45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czy zielona kawa jest dobra na odchudzanie ? Tego o niej nie wiedziałeś!

Czy zielona kawa jest dobra na odchudzanie ? Tego o niej nie wiedziałeś!Czy zielona kawa jest dobra na odchudzanie ? Tego o niej nie wiedziałeś!

Nierzadko na półkach ze zdrową żywnością spotykamy się z zieloną kawą ogłoszoną wynikami badań doskonałym specyfikiem na odchudzanie. Jednakże wokół niej narosło mnóstwo pytań o skuteczność.

Zielona kawa wywodzi się z tych samych ziaren, co czarna. Różnica polega w tym, iż nie została poddana obróbce termicznej.

  • Co to jest zielona kawa?

  • Czy zielona kawa odchudza?

Główny składnik – kwas chlorogenowy

Kwas chlorogenowy, to przeciwutleniacz pozyskiwany przede wszystkim z zielonych owoców oraz liści. Powszechnie uważa się, iż pozytywnie wpływa na ukad krwionośny poprzez stabilizację ciśnienia i zwiekszanie światła naczyń krwionośnych. Prócz tego oczyszcza i zabezpiecza wątrąbę przed szkodliwym wpływem metali ciężkich. Zieloną kawę bogatą w ten kwas wykorzystuje się w dietach odchudzających z uwagi na wolniejszy proces przyswajania cukrów, a także uwrażliwienie komórek na insulinę. Dzięki temu łatwiej byłoby osiągnąć prawidłową wagę i uniknąć cukrzycy.

Podważone badania

Kontrowersyjne wyniki badań ogłosił Joe Vinson, naukowiec z Uniwersytetu Pensylwanii. Badania były przeprowadzone na zbyt wąskiej grupie osób – 8 mężczyzn oraz 8 kobiet, trwały przez okres 22 tygodni. Śmiałkowie spożywali każdego dnia 1050 mg ekstraktu z zielonej kawy, co miało doprowadzić do średniego spadku o 4 proc. tkanki tłuszczowej oraz ośmiu kilogramów. Podważaniu tych wyników sprzyja brak przedstawicieli każdej z grup wiekowych i sam fakt, że uczestnicy otrzymywali również placebo. Ochotnicy badań codziennie ćwiczyli, a wokół osoby naukowca narosło podejrzenie o czerpanie korzyści finansowych od producenta eksraktu.

Badania Joe Vinsona, zostały dodatkowo podważone przez australijskich naukowców, którzy własne przeprowadzili na gryzoniach. Okazało się, iż nie dość, że zielona kawa nie zredukowała masy ciała, to nasiliła syndrom metaboliczny. Zarówno myszy otrzymujące ekstrakt w połączeniu z wysokotłuszczową dietą, jak i przebywające jedynie na tej diecie, miały ten sam przyrost wagi. Wzrosło otłuszczenie wątroby oraz insulinoodporność.

Stosować czy nie stosować? - oto jest pytanie

Zielona kawa, tak jak i czarna zawiera dobre dla zdrowia przeciwutleniacze i pobudzającą kofeinę, jeśli chodzi o poranny rozmach, to możemy ją śmiało stosować. Prawdziwy wpływ zielonej kawy odnośnie odchudzania wykazałyby rzetelnie preprowadzone badania przynajmniej na grupie kilkuset osób w różnym wieku. Z całą pewnością, do spadku masy ciała przysłuży się codzienny ruch i zdrowo skomponowana dieta odchudzająca, bez nich nawet przy dowiedzionych właściwościach zielonej kawy, nie powinniśmy się spodziewać zachwycających rezultatów.

odchudzanie zielona kawa na odchudzanie zielona kawa a odchudzanie co pić podczas odchudzania czy zielona kawa odchudza czymożna schudnąć dzięki zielonej kawie ekstrakt z zielonej kawy
Komentarze
Dodano: 19 Czerwiec 2015
Autor: Dorota
Ocena:
To fakt, mam tę kawę i sama doszlam do wniosku że jednak ruchu nic nie zastąpi!
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach