45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Co ty wiesz o chrapaniu? - 14 rad na tę dolegliwość

Co ty wiesz o chrapaniu? - 14 rad na tę dolegliwośćCo ty wiesz o chrapaniu? - 14 rad na tę dolegliwość

Nocne chrapanie nierzadko występuje wraz z obturacyjnym bezdechem sennym, który prócz przykrych skutków dla twojego zdrowia, co noc zakłóca sen bliskiej ci osoby. Poniższe rady pozwolą ci zapanować nad tym problemem.

  • Jak radzić sobie z chrapaniem?

  • Czy spray pomaga na chrapanie?

  1. Aparat ortodontyczny – poszerzy drogi oddechowe, poprzez wysunięcie żuchwy i języka do przodu.

  2. Ułóż się na boku do snu – dzięki temu ani język, ani miękkie podniebienie nie będzie cofnięte do tyłu. Jeżeli masz trudności z zaśnięciem na boku i nocą bezwiednie przekręcasz się na plecy, przydatna może okazać się podłużna poduszka, która podtrzyma twoje ciało we właściwej pozycji. Wiele osób by odzwyczaić się od spania na wznak, przymocowuje piłeczki tenisowe do pleców piżamy.

  3. Pozycja półleżąca – pozwoli udrożnić drogi oddechowe.

  4. Wielkim poduszkom powiedz „stop” - sprzyjają nieprawidłowym zgięciom szyi.

  5. Nieznaczne nachylenie łóżka – oczywiście od strony wezgłowia sprawi, że głowa będzie wyżej. Wystarczy podłożyć cienkie podpórki.

  6. Śpij w masce – może się okazać, że charkliwe odgłosy, to niestety niejedyny problem. Jeśli zmagasz się w czasie snu z bezdechem, maska będzie wtłaczać tlen pod ciśnieniem, które uniemożliwi zapadanie ścian dróg oddechowych.

  7. Gorący prysznic – zrelaksuje oraz przyczyni się do odblokowania zatkanego nosa, o ile chrapanie jest następstwem przeziębienia.

  8. Zrezygnuj z leków nasennych – wiele z nich prowokuje chrapanie, więc warto je odstawić, jeśli zdarza ci się po nie sięgać.

  9. Nie spożywaj alkoholu już na 5 godzin przed snem – możesz sprowokować chrapanie, nawet nie mając tendencji.

  10. Radioterapia – brzmi groźne, lecz nie ma żadnego związku z terapią onkologiczną. Niska temperatura i wysoka częstotliwość kierowanych w trakcie zabiegu fal, działają na miejsca związane z przyczynami chrapania. Poprzez odparowanie części tkanek, zmniejsza się ich objętość oraz poprawia napięcie

  11. Stosuj spraye – ich działanie najczęściej opiera się na wzmacnianiu, a zarazem zmiękczaniu tkanek miękkich gardła. Przyczyniają się do rozszerzenia dróg oddechowych, dzięki czemu całkowicie eliminują problem chrapania, a przynajmniej zmniejszają jego natężenie i częstotliwość. W aptekach dostępne są również specjalne plastry na podniebienie i tabletki, które działają równie skutecznie.

  12. Zrzuć wagę – u niektórych osób chrapanie pojawia się wraz ze wzrostem kilogramów, ponieważ tkanka tłuszczowa sprawia, że wdech powietrza przez zwęzone światło gardła, rozbrzmiewa z charakterystycznym charkliwym odgłosem.

  13. Nie dopuść do odwodnienia organizmu – przy niedoborze wody w organizmie, zalegające wydzieliny wewnątrz gardła stają się gęstsze i blokują swobodny dopływ poweitrza. Szacuje się, że kobiety powinny codziennie przyswajać 12 kubków płynów, a mężczyźni 16 by organizm sprawnie funkcjonował.

  14. Operacja – jeśli za przyczyną stoją wady anatomiczne języczka i podniebienia miękkiego, krzywa przegroda nosowa lub poliby, to jest ona niezbędna. U dzieci najczęstszą przyczyną jest przerost migdałka.

 

chrapanie jak poradzić sobie z chrapaniem rady na chrapanie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach