45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czy pogoda ma wpływ na nasze samopoczucie?

Czy pogoda ma wpływ na nasze samopoczucie?Czy pogoda ma wpływ na nasze samopoczucie?

Aż 75 proc. społeczeństwa dostrzega związek między swoim samopoczuciem a pogodą. Malejące ciśnienie zaburza pracę systemu nerwowego, układu krążenia, a także wytwarzanie hormonów. Owa nadwrażliwość na zmiany atmosferyczne określana jest mianem meteopatii.

Meteopatia zawsze idzie w parze z określonymi symptomami, nie klasyfikuje się jej jednak jako jednostki chorobowej. Doskwierać może nie tylko osobom schorowanym, ale i zupełnie zdrowym.

  • Co to jest meteopatia?

  • Jak walczyć z meteopatią?

Pogoda kontra meteopaci

Podczas deszczowych, osnutych mgłą, parnych dni, czyli w czasie kiedy ustępuje niż, a także przez pierwszy tydzień wyżu, gdy ciśnienie utrzymuje się co najwyżej do 1020 hPa i słońce jeszcze wychyla się spoza chmur, meteopaci czują się szczególnie dobrze.

Natomiast w okresie silnego wyżu, wraz z upałem i wzrostem ciśnienia, gdy na niebie nie widnieją chmury, bądź jest sucho, mroźnie i słonecznie w zimowe dni, samopoczucie ulega pogorszeniu. Wraz ze wzrostem ciśnienia, krzepliwość krwi rośnie, co sprawia, że zaczynamy uskarżać się na rozdrażnienie i bóle głowy. Ulgę może przynieść rezygnacja w tym czasie ze spożywania produktów zawierających kawę czy nadmiar soli, gdyż przyczyniają się do wysokiego ciśnienia krwi.

Nadchodzący spory niż, niesie za sobą wilgotność, niekiedy dni stają się parne. Niebo pokrywają chmury. Wpadamy w depresyjne stany, dokuczają nam bóle głowy i nudności, a choć odczuwamy wyczerpanie ciężko jest nam zasnąć. W tego typu dni już z samego rana powinniśmy wybrać się na szybki marsz, a na kolację spożyć węglowodany, np. danie z makaronem lub kawałek ciasta. W ciągu dnia możemy wesprzeć się kawą.

Początkowo ciepły front pociąga za sobą duży spadek ciśnienia atmosferycznego, po czym przychodzi wzrost ciśnienia i temperatury. Reagujemy sennością, uczuciem rozbicia, trudno jest nam się skoncentrować. Tarczyca w tym czasie wolniej pracuje, wytwarzane są mniejsze ilości hormonów. Zaleca się uprawiać wszelkiego rodzaju wysiłek fizyczny.

Niebo staje się pochmurne, temperatura spada, możemy spodziewać się wiatru, burzy oraz opadów deszczu lub śniegu. Zimny front wita nas migrenami i bólami głowy, poczuciem niepokoju i rozdrażnienia, które wynikają ze zwiększonego wytwarzania adrenaliny. Znieczulić te odczucia powinny napary ziołowe i ćwiczenia relaksacyjne.

Jak walczyć z objawami nadwrażliwości?

Nadwrażliwość na zmiany atmosferyczne może objawiać się bólami głowy, mięśni i stawów, trudnościami w zaczerpnięciu świeżego oddechu, dolegliwościami żołądkowymi, wzmożoną potliwością, odczuciem przemęczenia, rozdrażnieniem i problemami z koncentracją.

  • Pomocny w zwalczaniu tych dolegliwości może okazać się zimny prysznic.
  • Szczotkowanie ciała przy użyciu szczotki z naturalnego włosia rozszerzy naczynia krwionośne i ukoi organizm.
  • Poproś partnera by wymasował miejsce między 7 a 8 kręgiem. Jest to tzw. chiński punkt pogodowy.
  • Staraj się zrelaksować, obowiązki rozplanuj tak by na siebie nie nachodziły. Oszczędzi ci to zbędnych stresów.
  • Na początku dnia przygotuj koktajl: zmiksuj 4 morele z łyżką otręb owsianych, zalej mieszaninę szklanką świeżego soku z marchwi.
rozdrażnienie migreny złe samopoczucie bóle głowy meteopatia nadwrażliwość na zmiany pogody
Komentarze
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Ewelina
Ocena:
Odczuwam kazda zmianę pogody, gdy idzie zmiana ciśnienia czy aury, nie każdy tak ma, a przyznaje że jest to dość uciążliwe.
Odpowiedź
Dodano: 13 Kwiecień 2016
Autor: Iza
Ocena:
Jak jest piękna pogoda i świeci słońce tryskam energią, niestety zachmurzenie wpływa na mnie destrukcyjnie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach