45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Comiesięczne utrapienie każdej kobiety jak sobie z nim poradzić?!

Comiesięczne utrapienie każdej kobiety jak sobie z nim poradzić?!Comiesięczne utrapienie każdej kobiety jak sobie z nim poradzić?!

Skurcze macicy wywołujące ból menstruacyjny, służą złuszczaniu śluzówki macicy, dzięki któremu w ciągu każdego cyklu powstaje nowa warstwa gotowa na przyjęcie jajeczka, jeśli dojdzie do zapłodnienia.

Skurcze tego rodzaju towarzyszą nam codziennie, lecz dopiero podczas miesiączki dolegliwości z nimi związane nasilają się na tyle, byśmy mogły je odczuwać i by dawały się nam we znaki. Wespół z miesiączką, wytwarzane są prostaglandyny, które to właśnie odpowiadają za nasilenie skurczy oraz bólu. Zdarza się, że u niektórych kobiet odczuwalne są one do tego stopnia, iż niemal uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie.

  • Co to jest miesiączka?

  • Jak radzić sobie z bólem miesiączkowym?

Charakter bólu

Ból menstruacyjny dotyka co 2-4 dorosłą kobietę i aż 75 procent dziewcząt, które jeszcze nie osiągnęły dojrzałości. O ile problem ten dotyczy również ciebie, pamiętaj że nie jesteś w tym osamotniona i istnieją sprawdzone sposoby na walkę z bólem.

Charakterystyczne dla menstruacji są bolesne skurcze mięśni umiejscowionych w dolnej części brzucha. W podbrzuszu odczuwamy przewlekły, tępy ból, który nierzadko rozchodzi się w okolice ud i dolnej części kręgosłupa. Zdarzają się bóle i zawroty głowy, mdłości, biegunka, więc nic dziwnego, że jesteśmy zmęczone i rozdrażnione.

Ostra faza bólu trwa od 12 godzin do pełnej doby. Bolesność możemy odczuwać już na kilka godzin przed początkiem krwawienia.

Leczenie bólu ciepłem

Nie ważne czy zdecydujesz się na ciepły termofor położony na podbrzuszu czy relaksującą kąpiel w wannie ciepłej wody, efekty działania temperatury odczujesz stosunkowo szybko. Niestety, poza zniesieniem bólu, metody te mogą doprowadzić do zwiększenia krwawienia, dlatego wskazany jest umiar w ich stosowaniu. Dla uzyskania optymalnych rezultatów wystarczy 15 minut. Do wanny możesz dodać odrobinę ziół, np. szałwii, melisy, rumianku, mięty, bądź rozmarynu.

Rozwiązania naturalne

Dodaj do ulubionego rytuału w okolicy miesiączki zioła o działaniu rozkurczającym, takie jak rumianek, kozłek lekarski, dziurawiec i nagietek. Wsyp do szklanki łyżeczkę, któregoś z tych ziół, zalej ją wrzątkiem. Sporządzony napar smakuj w 3-4 porcjach na dobę. Możesz przekonać się czy rumianek pity już na trzy dni przed terminem miesiączki jeszcze skuteczniej nie złagodzi jej symptomów. Stosuj także preparaty z dodatkiem magnezu, witaminy B6 oraz cynku.

Istotna jest profilaktyka, dlatego przynajmniej na 10 dni przed krwawieniem miesiączkowym, ogranicz ilość spożywanej soli, a także alkoholu, kawy i herbaty, gdyż nasilają krwawienie.

Techniki relaksacyjne

Odprężenie może przynieść praktykowanie jogi, pilaesu oraz prostych ćwiczeń, takich jak przysiady przy ścianie czy koci grzbiet. Nie mniej wskazany jest spacer.

miesiączka bolesne miesiączkowanie menstruacja ból menstruacyjny co na ból menstruacyjny co pomaga na ból miesiączkowy jak zmniejszyć dolegliwości podczas miesiączki bolesna menstruacja

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach