45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czym jest leczenie żywieniowe w chorobach nowotworowych?

Czym jest leczenie żywieniowe w chorobach nowotworowych?Czym jest leczenie żywieniowe w chorobach nowotworowych?

Rak to bardzo poważna choroba, która dotyka coraz więcej osób. Jest drugą przyczyną śmierci w Polsce i na świecie. Kiedy choroba atakuje, najważniejsze jest nastawienie psychiczne oraz wiara w wygranie walki z chorobą. Warto zadbać o każdy aspekt, który może poprawić stan zdrowia i na który każdy ma wpływ. Jednym z takich czynników jest zadbanie o dietę.

Pełni ona ogromną rolę w leczeniu i przygotowaniu pacjenta do leczenia farmakologicznego, radioterapii i chemioterapii. Warto zauważyć, że większość pacjentów onkologicznych i umiera właśnie z powodu utraty masy ciała i niedożywienia. Odpowiednio dobrana dietoterapia wpływać będzie pozytywnie na poprawę jakości życia pacjenta, zmniejszenie stresu, zmęczenia, polepszenie samopoczucia, co bezpośrednio przekłada się na lepsze prognozowanie dotyczące wyjścia z choroby. Ważnym jest wdrożenie diety zapobiegającej utracie masy mięśniowej. Wszystkie te czynniki spełnia tzw. leczenie żywieniowe. 

  • Co to jest leczenie żywieniowe?

  • Co to jest ONS?

Czym jest leczenie żywieniowe?

Jest to część procesu leczniczego mająca za zadanie zwiększenie stanu odżywienia, poprawę prognozowania i przyspieszenie powrotu do zdrowia. Światowe instytucje zdrowotne takie jak europejskie ESPEN, amerykańskie ADA i ASPEN, a także NICE, rekomendują leczenie żywieniowe u pacjentów onkologicznych, a nawet wdrożenia go w momencie powstania ryzyka rozwoju niedożywienia zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Kiedy stosować leczenie żywieniowe?

Istotnym jest, aby zacząć dietoterapię w momencie kiedy stwierdza się diagnozę u pacjenta. Pooperacyjne niedożywienie, jest bezpośrednią przyczyną gorszych rokowań, dlatego im szybciej rozpocznie się proces wspomagania organizmu, tym lepiej. Warto, aby pacjent od samego początku był szczegółowo zdiagnozowany w kierunku niedoborów witamin, minerałów, makro- i mikroskładników na dzięki czemu będzie można całkiem zindywidualizować dietę.

Jakie są ogólne zalecenia?

Pacjent leczony onkologicznie, narażony jest na nietolerancje laktozy, SIBO oraz zaburzenia wchłaniania kwasów tłuszczowych. Zaleca się wdrożenie probiotykoterapii, a także dietę wykluczająca nabiał oraz tłuszcze. Należy pamiętać o zastosowaniu alternatywnych źródeł wapnia. W przypadku biegunek zaleca się podaż włókna rozpuszczalnego, czyli specjalnego błonnika w formie np. rozgotowanych płatków owsianych lub nasion babki jajowatej. Szczególnie zalecane jest stosowanie włókien pokarmowych rozpuszczalnych oraz ograniczanie włókien nierozpuszczalnych które wstępują w otrębach pszennych, chlebie razowym, skórkach warzyw, zdrewniałych częściach roślin.

Suplementacja ONS

Aby wspomóc leczenie żywieniowe warto wdrożyć doustne suplementy pokarmowe, czyli ONS (oral nutrition suport) zaliczane do żywności medycznej. Mają one za zadanie wspierać dietoterapię, jednak muszą być wprowadzane pod nadzorem wykwalifikowanego personelu medycznego. Suplementacja ONS dostarcza niezbędnej ilości specjalnie wyselekcjonowanych węglowodanów, lipidów, białek oraz nie zawierają substancji antyżywieniowych takich jak gluten, czy laktoza.

dieta nowotwór dietoterapia suplementy ONS leczenie żywieniowe
Komentarze
Dodano: 13 Wrzesień 2016
Autor: Ewa
Ocena:
Nie wiedziałam że żywienie w trakcie leczenia nowotworu jest tak ważne, a u mojej mamy wykryto zmiany i nadal normalnie się odżywia.
Odpowiedź
Dodano: 03 Wrzesień 2016
Autor: Beata
Ocena:
Dożywianie osoby chorej to trudna sprawa, ale są dostępne specjalne produkty, które ułatwiają walkę z niedożywieniem.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach