Dni są krótkie i zimne, w powietrzu znajduje się wiele wirusów roznoszonych przez przeziębionych ludzi, co chwilę jesteśmy narażeni na zmiany temperatur wychodząc z nagrzanych pomieszczeń na zewnątrz, gdzie szaleje deszcz, śnieg lub mróz… Niestety mimo tych wszystkich zagrożeń, trzeba jakoś funkcjonować – chodzić do pracy, szkoły, na zakupy, spotykać się ze znajomymi. W czasie zimy nasze ciało przechodzi przez dość trudny okres. Mamy dobre wieści: w skuteczny i przyjemny sposób możesz pomóc organizmowi w walce z sezonowymi infekcjami. Czarny bez to jeden z najlepszych naturalnych leków na przeziębienie!
Jakie właściwości ma czarny bez?
Jak spożywać czarny bez?
Jest to szybkorosnący krzew, który kwitnie wiosną. Wówczas przybiera postać białokremowych kwiatów, które jesienią przekształcają się w ciemnogranatowe owoce. Zarówno owoce, jak i kwiaty mają wiele zdrowotnych właściwości. Czarny bez od wieków stosuje się jako środek leczniczy.
- Kwiaty czarnego bzu – zbiera się tylko te w pełni rozwinięte, zawsze w okresie od maja do lipca.
- Owoce czarnego bzu – ich zbiór trwa od września do października.
Ten znakomity surowiec zielarski ma właściwości napotne, wykrztuśne, przeciwbólowe, obniżające gorączkę. Łagodzi przeziębienia i wszelkie infekcje górnych dróg oddechowych.
- Kwiaty zawierają flawonoidy, trójterpeny, śluzy i kwasy fenolowe. Idealne na gorączkę.
- Owoce są bogate w pektyny, glikozydy antycyjanowe, kwasy owocowe, garbniki, witaminy (przede wszystkim witaminę C i prowitaminę A)oraz sole mineralne. Wykazują m.in. właściwości moczopędne.
Wysuszone oraz przetworzone kwiaty i owoce można pić w formie soku, syropu lub herbatki. Niektórzy zamrażają owoce bzu lub sami robią z nich sok. Jeśli jednak nie masz tego typu zapasów lub czasu na ich zrobienie, możesz kupić 100procentowy sok z czarnego bzu, dostępny w każdym sklepie zielarskim. Te, które kupisz w zwykłych sklepach i marketach to przede wszystkim syropy zawierające jedynie dodatek soku, więc ich wartości lecznicze są zdecydowanie mniejsze. W dodatku zawierają wiele cukru albo syropu glukozowo-fruktozowego. Zawsze warto przed zakupem przejrzeć ich skład, gdyż wiele jest po prostu sokiem jabłkowym z kilkuprocentową zawartością syropu z bzu. 100 procentowy czarny bez w formie soku kosztuje od 20 do 30 zł. za 500 ml. Pamiętaj, że musi zostać zużyty w ciągu 7 dni od otwarcia butelki.
Jak zastosować czarny bez na przeziębienie?
Gdy czujesz, że coś cię „bierze” lub po prostu chcesz wzmocnić swoją odporność, zacznij od herbaty ze suszonych owoców. Do filiżanki wsyp łyżkę lub dwie suszu, zalej wrzątkiem i po dziesięciu-piętnastu minutach parzenia pod przykryciem, odcedź. Wypijaj od dwóch do trzech filiżanek dziennie, koniecznie na gorąco! Pomocny będzie również syrop, który przygotowuje się tylko w dojrzałych owoców. Wypijaj go dwa razy dziennie po jednej łyżce, najlepiej pomiędzy posiłkami.
Co o tym sądzisz?