45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czy tłuszcze w diecie dziecka są zdrowe i potrzebne?

Czy tłuszcze w diecie dziecka są zdrowe i potrzebne?Czy tłuszcze w diecie dziecka są zdrowe i potrzebne?

Tłuszcze w diecie dziecka są niezmiernie potrzebne, zarówno te roślinne jak i zwierzęce. Ale jak ze wszystkim  tak  również z tłuszczami, należy postępować z umiarem. Tłuszcz potrzebny jest dziecku dla energii i dla prawidłowej pracy mózgu. Jednak jego nieprawidłowe stosowanie i ilości mogą doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Jak uchronić malca przed nadmiarem tłuszczów w diecie, jak podawać je dziecku i które tłuszcze są dobre a które złe dla naszego malucha?

  • Czy tłuszcz jest potrzebny w diecie?

  • Czy tłuszcze zawierają cenne elementy?

Jaką rolę odgrywają tłuszcze w diecie dziecka?

Tłuszcze są dostarczycielem energii do organizmu dziecka, to właśnie 1/3 kalorii powinna pochodzić z tłuszczów dostarczanych wraz z dietą. Ciągle rozwijający się organizm potrzebuje ich także do prawidłowej pracy mózgu. Tłuszcze są także ważne ze względu na przyswajalność istotnych witamin, takich jak A, D, E, K.

Jakie tłuszcze dla malucha – zwierzęce czy roślinne?

Istotne aby w zbilansowanej diecie dziecka zawrzeć zarówno tłuszcze pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego. Te pierwsze pochodzą ze słonecznika, dyni i olejów. Tłuszcze zwierzęce zawarte są w serach, mleku i mięsie. Aby dieta malucha była zdrowa powinno się w niej znajdować jak najmniej tłuszczów zwierzęcych. Zawierają one szkodliwe dla organizmu nasycone kwasy tłuszczowe. Ich nadmiar  powoduje miażdżycę, a pierwsze zmiany mogą pojawić się już nawet u niemowlaka.

Masło czy margaryna?

Małe dziecko nie powinno mieć w swojej diecie utwardzanych margaryn, ciasteczek, słonych przekąsek i jedzenia z barów szybkiej obsługi. Są one bogate w tłuszcze trans powstające przy utwardzaniu tłuszczów roślinnych. Są szkodliwe dla naszego organizmu.

Czy tłuszcze zawierają cenne elementy?

Najcenniejsze są  niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli NNKT i to one powinny stanowić 1/3 tłuszczów spożywanych przez nasze pociechy. Muszą być dostarczane w całości z pożywieniem, ponieważ ludzki organizm ich nie wytwarza. Kwasy omega 3 pozwalają skórze zachować prawidłową budowę i funkcje. Ich niedobór szczególnie widoczny bywa u małych dzieci powodując obniżenie odporności,  osłabienie włosów i źle gojące się rany. Gdzie można je znaleźć? Najcenniejsze z tych tłuszczów znajdują się w:

  • morskich tłustych rybach: makrelach, śledziach, sardynkach i dorszach,
  • pstrągach,
  • oleju rzepakowym,
  • orzechach laskowych i włoskich.

Jak wzbogacać dziecięcą dietę w NNKT?

Dodatkiem do dziecięcej zupki lepiej, żeby był olej niż masło, jeśli masło to miękkie, ponieważ wtedy użyjesz go mniej. Sałatki wzbogacaj olejem a nie śmietaną. Jeśli stosujesz olej do smażenia, użyj rzepakowego, olej słonecznikowy podczas smażenia wytwarza szkodliwe związki – jest to też powód do stosowania oleju do smażenia tylko jeden raz.  Zdrowsze dla malucha będzie chude mięso a nie kiełbasa czy uwielbiana przez dzieci parówka. Chcąc ograniczać ilość tłuszczu w dziecięcej diecie nie dawaj dziecku mleka 0%, ponieważ oprócz tłuszczu pozbawisz malucha także witamin. Zastąp je mlekiem 2% jeśli maluch ma nadwagę, w innym przypadku możesz podawać mleko 3,2%.

kwasy omega tłuszcze NNKT dieta dziecko
Komentarze
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Sylwia
Ocena:
Zdrowe odżywianie od pierwszych dni życia jest bardzo ważne, nawyki żywieniowe wyniesione z rodzinnego domu towarzyszą nam przez całe życie. Warto mieć to z tyłu głowy karmiąc swoje małe dziecko.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach