45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Cukrzyca typu 2 a zaburzenia procesów poznawczych – co trzeba wiedzieć o tej zależności?

Cukrzyca typu 2 a zaburzenia procesów poznawczych – co trzeba wiedzieć  o tej zależności?Cukrzyca typu 2 a zaburzenia procesów poznawczych – co trzeba wiedzieć o tej zależności?

Cukrzyca typu 2 to najczęstszy rodzaj cukrzycy. Choroba może być dziedziczona lub wynikać ze złego trybu życia, niewłaściwej diety oraz braku aktywności fizycznej. Sprzyja jej nadwaga i otyłość. Zazwyczaj dotyka osoby w średnim i podeszłym wieku, lecz od jakiegoś czasu odnotowuje się coraz częstsze przypadki zachorowań wśród ludzi młodych, a nawet dzieci.

  • Co to jest cukrzyca typu 2?

  • Jak leczyć cukrzycę typu 2?

Na czym polega choroba?

Cukrzyca typu 2 charakteryzuje się tym, że organizm za pośrednictwem trzustki produkuje za mało insuliny, która dodatkowo działa nieprawidłowo. Jest to tak zwana insulinooporność, czyli zmniejszona wrażliwość tkanek na insulinę. Dochodzi wówczas do wzrostu poziomu cukru we krwi. Choroba jest na tyle podstępna, że początkowo nie daje żadnych widocznych objawów i można ją zdiagnozować jedynie na podstawie badania cukru we krwi. Nieleczona, może spowodować spustoszenie w naczyniach krwionośnych.

Cukrzyca a proces starzenia

Niedawno amerykańscy uczeni przeprowadzili badania, które wykazały, że mózg diabetyków w starszym wieku starzeje się średnio 5 lat wcześniej, niż w przypadku ich zdrowych rówieśników. Znaczyłoby to, że przykładowo osoba sześćdziesięcioletnia, a dotknięta cukrzycą wykazuje zdolności poznawcze sześćdziesięciopięciolatka. Ma to wynikać :

  • ze zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi, czyli hiperglikemii, co uszkadza tkanki i narządy, w tym naczynia krwionośne transportujące krew do mózgu. Te ostatnie uszkodzenia powodują mikroudary, zaś w rezultacie niedotlenienie danego fragmentu mózgu,
  • ze stanów niedocukrzenia, to jest hipoglikemii, na którą cukrzycy są narażeni przez nieodpowiednio dobraną dawkę środków farmakologicznych, jakie przyjmują z powodu choroby. Organizm stopniowo przyzwyczaja się wtedy do niedoborów cukru i nie wysyła wyraźnych sygnałów o tym świadczących.

Diabetycy są więc obciążeni większym ryzykiem wystąpienia na starość demencji oraz choroby Alzheimera, niż ludzie nie dotknięci chorobą.

Cukrzyca a procesy poznawcze

Naukowcy na podstawie wieloletnich badań postawili również tezę mówiącą, iż hiperglikemia obniża możliwości poznawcze diabetyków o około 19%. Ich umiejętność myślenia, zapamiętywania oraz zdolność koncentracji były dużo gorsze w stosunku do badanych nie dotkniętych cukrzycą typu 2. Zmiany w obrębie ośrodkowego układu nerwowego wpływają zaś w dużym stopniu na codzienne funkcjonowanie w rodzinie i społeczeństwie, obniżając komfort życia. Cukrzycy zmagają się z problemami z pamięcią, ze skupieniem uwagi, wykazują ograniczoną sprawność językową i psychoruchową, kłopot sprawiają im zadania arytmetyczne, myślenie abstrakcyjne oraz podejmowanie decyzji.

Wiedza niezbędna do skutecznego leczenia

Osoby dotknięte cukrzycą typu 2 powinny zdawać sobie sprawę z zależności łączącej ich chorobę z funkcjonowaniem procesów poznawczych. Skuteczna terapia diabetyków to też ich właściwa edukacja. Zaburzenia funkcji poznawczych, gdy wystąpią, mogą spowodować, że chory nie zrozumie zasad, jakimi powinien się kierować, by walczyć z cukrzycą. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli schorzenie zostanie odpowiednio wcześnie wykryte, to chory ma jeszcze sporo czasu na działania prewencyjne.

cukrzyca pamięć koncentracja procesy poznawcze insulina diabetyk diabetycy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach