Rozmaryn swym zapachem przywołuje skojarzenia z kamforą, natomiast smak przypomina nutę sosny i imbiru. Charakterystyczne dla tej rośliny leczniczej są ciemnozielone liście. Poza ogródkiem, chętnie bywa hodowana także w doniczkach.
Według dawnych przekonań, rozmaryn miał przedłużać młodość i przysługiwać się dla urody. Jest wyśmienitym dodatkiem, zarówno świeży, jak i suszony, zakupić możemy herbatkę, napar i wino rozmarynowe.
Jakie właściwości ma rozmaryn?
Czy rozmaryn pomaga na oczy?
Czy wiesz, z jakich właściwości słynie rozmaryn?
Ach ten skład!
Rozmarycyna jest główną substancją obecną w rozmarynie, posiada ona właściwości przeciwbólowe. Dzięki olejkowi lotnemu, stosowany zewnętrznie łagodzi ból. Kwas rozmarynowy wykazuje działanie przeciwzapalne, podobnie jak flawonoidy, które ponadto wzmacniają naczynka włosowate. Ponadto roślina ta zawiera w sobie diterpeny oraz barwniki.
Wspaniale wpisuje się w dania mięsne. Kuchmistrze chętnie wykorzystują go przyrządzając jagnięcinę, cielęcinę, wieprzowinę, królika czy drób.
Dla oczu
Rozmaryn chroni wzrok, a mianowicie - zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej, które przeważnie dotyczy osób starszych. Włączając do diety to zioło dostarczamy cennych przeciwutleniaczy, szczególnie ważnych, gdyż ograniczają one postęp tego schorzenia. Ponadto przeciwutleniacze zmniejszają ryzyko ataku serca i zachorowania na raka.
Urodowe korzyści z przeciwutleniaczy
Rozmaryn spotyka się w recepturze kosmetyków, właśnie dzięki obecności przeciwutleniaczy. Wygładza zmarszczki, zmniejsza cellulit, a także zmniejsza ilość wypadających włosów. Najczęściej są to produkty stworzone z myślą o zniwelowaniu podrażnień skóry i wydłużenia czasu jej młodego wyglądu oraz w odżywkach wspomagających odnowę włosów.
Od koncentracji po ciśnienie krwi
Warto stosować rozmaryn, szczególnie gdy poszukujemy czegoś co ułatwi nam wytężoną pracę umysłu. Doskonale wpływa na koncentrację i zapamiętywanie, zmniejsza dolegliwości związane z bólami głowy, a nawet migreną. Wspomaga w walce z łagodną depresją, czego dowiodły testy przeprowadzone na zwierzętach. Wpływa na nas uspokajająco, gdyż zawiera kwas rozmarynowy. Inne badania dowiodły, że może być on pomocny dla pacjentów zmagających się z Alzheimerem. Natomiast kąpiel z dodatkiem rozmarynu lekarskiego pobudzi nas. Zalecany jest osobom zmagającym się ze zbyt niskim ciśnieniem krwi. Chroni serce.
Na problemy trawienne
Przyprawa ta pozwala szybciej rozprawić się z uciążliwymi wzdęciami oraz stymuluje prawidłową pracę jelit. Jednakże rozmaryn nie powinien być spożywany przez kobiety w ciąży.
Na ból
Olejek rozmarynowy niweluje natężenie przy bólach reumatycznych, poprzez swoje kojące działanie.
Co o tym sądzisz?