45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czy ocet jabłkowy wspomaga odchudzanie? Przeglądamy najnowsze badania!

Czy ocet jabłkowy wspomaga odchudzanie? Przeglądamy najnowsze badania!Czy ocet jabłkowy wspomaga odchudzanie? Przeglądamy najnowsze badania!

Bardzo często w mediach związanych ze zdrowym trybem życia, odchudzaniem i zdrowiem, pojawia sie temat octu jabłkowego, jako specjalnego, naturalnego środka odchudzającego. Czy te doniesienia są jednak prawdziwe i potwierdzone naukowo? Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym tematem!

Co wiemy na temat octu jabłkowego?

  • Co to jest ocet jabłkowy?

  • Co daje ocet jabłkowy?

Jest to ocet wytwarzany z jabłek. Naturalnie używa się go w kuchni, jako środek konserwujący. Czasami również używa się octu jabłkowego, jako ciekawej i aromatycznej przyprawy do niektórych dań. Dopiero niedawno ocet jabłkowy zyskał furorę i popularność, jako naturalny środek wspomagający odchudzanie się.

Zalety spożywania octu jabłkowego

  • Naprawdę może on wspomóc spalanie tłuszczu, ponieważ zawarte w jabłkach składniki przyczyniają się do rozszczepiania się tłuszczów. Nie wiadomo jednak, jak silnie działają one już po przetworzeniu jabłek w ocet jabłkowy. Wydaje się, że lepszym pomysłem będzie po prostu zjedzenie świeżego, soczystego jabłka
  • Ocet jabłkowy pobudza wydzielanie soku żołądkowego: to prawda. Dzięki temu organizm przyspiesza swój metabolizm, a zjadane potrawy są szybciej trawione i przetwarzane. Niemniej jednak ocet jabłkowy może  zbyt silnie podrażniać żołądek, a to oprócz pobudzania wydzielania soków żołądkowych, może doprowadzić do powstania wrzodów żołądka

Co na to naukowcy?

Ocet jabłkowy w publikacji Common Dietary Supplements for Weight Loss napisanej przez czterech lekarzy Uniwersytetu Harvarda został zaopiniowany, jako substancja o niesprecyzowanym działaniu, której nie można jednoznacznie przyporządkować do jednej z grup substancji wspomagających odchudzanie na podstawie doniesień pacjentów czy „rzekomego” ich działania publikowanego w mediach. Może to świadczyć o dwóch rzeczach. Po pierwsze ocet jabłkowy nie jest jeszcze tak mocno znaną substancją polecaną, jako odchudzająca. A po drugie brak klinicznych, rzetelnych i naukowych badań nie może też wykluczyć tej substancji, jako naprawdę oddziałującej na system trawienny. Autorzy tego artykułu zauważają niemniej, że ocet jabłkowy ze względu na swoje pochodzenie posiada wiele przydatnych organizmowi witamin i elementów.

Dieta bogata w owoce

Wiadomym jest jednak, że dieta bogata w owoce i warzywa sprzyja odchudzaniu. Ocet jabłkowy jest więc substancją organiczną i naturalną, która może sprzyjać chudnięciu. Być może jego działanie nie jest bezpośrednie, ale nie przynosi również zauważalnych skutków negatywnych, kiedy ocet jabłkowy nie jest nadużywany.

Dodatkowo Jeanelle Boyer i Rui Hai Liu zauważają, że dieta bogata w owoce zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób, w tym na niektóre nowotwory. Jabłka uważane są za bogate źródła związków fitochemicznych. Ich spożywanie wiązane jest ze zmniejszeniem ryzyka zachorowania na niektóre choroby układu krążenia, na astmę, cukrzycę czy nowotwory. Odchudzanie i dieta z octem jabłkowym są więc stosunkowo bezpieczne, z punktu naukowego jednak jeszcze w pełni nie zostały zbadane.

ocet jabłkowy odchudzanie dieta owoce jabłka

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach