45 368 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Czujesz osłabienie? To może być nietolerancja pokarmowa

Czujesz osłabienie? To może być nietolerancja pokarmowaCzujesz osłabienie? To może być nietolerancja pokarmowa

Zdarza się, że nawet zwyczajny ból głowy jest syndromem trudnej do wykrycia nietolerancji pokarmowej. Dlatego jeśli już dłuższy czas źle się czujemy, odczuwamy chroniczne zmęczenie czy problemy żołądkowe, powinniśmy udać się do specjalisty. Przy tym należy zweryfikować, które produkty żywnościowe są dla nas odpowiednie, a których nie tolerujemy.

  • Jakie są objawy nietolerancji pokarmowej?

  • Co to jest nietolerancja pokarmowa?

Warto sprawdzić czy mamy nietolerancję pokarmową

Istnieją przypadki, w których osoby z tą dolegliwością diagnozowane są jako mające alergię pokarmową – co jest częstym błędem. W nowoczesnym społeczeństwie nietolerancja pewnych produktów występuję dosyć często - możliwe, że ma ją nawet 50% ludzkości. Jest to wyjątkowo duży wynik, przy którym trzeba podkreślić, że większość dzieci po narodzinach ma już zdiagnozowaną alergię. Jednak, gdzie jest źródło samej nietolerancji pokarmowej? Istnieje teza, która podaje, że system immunologiczny człowieka jest przesilony, dlatego nie potrafi uporać się z alergenami, które na niego oddziałują. Powstała również inna teoria, z której jednoznacznie można wyczytać, że egzystencja w zbyt dużej sterylności i nagminne przestrzeganie czystości sprawia, że system immunologiczny staje się słabo wytrzymały i nie potrafi sprostać wymaganiom. Do tej koncepcji trzeba jeszcze dodać, że człowiek konsumuje zbyt dużo przetworzonego pożywienia, co nie pomaga szczególnie w przypadku takich dolegliwości.

Obserwacja organizmu – symptomy

Obecność nietolerancji pokarmowej świadczy o tym, że niektóre produkty żywnościowe nie są dla nas dobre, a ich konsumpcja powoduje różnorodne problemy ze zdrowiem. Jeśli w organizmie przeciwciała IgG są zwielokrotnione – jest to symptomem omawianej przypadłości. Występują one w momencie, gdy produkt którego nie powinniśmy spożywać w dużych ilościach, dotrze do naszego organizmu, a następnie wywołuje to mnóstwo innych chorób. Jeśli w naszej codziennej diecie pojawia się żywność, której nasz organizm nie akceptuje, właśnie w tym przypadku jest to impulsem do natężenia problemów zdrowotnych. Do często występujących zalicza się:

  • przemęczenie i objawy depresji,
  • częste bóle głowy, problemy z koncentracją i wahania nastroju,
  • przyrost wagi,
  • zmiany na skórze, wypryski, choroby zapalne skóry,
  • wzdęcia oraz wymioty, problemy związane z trawieniem, ból brzucha,
  • problemy ze stawami,
  • katar oraz zapalenie zatok.

Z powyższej listy wynika, że nietolerancja pokarmowa jest poważną dolegliwością, której nie należy lekceważyć. W przypadku dostarczenia do naszego organizmu żywności, która nam szkodzi – symptomy  nietolerancji zazwyczaj pojawiają się w ciągu trzech dni od momentu konsumpcji produktu. Przy tym, objawy te mogą być aktywne nawet przez długie tygodnie. Właśnie dlatego tak ciężko wykryć, jakie pożywienie dostarcza nam tylu problemów.

Żywność, która przeważnie jest przyczyną problemów.

Nie ma możliwości by wymienić wszystkie produkty żywnościowe, ponieważ jest ich całe mnóstwo i każdy organizm jest inny. Jednak jest grupa artykułów spożywczych, które zawierają salicylany i mogą powodować alergię. Do produktów źle oddziałujących na pewne osoby zalicza się warzywa wraz z owocami, również napój często dodający energii, jakim jest kawa czy spożywane dla towarzystwa piwo oraz wino. Dosyć często wypijane kolorowe soki oraz przekąska, jaką są orzechy, po które wiele osób lubi sięgać.

Powszechnie znana jest nietolerancja glutenu, mleka oraz laktozy, a także żywności z pszenicy. Pokarmu, który ma mnóstwo sztucznych dodatków, a także surowców pochodzenia naturalnego zawartych w żywności. Jeśli mamy taką chorobę lub przypuszczenie jej posiadania, warto zachować rozsądek w codziennej diecie i ograniczyć dawkę produktów, które wywołują w naszym organizmie różnorodne dolegliwości. Obecnie dostępne są różne testy, które są dobrym sposobem na sprawdzenie, czy ta dolegliwość nas dotyczy. Przy tak poważnym problemie współczesnego społeczeństwa, nasuwają się znane słowa Hipokratesa: „Niechaj pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”. Trzeba o nich pamiętać dbając o zdrowie swoje oraz najbliższych.

 

nietolerancja pokarmowa

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 368 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach