45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czy wiesz, czym są dopalacze? Uchroń swoje dzieci przed zniszczeniem zdrowia!

Czy wiesz, czym są dopalacze? Uchroń swoje dzieci przed zniszczeniem zdrowia!Czy wiesz, czym są dopalacze? Uchroń swoje dzieci przed zniszczeniem zdrowia!

Za sprawą ostatnich zatruć dopalaczami niezwykle głośno zrobiło się w mediach z powodu właśnie tych substancji psychoaktywnych. Odpowiedział nie tylko GIS tworząc swoje spoty reklamowe przeciwko dopalaczom, ale również zwykli ludzie, w tym studenci. Niestety dopalacze są bardzo łatwo dostępnymi środkami, które nie są zakazane przez Państwo. Nie znajdują się na liście środków kontrolowanych.

  • Co to są dopalacze?

  • Jak działają dopalacze?

Jak działają dopalacze?

Ich działanie jest podobne do środków psychoaktywnych, jednak nie znajdują się one na liście środków zakazanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Spożycie dopalaczy różnego typu ma wywołać takie same wrażenia, jak spożycie kokainy, amfetaminy czy innych różnego rodzaju narkotyków. Dopalacze także produkowane są w różnorodnych typach, które mają oddziaływać w odmienny sposób na ludzki organizm i układ nerwowy.

Niebezpieczeństwo dopalaczy

Skład chemiczny tych środków jest dobierany w ten sposób, aby nie były one w świetle prawa uznawane za narkotyki, chociaż zażywanie ich daje efekt identyczny, jak zażywanie narkotyków. W chemii rozróżnia się przynajmniej dwanaście tysięcy różnych substancji o działaniu narkotycznym. Łatwo więc sobie wyobrazić dowolność ich użycia bez łamania obowiązujących przepisów prawa. Producenci dopalaczy nie podają ich pełnego składu chemicznego, dlatego ich spożywanie może być tak niebezpieczne dla zdrowia. Dopalacze mogą oddziaływać również na serce i układ krążenia powodując np. niebezpieczne palpitacje serca. 

Z ostatnich analiz wynika, że za ostatnie zatrucia dopalaczami odpowiedzialni są ich „dilerzy”. Do środków zostały dodane podpałki do grilla, co spowodowało już śmierć jednej osoby.

Jak wyglądają dopalacze?

  • Są to środki pochodzenia roślinnego wyglądające jak susz, sprzedawane również w formie kadzidełek
  • Sprzedawane są również w formie tabletek (party pills)
  • Dostępne także w formie proszków

Działanie dopalaczy

Znajdują się w nich np. związki halucynogenne powodujące powstawanie omamów, zwidów i halucynacji. Dostępne dopalacze w pigułkach powodują bezsenność, subiektywnie dodają „siły” i „witalności”, ponieważ osoba je zażywająca uważa, że ma więcej energii do działania, a odczuwa mniejszą senność. Dopalacze wpływają również na odbiór emocji, depresja może mieszać się z euforią, co daje bardzo niebezpieczne dla zdrowia stany psychotyczne i stany podobne do depresji dwubiegunowej.

Dopalacze mogą również zawierać niebezpieczne dla zdrowia i trujące alkaloidy, identyczne jak te, które znajdują się w trujących muchomorach. Przy zatruciach najlepiej spowodować wymioty, wypijać dużo wody, okazać lekarzowi opakowanie po dopalaczu.

narkotyki dopalacze

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach