45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czy wiesz jak ważne jest czyste powietrze w Twoim domu? Sprawdź jakie zanieczyszczenia czyhają na Ciebie!

Czy wiesz jak ważne jest czyste powietrze w Twoim domu? Sprawdź jakie zanieczyszczenia czyhają na Ciebie!Czy wiesz jak ważne jest czyste powietrze w Twoim domu? Sprawdź jakie zanieczyszczenia czyhają na Ciebie!

Umiejętność oddychania to najważniejsza funkcja życiowa naszego organizmu. Codziennie wykonujemy ponad dwadzieścia tysięcy oddechów, wdychając tyle samo litrów powietrza. W czasach gdy zanieczyszczenie powietrza jest ogromne i powoduje szereg chorób cywilizacyjnych, jak zapewnić sobie choć trochę zdrowego, świeżego powietrza we własnym domu!

  • Co zrobić aby oczyścić powietrze?

  • Jak nawilżyć powietrze?

Pył, kurz, dym papierosowy, chemiczne aerozole, wszystko to oddziałuje na nasze płuca. Codziennie wdychamy kilkadziesiąt tysięcy cząsteczek kurzu, zawierających wiele szkodliwych dla naszego organizmu substancji. Cząsteczki te niejednokrotnie są powodem alergii i chorób atakujących nasz układ oddechowy, krtań, oskrzela i płuca. Trafiając do nosa, dzięki małym włoskom największe zanieczyszczenia są zatrzymywane, inne dostają się do gardła, skąd mogą zostać wykrztuszone, z oskrzeli mogą także się wydostać. Wiele jednak zanieczyszczeń dostaje się do płuc i zaczyna szkodzić. Zanieczyszczone powietrze jest powodem wzrostu zachorowań na astmę, choroby oskrzeli, a także problemy z sercem i układem naczyniowym. Nie tylko powietrze wokół nas jest zanieczyszczone, dotyczy to także pomieszczeń w, których przebywamy przez większość swojego dnia. Biura, sale konferencyjne, sklepy a nawet nasze własne domy, przesiąknięte są zanieczyszczeniami. O ile nie bardzo mamy wpływ na inne miejsca, o tyle we własnym domu możemy zatroszczyć się o nasze płuca.

Najważniejszy jest poziom nawilżenia, nie jest dobra za wysoka wilgotność powyżej 60% powodująca rozwój grzybów, bakterii i roztoczy. Taka wilgotność wpływa negatywnie na nasz stan zdrowia. Grzyby wchodzące w skład powietrza którym oddychamy, szkodzą naszym dzieciom i nam samym. Pleśń jest nieprzyjemnym zjawiskiem także jeśli chodzi o zapach. Przenika do szaf i szafek, naszych ubrań i niezwykle trudno ja zneutralizować. Także wilgotność na zbyt niskim poziomie nieprzekraczającym 40% jest niewskazana. Zbyt suche powietrze powoduje wysychanie błon śluzowych w nosie i gardle, co prowadzi do infekcji gardła, niedrożności nosa. Suche powietrze postarza naszą skórę, zaczyna ona się przesuszać, swędzieć i nadmiernie marszczyć. To właśnie wtedy także rzęski w nosie przestają się poruszać i do naszych płuc dostaje się większa niż zwykle liczba zanieczyszczeń.

Co zrobić by powietrze w naszym domu nam sprzyjało?

Należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, kilka razy dziennie, a już na pewno przed snem. Trzeba zadbać o optymalny poziom nawilżenia powietrza, stosując specjalne nawilżacze lub zwykłe mokre ręczniki zawieszone na kaloryferze. Jeśli mamy zbyt dużo wilgoci, możemy użyć pochłaniaczy wilgoci, a przykry zapach wyeliminować, używając ziół, lub zagotowując je, a wywar zostawić na noc. Warto także zainwestować w mocny wyciąg. Musimy pamiętać, że odświeżacze powietrza w aerozolu nadmiernie stosowane mogą nam zaszkodzić. Wybuchowe mieszanki powstają szczególnie w naszych łazienkach, gdzie mieszają się lakiery do włosów, dezodoranty i perfumy, a my wdychamy niebezpieczny freon. Dlatego warto wietrzyć łazienkę, a tak gdzie nie ma okna pozostawiać drzwi otwarte na noc. Można użyć także suszonych ziół, kwiatów dla uzyskania zapachu.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że w powodu zanieczyszczonego powietrza grozi nam epidemia chorób układu oddechowego. Dym, substancje szkodliwe wydzielające się z mebli, ścian mieszają się z wełną, kurzem, pyłkami roślin zagrażając naszemu zdrowiu.

 Najważniejsze więc pozostaje wietrzenie naszego domu, regularne oczyszczanie nosa i dbanie o piękne zapachy w naszym domu.

płuca oskrzela układ oddechowy powietrze
Komentarze
Dodano: 05 Wrzesień 2016
Autor: karina
Ocena:
mnie kurz doprowadza do szału, zetrę i chwilę później już znów osiada na meblach, robota głupiego
Odpowiedź
Dodano: 16 Lipiec 2016
Autor: kinga
Ocena:
wniosek jest jeden: wietrzyć, wietrzyć i jeszcze raz wietrzyć mieszkanie, ja robię to regularnie
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach