45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Co wpływa na występowanie trądziku u dorosłych i jak sobie z nim radzić?

Co wpływa na występowanie trądziku u dorosłych i jak sobie z nim radzić?Co wpływa na występowanie trądziku u dorosłych i jak sobie z nim radzić?

Trądzik jest zmorą większości nastolatków – jest to naturalna reakcja organizmu na zmiany w gospodarce hormonalnej zachodzące w tym wieku, a jego występowanie powinno być stanem przejściowym. Co jeśli trądzik nie znika i towarzyszy przez większość życia? Trądzik może być traktowany ulgowo w wieku młodzieńczym, jednak żadna kobieta po 30 roku życia nie chciałaby go widzieć w lustrze.

Przyczyn powstawania trądziku w wieku dojrzałym może być wiele. Jest to nieodpowiednia dieta i obecność w żywności substancji szkodzących takich jak toksyny i pestycydy, sztuczne dodatki, nietolerancje pokarmowe.

 • Co na trądzik u dorosłych?

 • Jak pozbyć się trądziku?

Również składniki pokarmowe na które występuje uczulenie, które nie zostało zdiagnozowane. Może to być problem w momencie przejścia na „zdrową”, mogłoby się wydawać, dietę z odrzuceniem produktów, które popularnie uznawane są za szkodliwe na skórę, czyli czekolady, kakao, nabiału, kiedy trądzik nie znika. W takim wypadku najlepiej zrobić indywidualne badania w kierunku alergii typu trzeciego i wyeliminować szkodliwe produkty, które są kwestią indywidualną.

Kolejnym problemem jest branie tabletek antykoncepcyjnych w młodym wieku, kiedy gospodarka hormonalna nie jest odpowiednio rozwinięta. Nierozwinięty układ rozrodczy zostaje unieczynniony przez hormony z zewnątrz, a skutkiem mogą być problemy z zajściem w ciąże. Zazwyczaj w momencie odstawienia tabletek antykoncepcyjnych, kobiety borykają się wysypem krostek na całym ciele: twarzy, dekolcie, plechach.

Kolejną przyczyną występowania trądziku może być zespół policystycznych jajników, a także zaburzenia gospodarki insulinowej oraz nadmiar testosteronu, również u mężczyzn.

Co ciekawe, na występowanie trądziku w wieku dojrzałym, mogą mieć wpływ problemy jelitowe. Wzdęcia, bulgotanie w brzuchu, biegunki czy zaparcia mogą objawem nietolerancji pokarmowych, co bezpośrednio przejawia się występowaniem wyprysków na skórze. Ponad to, problemy z jelitami mogą powodować złe wchłanianie witamin i minerałów, niezbędnych do zachowania zdrowej kondycji skóry.

Jakie są sposoby na pozbycie się trądziku u dorosłych?

W tym celu należy zmienić w życiu kilka istotnych nawyków:

 • jeść więcej mięsa – zadbać o odpowiednią podaż dobrych tłuszczy,
 • zmniejszyć ilość węglowodanów w diecie,
 • zadbać o odpowiednią podaż cholesterolu,
 • zadbać o dobre samopoczucie, zniwelować stres poprzez relaks,
 • wystawiać się na działanie promieni słonecznych,
 • zadbać o odpowiednią jakość snu,
 • uprawiać aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności,
 • zadbanie o stan jelit i procesy wchłaniania witamin i minerałów,
 • zadbanie o odpowiednie zakwaszenie żołądka.

Warto również wykonać badania i sprawdzić ogólną kondycję organizmu pod kątem gospodarki hormonalnej i podjąć odpowiednią terapię. Po zrobieniu odpowiednich badań kolejnym krokiem jest konsultacja z lekarzem lub dietetykiem, który wprowadzi indywidualnie dobraną suplementację pomocną w leczeniu trądziku.

trądzik problemy skórne trądzik u dorosłych
Komentarze
Dodano: 09 Wrzesień 2016
Autor: Natalia
Ocena:
Niestety mam trądzik a jestem osobą dorosłą. I nie jest on jakoś specjalnie obfity ale jednak przeszkadza. Bylam u dermatologa, alergologa ale nic to nie dało gdyż mam problem z jelitami i uczulenie na przeróżne toksyny i sub chemiczne w zywności.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach