O tym, że papierosy mają szkodliwy wpływ na cały organizm, nie trzeba nikogo przekonywać. Najczęściej mówi się o ich złym działaniu w kontekście nowotworu płuc lub chorób serca. Mimo to, palaczy wciąż jest wielu, zarówno wśród osób młodych, jak i starszych. Rzadziej dyskutuje się o wpływie tytoniu na życie seksualne, a okazuje się, że oddziałuje on negatywnie na wiele jego aspektów.
Czy palenie papierosów wpływa na erekcję?
Jakie skutki ma palenie papierosów?
Po pierwsze, palenie papierosów powoduje problemy z osiągnięciem orgazmu zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Dzieje się tak ze względu na mniejsze ukrwienie narządów płciowych osób obojga płci. Dlatego właśnie palacze częściej borykają się z trudnością w osiągnięciu i utrzymaniu erekcji.
Papierosy mają wpływ na wiele elementów stosunku płciowego:
- Problemy z erekcją.
Czyli (wspomniana już) mniejsza satysfakcja z seksu. Według badań aż 65% palaczy w wieku od 30 do 50 lat skarży się nieudane życie seksualne i problemy ze wzwodem. Erekcja powstaje w wyniku podniecenia seksualnego, a cały mechanizm polega na wypełnieniu się krwią ciał jamistych w penisie. Liczne badania wskazały negatywny skutek palenia tytoniu na zaburzenia erekcji. Palenie może prowadzić do impotencji, bo mimo prawidłowego pobudzenia seksualnego u palaczy są oni częściej narażeni na zaburzenia wytrysku i problem z utrzymaniem wzwodu.
Przyczyn impotencji można doszukiwać się we wpływie nikotyny na układ nerwowy człowieka, który może powodować skurcze naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – utrudnionego dopływu krwi do penisa. Problemy ze wzwodem wiążą się również z uszkodzeniem naczyń krwionośnych przez toksyczne substancje zawarte w nikotynie.
Kolejnymi przyczynami mogą być uszkodzenie zastawek żył, które zatrzymują krew w penisie – substancje zawarte w papierosach uszkadzają mechanizm zastawkowy; a także zwiększenie produkcji białka osocza który odpowiada za tworzenie się zakrzepów w drobnych naczyniach prącia.
- Obniżenie libido.
Naukowcy potwierdzają, że aż 85% osób z obniżonym libido to palacze. Jest to skutkiem działania toksyn zawartych w papierosach, które obniżają poziom hormonu wzrostu i testosteronu, co ma bezpośredni wpływ na spadek libido. Dlatego właśnie w sytuacjach, gdy pacjent skarży się na obniżony popęd płciowy, lekarza zalecają rzucenie nałogu.
- Pogorszenie jakości nasienia.
Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia objętość nasienia u przeciętnego mężczyzny powinna wynosić minimum 1,5 mililitrów, zaś u palaczy osiąga maksymalnie 2 mililitry, podczas gdy u osób niepalących wynosi około 3,5 mililitrów. Udowadnia to, że nałogowcy tylko w stopniu minimalnym przekraczają prawidłową objętość.
Badania przeprowadzone wśród długotrwale palących mężczyzn ukazały też inny problem – w ich nasieniu znajduje się także mniejsza liczba plemników. W dodatku sama jakość nasienia jest znacznie obniżona u nałogowców: u mężczyzn palących odkryto mniej żywych, odpowiednio poruszających się plemników.
Co o tym sądzisz?