45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czy to oznaki choroby psychicznej?

Czy to oznaki choroby psychicznej?Czy to oznaki choroby psychicznej?

Choroby psychiczne to wciąż trudny temat, o którym mówi się w mediach i w społeczeństwie z pewną rezerwą. Nie jest łatwo rozpoznać prawdziwą chorobę psychiczną, niemniej jednak wciąż mimo rozwoju diagnostyki i psychiatrii temat ten pozostaje tabu. Różne choroby psychiczne dają inne objawy, dlatego ważne jest, aby nigdy nie próbować wystawiać diagnozy samemu. Może ona być myląca.

 • Jakie są objawy choroby psychicznej?

 • Jakie jest podział chorób psychicznych?

Choroby psychiczne: typowe objawy

 • Zaburzenia ze strony układu nerwowego
 • Omamy różnego typu, urojenia
 • Obniżony nastrój, albo wręcz odwrotnie: występująca mania
 • Nieodpowiednie zachowania i działania
 • Zachowanie nietypowe dla danej osoby
 • Fałszywy odbiór wrażeń ze świata
 • Zamknięcie w sobie, albo odwrotnie: komunikowanie zbyt wiele, słowotok, dziwne zachowania społeczne
 • Nieakceptowalne zachowania seksualne
 • Zaburzona pamięć i koncentracja

Kto może zachorować i dlaczego?

Wszystkie choroby psychiczne wiążą się z pewną nieprawidłowością w działaniu ośrodkowego układu nerwowego. Mogą to być zaburzenia jego czynności, ale również lezje i zaburzenia w neuroprzekaźnictwie. To co chory czuje i widzi to wymysł jego własnego umysłu, o którym jednak nie zdaje sobie sprawy. Jedyną chorobą odstępującą od tego wzorca jest nerwica. Tutaj chory również ma dziwne, urojone przeświadczenia na temat rzeczywistości (np. myśli "muszę 100 razy umyć ręce raniąc się do krwi ponieważ w innym wypadku będą na nich przebywały bakterie"), ale zdaje sobie sprawę z nieracjonalności swoich myśli. Mimo wiedzy o tym, że myśli te mogą być w jakiś sposób spaczone, siła umysłu i przekonanie o tym, że trzeba wykonać jakąś czynność są silniejsze nić racjonalna świadomość.

Warto to sobie uświadomić i pomyśleć o osobach (np. schizofrenikach), którzy nigdy nie dotrą do miejsca tak głębokiego wglądu w swoją chorobę. Są to ludzie uwięzieni w innym świecie, zazwyczaj wrogim i strasznym.

Zaburzenia a choroby psychiczne

Lekarze, naukowcy, psychologowie i psychiatrzy wciąż ciężko pracują nad stworzeniem jednego spójnego systemu nazewnictwa i opisu chorób oraz zaburzeń psychicznych. Zaburzenia psychiczne wydają się występować znacznie częściej, mogą mieć bardziej lekki przebieg, nie zakłócają życia chorego w społeczeństwie w tak mocny sposób.

Choroby psychiczne: oficjalny podział

 1. Zaburzenia psychotyczne, w których główne są psychozy czy schizofrenie. Dochodzi tutaj do rozwinięcia urojeń, omamów, zaburzeń świadomości
 2. Zaburzenia emocji i nastroju. Tutaj zaliczamy np. wszelkiego rodzaju depresje, ale również manie
 3. Nerwice i zaburzenia typu nerwicowego
 4. Zaburzenia psychosomatyczne
 5. Upośledzenia zmysłowe i zaburzenia osobowości
 6. Uzależnienia od alkoholu i innych środków odurzających
 7. Dewiacje seksualne

Oczywiście podział ten wciąż ulega zmianom, niektóre z chorób dostają miano zaburzeń, inne zaburzenia urastają do rangi chorób. Niemniej jednak ten najogólniejszy podział dobrze opisuje podstawy wiedzy dzisiejszej psychiatrii.

depresja choroba psychiczna schizofrenia choroby psychiczne charakterystyka choroby psychiczne choroby psychiczne objawy leczenie choroby psychiczne

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach