45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czy żelatyna pomoże na stawy?

żelatyna na stawyżelatyna na stawy

Najpierw warto zadać sobie pytanie, czym jest żelatyna. To substancja żelująca powstała po wygotowaniu kości, chrząstek i skóry świń. W związku z tym zawiera sobie substancje, z których te części organizmu się składają, w tym kolagen i białko, który są jednym z głównych budulców naszych stawów. Często więc słyszy się, że żelatyna pomoże nam w odbudowaniu stawów, zmniejszeniu bólu i zyskaniu większej sprawności. Czy tak jest rzeczywiście

  • Czy żelatyna pomaga na stawy?

  • Czy kolagen jest skuteczny?

Po pierwsze, warto zadać sobie pytanie, ile żelatyny jest niezbędne do tego, by rzeczywiście wspomóc nasze stawy? Lekarze zalecają minimum 4 gramy dziennie. W opakowaniu żelatyny w proszku znajdziemy kilkadziesiąt gram, jednak jednorazowo stosujemy zwykle małą łyżeczkę rozpuszczoną w większej ilości wody, czyli ok. 4 gramy. Tyle wystarczy do zrobienia całej dużej miski nóżek w galarecie. Zwykle zjadamy najwyżej kilka porcji i to nie codziennie, trudno więc mówić o konkretnym wpływie na stawy tej substancji. A ile żelatyny znajduje się w gotowych galaretkach z proszku? Wystarczy spojrzeć na opakowanie. Waga to ok. 20- 30 gram z czego większość to cukier i inne dodatki. Jak widać, również jedząc galaretki nie wspomożemy trwale naszych stawów. Chyba, że po galarety sięgalibyśmy codziennie przez kilka tygodni lub miesięcy, jednak niewielu jest aż tak zadeklarowanych amatorów tej potrawy.

Więcej szkody, niż pożytku

Warto pamiętać o czymś jeszcze. Zarówno zawarty w galaretce cukier, jak i tłuszcz wieprzowy i sól, jakie można znaleźć w nóżkach w galarecie, mają negatywny wpływ na stan stawów. Cukier wywołuje stany zapalne w organizmie, sól sprawia, że puchną nam nogi i zatrzymuje się w nich woda a tłuszczv wieprzowy to łatwy sposób, by doprowadzić do otłuszczenia stawów i chorób serca. Wniosek? Dietą bogatą w żelatynę moglibyśmy jeszcze bardziej pogorszyć stan stawów.

Kolagen z alg

Czy więc teza o tym, że żelatyna pomaga stawom jest błędna? Tylko częściowo. Stawy rzeczywiście można wspomóc dietą, jednak nie tą, która zawiera najwięcej żelatyny wieprzowej. Po pierwsze, warto postawić na oleje z wysoką zawartością kwasu Omega-3 i Omega-6, które faktycznie już po miesiącu regularnego stosowania (kilka razy w tygodniu ) przynoszą efekty. Jedne z najbardziej bogatych w kwasy omega-3 produktów to tłuste ryby morskie, dlatego jeśli chcemy skorzystać z ich właściwości, sięgajmy po dobrej jakości ryby w galarecie o sprawdzonym składzie (bez sztucznych dodatków). Pamiętajmy tez, że istnieją inne substancje żelujące, które są zdrowsze niż żelatyna wieprzowa. Należą do nich np. żele na bazie alg morskich, które również zawierają kwasy Onega-3 i Omega-6.

Suplementy

A co, jeśli nie jesteśmy w stanie jeść kilka razy w tygodniu alg czy ryb morskich? W takim wypadku lepiej sięgnąć po suplementy stworzone specjalnie z myślą o stawach, gdzie znajdziemy kolagen bez dodatków, które mogłyby zniwelować jego działanie.

dieta kolagen stawy regeneracja stawów regeneracja chrząstki stawowej żelatyna żelatyna na stawy
Komentarze
Dodano: 27 Październik 2016
Autor: Milena
Ocena:
W internecie można przeczytać tysiące tego typu bzdur, które bardziej zaszkodzą, niż pomogą. Trzeba do wszystkiego podchodzić krytycznie.
Odpowiedź
Dodano: 21 Lipiec 2016
Autor: elka
Ocena:
też kiedyś słyszałam, że niektórzy jedzą żelatynę, żeby wzmocnić stawy, dla mnie to bez sensu
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach