45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czy guarana jest lepsza od kawy? Poznaj jej właściwości!

Czy guarana jest lepsza od kawy? Poznaj jej właściwości!Czy guarana jest lepsza od kawy? Poznaj jej właściwości!

Guarana nosi tak naprawdę nazwę „paulinia guarana”, ale w Polsce nazywana jest osmętą i ciernioplątem. Roślina ta w Polsce jednak nie rośnie, występując naturalnie w Brazylii, szczególnie w dorzeczu Amazonki. Co ciekawe, to właśnie guarana zawiera największe ilości kofeiny w całym świecie natury: więcej niż ziarna kawowca, z którego produkowana jest znana nam kawa!

  • Jakie właściwości ma guarana?

  • Czy guarana ma właściwości lecznicze?

Indiańska historia rośliny

Guarana znana jest od wieków przez Indian. D świata zachodniego wieść o niej przenikła dopiero w ok. XVII wieku. Indianie nie bez powodu nazwali roślinę „darem od Boga”, a w innych tłumaczeniach i nazwach „eliksirem młodości”. Kultura zachodu badając guaranę w sposób bardziej naukowy również przypisała jej wiele zalet.

Wartości odżywcze guarany

Nasiona guarany zawierają w sobie ok. 50% włóknika, 9% skrobi, 3% białek oraz ok. 11% tłuszczu. Znajduje się w guaranie również ok. 5-8% kofeiny oraz składniki takie, jak teofilina i teobromina.

Właściwości guarany. Dlaczego warto ją spożywać?

  1. Podnosi i wzmacnia sprawność fizyczną (świetna dla sportowców!)
  2. Oddziałuje pozytywnie na sprawność psychiczną zapobiegając np. zmianom nastrojów, chandrze
  3. Może działać, jako lekki afrodyzjak
  4. Świetnie pobudza, porównywalnie bardziej niż kawa
  5. Działa przeciwbakteryjnie oraz antyoksydacyjnie
  6. Zwiększa możliwości zapamiętywania oraz koncentracji. Pomaga w uczeniu się, zwłaszcza wzmożonym i długotrwałym
  7. Może wspomagać procesy odchudzania. Pomaga dłużej efektywnie ćwiczyć fizyczne

Guaranie przypisuje się działanie stymulujące na wszelkie układy ludzkiego organizmu. Wzmacnia również popęd seksualny. Przede wszystkim działanie guarany odnosi się do psychicznej części naszego zdrowia poprawiając przetwarzanie informacji, znosząc zmęczenie i zwiększając możliwości zapamiętywania, a więc jednocześnie pamięć i koncentrację.

Guarana a kawa. Co lepsze?

Kofeina zawarta w kawie wchłania się znacznie szybciej: efekty widać prędzej, niż w przypadku zażycia guarany. Zaleta ta przemienia się jednak w wadę, kiedy porówna się czas działania kofeiny zawartej w kawie i guaranie. Kofeina zawarta w guaranie oddziałuje na organizm o ok. 2 godziny dłużej, a więc stymulacja jest dłuższa, a przez to efektywniejsza.

Właściwości lecznicze guarany

Spożywanie guarany pomaga w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na udar mózgu i zawał serca. Guaranę zakupić można w każdej aptece w formie suplementu diety np. jako tabletki. Guarana jest składnikiem również różnego rodzaju napojów i środków pobudzających oraz energetycznych, ale znajduje swoje zastosowanie również w odchudzaniu znajdując się w środkach odchudzających.

guarana guarana właściwości cechy guarany guarana pobudzenie guarana ćwiczenia guarana odchudzanie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach