45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Czarna porzeczka - właściwości, zastosowanie i efekty działania

Czarna porzeczkaCzarna porzeczka

Czarna porzeczka to popularny owoc, który wykorzystywany jest w ciastach, słodyczach, jako składnik soków czy samodzielna przekąska. Znakomity smak to jednak nie wszystko, czym bez wątpienia kusi i zaskakuje. Owoc ten jest bowiem doskonałym źródłem wartości odżywczych i zdrowotnych. Systematyczne spożywanie czarnej porzeczki może mieć znakomity wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

Zdrowotne właściwości czarnej porzeczki

Czarna porzeczka nie bez przyczyny uchodzi za owoc nadzwyczaj zdrowy i bogaty w witaminy. Już w ludowej medycynie naturalnej właściwości porzeczki ceniono przy takich schorzeniach jak angina, infekcje dróg oddechowych, reumatyzm i artretyzm. Natomiast sok z czarnej porzeczki ma właściwości przyspieszające leczenie migreny, zaburzeń żołądkowo-jelitowych, a także wpływa na ogólną regenerację organizmu. Również dziś w ramach fitoterapii zwraca się uwagę na zasadność spożywania czarnej porzeczki przy niedokrwistości, przyzębicy, zaćmie, przy problemach z krzepliwością krwi, a także wypadaniu zębów i włosów. Prozdrowotne właściwości porzeczki ma także wywar z jej liści - usprawnia on wydalanie toksyn z organizmu.

Czarna porzeczka i antyoksydanty

W składzie czarnej porzeczki należy wyróżnić flawonoidy, których działanie polega na ograniczaniu wytwarzania się toksycznych związków mających wpływ na rozwój nowotworów. Ich zadaniem jest również spowalnianie procesów starzenia. Flawonoidy wpływają też na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, hamują rozwój miażdżycy i regulują ciśnienie tętnicze krwi. Kluczowe znaczenie wśród flawonoidów zawartych w czarnej porzeczce mają:

  • antocyjanomy - to substancje antybakteryjne, korzystne w zwalczaniu problemów żołądkowych,
  • rutyna - przyspiesza wchłanianie witaminy C w czarnej porzeczce oraz poprawia kondycję śródbłonka naczyń krwionośnych; ma to wpływ na zmniejszenie ryzyka krwawień i żylaków,
  • kwercetyna - oczyszcza drogi moczowe i działa przeciwalergicznie.

Ważnymi antyoksydantami w czarnej porzeczce są kwasy fenolowe. Mają one rolę przeciwzawałową, przeciwzapalną, przeciwzakrzepową, a także spowalniają rozwój niektórych bakterii i grzybów. Ciekawostką jest, że prozdrowotne właściwości czarnej porzeczki są tak cenione, udowodnione i powszechnie znane, że owoc został umieszczony na liście ORAC. To specjalna grupa produktów spożywczych, które w swoim składzie posiadają nadzwyczaj wysoką ilość przeciwutleniaczy roślinnych o korzystym działaniu dla człowieka. Wyższy potencjał pod względem antyoksydacji przypisuje się jedynie czarnej aronii, czarnej jagodzie oraz żurawinie.

Gdzie jest najwięcej witaminy C?

Może być to zaskoczeniem, ale czarna porzeczka to jeden z tych owoców leśnych, który posiada najwięcej witaminy C. Na każde 100 g przypada około 181 mg czystej witaminy C, co jest wskaźnikiem aż 4 razy większym niż w przypadku np. pomarańczy. Najwięcej witaminy C wśród owoców leśnych posiada tylko owoc róży - 500 mg w 100 g.

Cholesterol a czarna porzeczka

Antyoksydanty to nie jedyne substancje zawarte w czarnej porzeczce o właściwościach regulujących poziom cukru oraz trójglicerydów we krwi. Czarna porzeczka posiada w swoim składzie także rozpuszczalny błonnik - pektyny. Przeciwdziałają one hipercholesterolemii (podwyższone stężenie cholesterolu w osoczu) i hiperglikemii (podwyższony poziom glukozy we krwi). Takie działanie pektyn jest wywołane ich zdolnością do spowolnienia wchłaniania przez organizm niektórych tłuszczów i cukrów.

czarna porzeczka czarna porzeczka właściwości

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach