45 197 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Czym jest i dlaczego warto badać poziom homocysteiny?

Czym jest i dlaczego warto badać poziom homocysteiny?Czym jest i dlaczego warto badać poziom homocysteiny?

Niepłodność i problemy z donoszeniem ciąży, nowotwory, szczególnie jelita grubego, zawały, miażdzyca, choroby układu nerwowego, Parkinson i Alzheimer to tylko niektóre schorzenia, których ryzyko wzrasta przy podwyższonym poziomie homocysteiny. Niestety badanie jej w surowicy krwi nie jest popularne, jednak warto je wykonać, nawet na własny koszt.

Homocysteina to aminokwas, a jej wysokie stężenie we krwi zostało powiązane z chorobami układy naczyniowego na początku XX wieku, dziś wiadomo, że odpowiada za podwyższone ryzyko wielu chorób, w tym niepłodności i wad wrodzonych. Jej poziom powyżej 8 umol/l jest wskazaniem do jej obniżania.

  • Co to jest homocysteina?

  • Jak zwalczać homocysteine?

Na zwiększony poziom homocysteiny we krwi ma wpływ wiele czynników zarówno czynnik genetyczny jak i styl życia i choroby. Wpływa ona na zwiększenie aktywności wolnych rodników, przyspieszając tym samym procesy starzenia się organizmu. Zwiększa znacznie występowanie miażdżycy, zawałów serca i udarów mózgu także u osób, których poziom cholesterolu jest niski.

Nowotwory, niedoczynność tarczycy, branie leków oraz nieprawidłowe funkcjonowanie nerek może przyczyniać się do jej wzrostu. Należy uważać na spożywanie alkoholu, który przyczynia się do wypłukiwania witamin z grupy B. Ich niedobory sprzyjają występowaniu chorób związanych z wysokim poziomem homocysteiny. Mogą występować również w przypadku zaburzeń wchłaniania, chorobach jelit i niedożywienia. Papierosy – ich palenie podwyższa poziom homocysteiny nawet o 1% szczególnie wśród kobiet. Warto również odstawić picie kawy oraz nie doprowadzać do stanów przetrenowania organizmu.

Jaką dietę warto wdrożyć przy zbyt dużym poziomie homocysteiny?

Przede wszystkim należy zadbać o spożywanie pokarmów wysoko odżywczych, naturalnych oraz pozbycie się z diety wszystkich sztucznych substancji, takich jak dodatki do żywności, tłuszcze trans, słodycze, fast foody. Czerpanie z dobrych źródeł węglowodanów, tłuszczy i białka, będzie dobrym początkiem we wspomaganiu organizmu w procesach regeneracji. Walcząc z wysokim poziomem homocysteiny warto spożywać produkty lub zasięgnąć suplementów witamin z grupy B, szczególnie B6, B9 i B12. W celu ich uzupełnienia warto sięgać po banany, brokuły, warzywa liściaste i cytrusy oraz jaja.

Warto również sięgnąć po naturalne antyoksydanty takie jak likopen zawarty w pomidorach, witamina C, którą można znaleźć w papryce czy witaminę E występującą w orzechach i migdałach.

Bardzo ważne jest wdrożenie do suplementacji kwasów omega 3, które działając przeciwzapalnie wpłyną bardzo korzystnie na organizm szczególnie w połączeniu z wymienionymi antyoksydantami. Oliwa z oliwek, tłuste ryby, np. mało doceniany w Polsce śledź, czy makrela, czy tran to produkty po które warto sięgać.  Są to produkty, które dużą popularnością cieszą się w krajach basenu morza śródziemnego, w których występuje dużo niższe ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca oraz udarów mózgu niż w Polsce.

 

 

układ krążenia choroby układu krążenia homocysteina badanie poziomu homocysteiny

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 197 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach