45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czy jestem alergikiem? – Jak skutecznie sprawdzić, czy jesteśmy uczuleni.

Czy jestem alergikiem? – Jak skutecznie sprawdzić, czy jesteśmy uczuleni.Czy jestem alergikiem? – Jak skutecznie sprawdzić, czy jesteśmy uczuleni.

Wiele osób często boryka się z problemami zdrowotnymi, których źródła nie można zlokalizować jednoznacznie. Stosowane metody leczenia nie przynoszą spodziewanych rezultatów. Swędzenie skóry czy wysypka najczęściej są wtedy objawami właśnie alergii. Można ją rozpoznać również po innych objawach, należy jednak pamiętać, że możemy mieć do czynienia z alergią pokarmową lub alergią skórną. Wówczas objawy będą się od siebie różnić. Do głównych jednak można zaliczyć:

- uciążliwy, wodnisty katar
- nieprawidłowe zmiany skórne
- obrzęk powiek, zapalenie spojówek
- duszność, kaszel

Niekiedy możemy sami określić, czy jesteśmy uczuleni na dany czynnik. Dotyczy to głównie alergii pokarmowych, gdzie po spożyciu danego produktu możemy obserwować nasz organizm i jego reakcję. Jeżeli chodzi o alergie wziewne, z nimi jest nieco trudniej. Jeżeli jednak nasze problemy zaczynają się na przełomie stycznia i lutego nasilając się wraz z poprawą pogody, wówczas z pewnością mamy do czynienia z alergią na pyłki roślin. Aby dokładnie i precyzyjnie określić jednak z czym mamy problem, konieczna jest wizyta u specjalisty.

  • Jak sprawidzć uczulenie?

  • Jak przygotować się do testów alergicznych?Pomoc lekarza – jak przygotować się do wizyty w gabinecie lekarskim
Jeżeli zauważymy u siebie powyższe objawy lub coś co nas zaniepokoi, warto udać się do lekarza. Pomoże on ustalić jaki czynnik mógł wywołać taką reakcję organizmu. Warto przed taką wizytą przygotować się do niej i zastanowić się nad kilkoma pytaniami:
- czy w naszym otoczeniu nie pojawiło się jakieś zwierzę? – możemy być uczuleni na sierść zwierzęcia
- czy w naszym jadłospisie pojawił się składnik, którego do tej pory nie jedliśmy?
- czy objawy nasiliły się w pomieszczeniu zamkniętym czy na przykład na łące?
- czy nie użyłyśmy nowego kosmetyku?
- czy w naszej rodzinie nie ma lub nie było osób z alergiami lub problemami skórnymi?
Zawsze warto pomyśleć, co nowego pojawiło się w naszym życiu. Pomoże to lekarzowi precyzyjniej określić rodzaj alergii.
Niezbędne będą również testy na określenie alergenu.

Testy
- najbardziej popularne są testy skórne – pomocne przede wszystkim w ustalaniu alergii u dzieci, ponieważ pozwalają wcześnie określić alergen. Stosowane głównie w rozpoznawanie czynników wywołujących alergie wziewne.
- testy serologiczne (z krwi) –pozwalają określić alergen zarówno przy alergii wziewnej jak też alergii pokarmowej. Na wyniki tego testu należy poczekać kilka dni, jednak są one niezbędne w określaniu alergenu u małych dzieci poniżej 3. roku życia oraz u osób z bardzo nasiloną alergią.
- testy prowokacyjne – służą przede wszystkim potwierdzeniu wcześniejszych testów, zwłaszcza jeżeli wynik był rozbieżny od przeprowadzonego wcześniej wywiadu. W tym teście poddaje się organizm działaniu konkretnego alergenu. Prowokację przeprowadza się spojówkowo, donosowo, pokarmowo lub oskrzelowo.

Odczulanie
Jeżeli okaże się, że jesteśmy alergikami, warto pomyśleć nad odczulaniem. Odczulaniu jednak nie mogą być poddane:
- osoby starsze, po 50-tym roku życia
- dzieci do lat 5
- osoby cierpiące na ostre zapalenie górnych dróg oddechowych oraz przewlekle chore
- kobiety w ciąży
Jeżeli zdecydujemy się na odczulanie, należy przygotować się na kurację trwającą około 5 lat. Jest ona przeprowadzona w odstępach czasowych ustalanych ściśle przez lekarza prowadzącego odczulanie. Z czasem będzie możliwe ograniczenie przyjmowania leków antyalergicznych.

alergia alergen testy skórne testy na alergię test serologiczny test prowokacyjny odczulanie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach