływają na większe występowanie wad postawy. Koślawość kolan, skrzywienie kręgosłupa to wady, których można uniknąć dzięki odpowiednim ćwiczeniom nad mobilnością z zakresu mobility.

  • Na czym polega mobility?

Jeżeli któryś z mięśni powoduje dyskomfort, bądź wyraźnie daje się we znaki ból stawu, jest to znak do skorzystania z ćwiczeń mobility. Doświadczony trener personalny lub fizjoterapeuta rozpocznie pracę nad twoim ciałem od prostych testów mających na celu wykazać twoje możliwości treningowe. Na tej podstawie dobierze specjalnie narzędzia dzięki którym łatwiej będzie osiągnać progres.

Dzięki mobility można wpływać na poprawę ruchomości ciała poprzez masaż tkanek miękkich i powtarzanie ruchów zgodnych z jego naturalną anatomią. Masaże, mające na celu rozciąganie mięśni i poprawienie ich zdolności do regeneracji wykonuje się za pomocą specjalnych wałków zwanych rollerami i piłeczek.

Masaże tymi narzędziami pozwalają dotrzeć do miejsc w których nawarstwiają się skurcze, zgrubienia i toksyny powysiłkowe poprzez ucisk wpływając na ich stopniowe uwalnianie. Proces ten należy wspomagać ćwiczeniami w granicznych zakresach ruchomości, ale bez występowania bólu. Mobility stawia przede wszystkim na poprawnie wykonywaną technikę ćwiczeń pozwalającą na zachowanie pełnego bezpieczeństwa wykonywanych ruchów.

Jeżeli zakres ruchomości danej grupy mięśni i stawów jest zgodny z prawidłową funkcjonalnością anatomiczną, należy przejść do ćwiczeń z oporem zewnętrznym. Do tego celu stosuje się specjalistyczne gumy mające na celu wprowadzać ciało osoby trenującej w optymalny zakres jego ruchu. Mobilty daje szanse na poczucie się lepiej w swoim ciele, brak bólu, możliwość trenowania bez obaw o kontuzję i zachowanie zdrowej kondycji.

W przeciwieństwie do ćwiczeń siłowych i wytrzymałościowych, które w swoim programie uwzględniają dni odpoczynku, mobility warto wykonywać codziennie przez minimum 10-15 minut. O ruchach zgodnych z anatomią organizmu warto pamiętać przez cały dzień, nie tylko podnosząc ciężką sztangę na siłowni, ale także wykonując zwykłe czynności, takie jak schylanie się po upuszczony przedmiot, pracując czy odpoczywając. Warto być świadomym zachowania prawidłowej postawy, a dbanie o nią w ciągu całego dnia będzie łatwiejsze, kiedy nauczymy swoje ciało prawidłowych nawyków podczas ćwiczeń mobility.

stawy mobility mobilność stawów mobilność mięśni
Komentarze
Dodano: 05 Wrzesień 2016
Autor: Renata
Ocena:
Ja mam problem z moblilnością mięśni barku i czasem szyi, przydałby się taki masaż rollerami :)
Odpowiedź
Dodano: 03 Wrzesień 2016
Autor: Małgosia 41
Ocena:
Ciekawy artykuł. Mąż ma problemy ze stawami więc chętnie przeczytałam, żeby wzbogacić swoją wiedzę. Dziękuję.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach