45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Co powoduje łzawienie oczu? 5 najczęstszych przyczyn

Co powoduje łzawienie oczu? 5 najczęstszych przyczynCo powoduje łzawienie oczu? 5 najczęstszych przyczyn

Łzawiące oczy to zazwyczaj wyraz wzruszenia, ale są sytuacje, gdy napływające łzy nie mają nic wspólnego z emocjami. Często spotyka to osoby starsze, ale także młodsze, przebiegając okresowo lub długotrwale. Przyczyna może tkwić w nadwrażliwości oczu, urazach mechanicznych oraz chorobach, ale nie tylko. Również warunki atmosferyczne mogą podrażniać nasz narząd wzroku, dlatego warto nauczyć się dbać o oczy tak, aby uniknąć uporczywego łzawienia.

Łzawienie towarzyszy nam przy krojeniu cebuli, ponieważ zapach podrażnia nos, przy mocnym słońcu i wietrze, a także gdy cierpimy na katar i przeziębienie. Oto inne, najczęstsze przyczyny „płaczących” oczu:

  1. Infekcja – nasze oczy mogą ulegać różnym chorobom i infekcjom, które powodują wirusy lub bakterie. Przy zakażeniu bakteryjnym, w drugim dniu oprócz łzawienia, pojawia się ropno-wodnista wydzielina. Zakażenie wirusowe objawia się zaś łzawieniem naprzemiennym – najpierw łzawi jedno oko, a z czasem zaczyna łzawić drugie. Głównymi objawami infekcji, oprócz łez, są pieczenie, opuchlizna, przekrwienie oka i wrażliwość na promieniowanie (słońce, sztuczne światło). W niezbyt zaawansowanym stadium zakażenia można stosować krople odkażające, jednak gdy przed dwa-trzy dni nie pojawi się poprawia, konieczna będzie wizyta u lekarza, który przepisze odpowiednie maści i krople, a czasem (w przypadku zapalenia dróg łzowych) antybiotyk.
  2. Podrażnienie – czyli sytuacja, w której do oka dostanie się ciało obce. Czasami jest to drobinka kurzu, innym razem kawałek makijażu (np. kredki do oczu), albo podwinięta rzęsa. Organizm reaguje obronnie na ciało obce, produkując łzy, które mają za zadanie usunąć problem. Czasem jednak same łzy nie wystarczą. Wtedy możemy sobie pomóc przemywaniem oka przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną.
  3. Alergia każdy alergik zna łzawienie z autopsji, gdyż niejednokrotnie towarzyszy uczuleniowcom w okresie np. pylenia roślin. Wówczas występuje wraz z katarem, swędzeniem i pieczeniem skóry. Oprócz okresów pylenia, niektórzy odczuwają skutki alergii w wyniku podrażnienia organizmu kurzem, chemikaliami, roztoczami czy sierścią zwierząt. Alergię można stwierdzić za pomocą badania krwi określającego poziom IgE lub testów skórnych.
  4. Rana w rogówce – do podrażnienia rogówki może dojść w różnych, sporadycznych sytuacjach, takich jak np. zarysowanie jej paznokciem czy kawałkiem materiału. Wtedy powstaje w niej rana, która dość szybko się goi, ale w przyszłości może samoistnie się odnawiać. Czasem w rogówce występuje też owrzodzenie, które łącząc się z ubytkami w tej części oka, może powodować jaskrę. Wszystko to powoduje łzawienie, którego nie wolno lekceważy.
  5. Zespół suchego oka – czyli schorzenie spowodowane zbyt małą lub zbyt dużą ilością łez. Dzieje się tak, gdy nie mają one prawidłowego składu i „przyczepności”, więc natychmiastowo spływają, nie zatrzymując się na powierzchni oka. Sprawia, to że gałka wysycha, gdyż nie jest odpowiednio chroniona i nawilżana. W leczeniu samodzielnym można wykorzystać krople do oczu o dużej lepkości i sztuczne łzy. Gdy nie przyniesie to efektów, konieczna będzie jak najszybsza wizyta u okulisty.
alergia oczy łzawienie oczu zespół suchego oka infekcja
Komentarze
Dodano: 26 Październik 2016
Autor: ana
Ocena:
a mi oczy łzawią zawsze na silnym wietrze i to bardzo wkurzające, bo nie mogę się umalować
Odpowiedź
Dodano: 08 Październik 2016
Autor: Wiesia
Ocena:
Zespół suchego oka to teraz jakaś plaga wręcz. Ale nie ma się co dziwić. Wszędzie tylko smartfony, laptopy itd.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach