45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czy wiesz jaki wpływ na Twoje zdrowie ma sól? Sprawdź, czy jej nie nadużywasz!

Czy wiesz jaki wpływ na Twoje zdrowie ma sól? Sprawdź, czy jej nie nadużywasz!Czy wiesz jaki wpływ na Twoje zdrowie ma sól? Sprawdź, czy jej nie nadużywasz!

Sól jest jednym z największych wrogów naszego organizmu i przede wszystkim negatywnie wpływa na naszą sylwetkę. Im więcej soli postaramy się wyeliminować z codziennej diety,  tym nasza figura lepiej będzie wyglądała. Słony smak pozwala nam podnieść wartość smakową potraw. Solimy, bo jesteśmy przyzwyczajeni.  Czy wiemy czym jest sól dla naszego zdrowia i jak na nie wpływa? Ile soli dziennie powinniśmy stosować, aby sobie nie zaszkodzić?

  • Czy sól jest zdrowa?

  • Jak odzwyczaić się od soli?

Sól – nasz wróg?

Sól w nadmiarze szkodzi, jednak jej całkowite wyeliminowane także nie jest wskazane. Sól odpowiada za gospodarkę wodną w naszym organizmie. Sól dostarcza nam także istotnego dla nas mikroelementu jakim jest jod. Codzienna dawka soli w naszej diecie powinna wynosić około 6 g, niestety jest trzykrotnie przez nas przekraczana. Sól w nadmiarze prowadzi do zatrzymywania wody w ciele co doprowadza do obrzęków, opuchlizn i w rezultacie dodaje nam centymetrów nie tylko w pasie. Sól jest także jednym z powodów zwiększających pojawienie się cellulitu. W ograniczaniu ilości soli na co dzień nie chodzi tylko o efekt estetyczny. Nadmiar soli prowadzi  do nadciśnienia, negatywnie wpływa na pracę nerek, wątroby. To także prosta ścieżka do podwyższonego cholesterolu. Organizm chcąc pozbyć się nadmiaru soli wydala ją z moczem, jednocześnie wypłukując wapń, osłabiając kości i mięśnie.

Najbardziej szkodzi pieczywo?

Ograniczając sól w naszej codziennej diecie nie wystarczy pozbyć się chipsów czy słonych przekąsek, należy dokładnie przeanalizować nasz jadłospis. Sól znajduje się prawie we wszystkim co jemy. Jest w każdym rodzaju pieczywa, w makaronach, wędlinach szczególnie wędzonych, rybach, serach, a nawet w niektórych deserach. Sól, której podstawowym składnikiem jest chlorek sodu równa się sód, ale jakie jego ilości możemy spożywać na co dzień. 1 g sodu odpowiada 2,5 g soli. Dzienną dawkę soli wyczerpuje 1 łyżeczka.

Sól soli nierówna…

Wyrzeczenie się soli na co dzień to nie lada wyzwanie. Nie musisz koniecznie rezygnować z soli, zastąp ją zdrowszą jej wersją. Uważana za najzdrowszą sól na świecie, jest ostatnio bardzo modna sól himalajska. Nie wpływa ona negatywnie na nasze ciśnienie i co ważne oczyszcza nasz organizm z toksyn. Można również zwykłą sól zastąpić solą niskosodową, lub ziołową. Zdrową wersją jest również sól morska zawierająca sporą dawkę pozytywnych minerałów.

Kiedy należy uzupełniać braki sodu w organizmie?

Sód jest pierwiastkiem występującym w wielu produktach choćby w warzywach i drobiu, a także w ziemniakach. Jego niewielkie ilości są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, pracy enzymów oraz jest jednym z elementów tworzących stawy i mięśnie. Kiedy dochodzi do jego spadku organizm odwadnia się. Kiedy najczęściej się to zdarza? Po zbyt obfitym wysiłku, w czasie obfitego pocenia się oraz w zaburzeniach jelitowo – żołądkowych z biegunką i wymiotami. Jak sobie pomóc w takiej sytuacji? Wystarczy popijać wodę z niewielką ilością soli.

Jak skutecznie odzwyczaić się od słonego smaku?

Proces odzwyczajania się od wszystkiego co nam smakuje wymaga cierpliwości i wytrwałości. O soli można zapomnieć już po trzech dniach. Nagrodą jest zdrowie i szczupła sylwetka, warto więc podjąć to wyzwanie. Jak to zrobić?

Sprawdzaj ilość soli w kupowanych produktach.

Jeśli musisz nadal stosować sól, dodawaj ją po koniec gotowania.

Stosuj różnorodne przyprawy.

ograniczenie soli sól nadmiar soli nadmiar sodu sól himalajska sól kamienna sól kuchenna
Komentarze
Dodano: 22 Kwiecień 2016
Autor: Ola
Ocena:
Sól w odpowiednich porcjach jest dobra, osobiście używam soli, ale smak wzmacaniam ziołam i przyprawami.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach