43 618 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 873 produktów w 207 kategoriach

Podobne produkty

Czym jest i jak leczyć bezzębie?

Czym jest i jak leczyć bezzębie?Czym jest i jak leczyć bezzębie?
Bezzębie to najczęściej efekt wieloletnich zaniedbań higieny jamy ustnej. Ignorowanie próchnicy może z czasem doprowadzić do konieczności ekstrakcji. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest wykonanie protezy ruchomej bądź stałej.
 

 

Czym jest bezzębie?

Brak uzębienia jest zapewne jednym z największych koszmarów każdego człowieka. Przyczyn braku zębów jest wiele. Najczęstszymi powodami są wieloletnie zaniedbanie lub przewlekłe choroby. Osoba z bezzębiem nie posiada ani jednego własnego zęba. Co ciekawe, ta przypadłość nie jest wcale tak rzadka. Zgodnie ze statystykami z powodu schorzenia cierpieć może nawet co trzeci Polak po 65. roku życia. 

Bezzębie to problem nie tylko kosmetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Brak zębów znacznie utrudnia spożywanie pokarmów. Jedzenie nie może być wówczas należycie rozdrobnione w szczęce, co naraża człowieka na trudności w trawieniu. To z kolei niesie ryzyko poważnych niedoborów witamin i minerałów, nie mówiąc już o jedzeniu twardego pożywienia, w tym chrupiących marchewek czy jabłek. Ponadto bezzębie skutkuje niewyraźnym mówieniem, świszczeniem i seplenieniem. Więcej informacji dotyczących leczenia tej przypadłości znajduje się pod adresem: https://novaestetica.pl/leczenie/specjalnosci/bezzebie/.

Czy da się wyleczyć bezzębie? 

Bezzębie to stan nieodwracalny. Jednakże pacjenci dla własnego komfortu decydują się na założenie protez ruchomych lub stałych. Protezy ruchome są tradycyjnym sposobem na pozbycie się tego uciążliwego problemu. Sztuczne zęby wykonuje doświadczony protetyk na podstawie wycisków. Są one dopasowane do dziąseł. Należy jednak pamiętać o właściwej higienie i regularnie usuwać ze sztucznej szczęki zalegające resztki pokarmowe. Protezy stałe to bardziej nowatorska metoda, która wykorzystuje implanty. Chirurg umieszcza w żuchwie specjalne śruby z tytanu, na którym montuje implanty. Imitują one korzeń zęba i stabilizują protezę. Co ważne, materiał jest całkowicie biozgodny i nie powoduje reakcji alergicznych. 

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i trwa kilkadziesiąt minut. Po założeniu implantów następuje okres gojenia. Wówczas pacjent nosi specjalne nakładki protetyczne. Po kilku miesiącach lekarz umieszcza na śrubach sztuczną szczękę. Protez stałych nie trzeba wyjmować ze szczęki i trzymać w szklance z wodą przez noc. Ponadto siła żucia takiej sztucznej szczęki jest równie duża, jak przy własnych zębach. Protezy, które osadzone są na implantach, wyróżniają się dużą trwałością i zapewniają naturalny wygląd. Zachowana jest zatem zarówno funkcjonalność, jak i estetyka. 

Przed podjęciem decyzji o umieszczeniu implantów należy zweryfikować jakość materiałów stomatologicznych. Te najtańsze mogą zawierać domieszki metali, które powodują uczulenie, co zwiększa ryzyko rozwoju stanów zapalnych. Może to w konsekwencji spowodować konieczność usunięcia wszczepu.

implanty zębów bezzębie brak zębów bezzębie dlaczego jest szkodliwe bezzębie czy da się wyleczyć proteza zębów sztuczne zęby

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 618 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 873 produktów w 207 kategoriach