45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czworonożny problem. Alergia na kota – jak sobie z nią radzić?

Czworonożny problem. Alergia na kota – jak sobie z nią radzić?Czworonożny problem. Alergia na kota – jak sobie z nią radzić?

Koty są dla wielu osób najlepszymi czworonożnymi towarzyszami. Mówi się, że świat dzieli się na wielbicieli psów i wielbicieli kotów. Niezależnie od tego, kto co woli, najczęstszym problemem z posiadaniem kota jest alergia na jego białkową wydzieliną łojową. Objawy alergii są oczywiście najczęściej zauważalne u osób posiadających kociego przyjaciela. Jak można sobie z tym poradzić? Czy osoby z alergią nie powinny posiadać kotów?

  • Jakie są objawy alergii na kota?

  • Jakie są sposoby radzenia z alergią?

Na początku trzeba zaznaczyć, że bardzo często objawy alergii na kota są mylone z objawami alergii na roztocza. Te dwa uczulenia trudno jest od siebie odróżnić. Dzieje się tak, ponieważ objawy pojawiają się zarówno podczas kontaktu z kotem, jak i w trakcie przebywania z nim w tym samym pomieszczeniu. Co ciekawsze, uczulenie objawia się nawet, jeśli pupil nie znajduje się w danym domu – wystarczy, że przebywał w nim wcześniej. Jest to spowodowane zostawianiem przez zwierzę złuszczającego się naskórka i wydzieliny białkowej pochodzącej z gruczołów łojowych i ślinowych.

Jak zmniejszyć objawy alergii?

Oczywiście najprostszym sposobem na poradzenie sobie z objawami uczulenia jest unikanie domów, w których mieszkają koty oraz bezpośredniego kontaktu z nimi. Jednak życie nie zawsze umożliwia unikanie takich miejsc, gdy np. ktoś nam bliski posiada zwierzaka, lub sami jesteśmy jego właścicielami i trudno jest rozstać się z pupilem.

Jeżeli posiadamy kota przy alergii na niego, zaleca się częste sprzątanie (szczególnie z uwzględnieniem wycierania kurzu, odkurzania podłóg itd.), a także niewpuszczania go do niektórych pomieszczeń jak np. sypialni.

Koty dla alergików?

Panuje błędne przekonanie, że niektóre rasy – jak reksy lub sfinksy – które mają specyficzną strukturę owłosienia lub nie mają go wcale, są idealne dla alergików i nie powodują objawów uczulenia. Jednak wywodzi się to z opinii, że to właśnie sierść jest powodem problemu, co oczywiście nie jest prawdą. Powodem są białka znajdujące się w kocim naskórku. Co więcej, to właśnie czystość i dbanie o porządek w domu jest kluczem do sukcesu – im częściej sprzątamy, tym częściej usuwamy szkodliwy alergen.

Czy można temu zaradzić?

Oprócz unikania kontaktu z alergenem oraz przestrzegania czystości w domu (co oczywiście nie zawsze i nie u wszystkich poskutkuje), można stosować leki na receptę i bez, a także zastrzyki odczulające, które są skuteczne w niwelowaniu reakcji alergicznych na koty. Aby dowiedzieć się, która metoda leczenia będzie dla ciebie najlepsza, skonsultuj się z lekarzem. Dzięki temu możesz zwalczać alergię bez niszczenia swojej więzi z kotem.

Objawy alergii to przede wszystkim:

  • Katar,
  • Wysypka,
  • Łzawienie oczu,
  • Kichanie,
  • Świąd,
  • Czasem kaszel i trudności z oddychaniem.
katar alergia sposoby na alergię alergia na koty objawy alergii na koty uczulenie na sierść uczulenie na koty sposoby na alergię na koty alergia na kota objawy
Komentarze
Dodano: 06 Czerwiec 2016
Autor: jarek
Ocena:
Najlepszym sposobem na alergie na kota jest go po prostu nie mieć :)
Odpowiedź
Dodano: 11 Maj 2016
Autor: Magda
Ocena:
Ja też dotąd myślałam, że uczula sierść kota, a nie jego skóra.
Odpowiedź
Dodano: 05 Kwiecień 2016
Autor: Basia
Ocena:
U nas alergia na kota miała nietypowe objawy i do końca nie było wiadomo czy to on czy coś innego, specjalne testy potwierdziły i niestety kotek został z ciężkim sercem oddany do cioci.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach