45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Co należy pić w trakcie biegania? Sprawdź po jakie napoje warto sięgać.

Co należy pić w trakcie biegania? Sprawdź po jakie napoje warto sięgać.Co należy pić w trakcie biegania? Sprawdź po jakie napoje warto sięgać.

Na początku może nie przykuwasz do togo zbyt dużej uwagi ale jak już złapiesz bakcyla na bieganie chcesz go możliwie sprofesjonalizować i dowiedzieć się co należy pic w trakcie treningu. Dlatego bardzo ważne jest sprecyzowanie jakie napoje powinno się przyjmować, kiedy pić i jak.

Warto na początku zapoznać się z trzema rodzajami napojów przeznaczonych dla sportowców jak również amatorów biegania. Co powinieneś o nich wiedzieć:

  • Napoje hipotoniczne to np. woda mineralna. Posiadają mniejszą koncentrację cząsteczek niż płyny w naszym organizmie.
  • Napoje izotoniczne mają tę wspaniałą cechę, że nawadniają organizm szybciej niż woda. Przykładem takiego napoju jest mieszanka wody mineralnej, soku z cytryny lub z pomarańczy, cukier i sól.
  • Napoje hipertoniczne charakteryzują się wyższą koncentracją cząsteczek niż płyny naszym ciele. Są to np. napoje energetyzujące i soki owocowe.

W trakcie trwającego około 60 minut biegu powinno przyjmować się napoje izotoniczne. Oczywiście w trakcie krótkich przerw. Jeżeli trening trwa 25 min nie musisz brać ze sobą butelki z napojem. Jednak kiedy wybierasz się na dłuższą przechadzkę pamiętaj aby uzupełniać płyny, a napoje pić w małych ilościach i małymi łykami.

  • Co pić w trakcie biegania?

  • Czy napój izotoniczny działa?

Podczas biegu temperatura twojego ciała znacznie się podnosi, co sprawia, że na twojej skórze pojawia się pot. Wówczas ubywa nam nawet 30 proc. wody z organizmu co oznacza spadek jego wydolności. Dlatego tak ważne jest zabieranie ze sobą odpowiedniego napoju i systematyczne uzupełnienie płynów.
Jeżeli twój trening biegowy trwa do 40 minut trafnym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą wody mineralnej niegazowanej. Żelazną zasadą jest unikanie podczas treningu napojów gazowanych, zwłaszcza tych niezdrowych czyli np. Coca Coli, gdyż znacznie obciążają żołądek i mogą spowodować wzdęcia. Słodkie napoje zawierają też dużo cukru, który sprawia, że bardziej odczuwamy pragnienie.

Natomiast biegając powyżej 40 minut miej pod ręką napój hipotoniczny, mający niską zawartość cukrów prostych. Taki napój posiada także sporo ważnych dla organizmu minerałów, które szybko zostają przez niego wchłaniane, i który otrzymuje utracone podczas biegania węglowodany. Bardzo dobrym sposobem będzie też izotonik, który szybko i skutecznie uzupełnia energię. Izotonik można w łatwy sposób przygotować samemu w domu.
Do 700 ml wody mineralnej niegazowanej dodaj 200 ml świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy lub z cytryny. Dodaj jeszcze 2 łyżki cukru bądź miodu i szczyptę soli. Całość porządnie wymieszaj i przelej do bidonu.

Pamiętaj biegaczu, że organizmowi należy się optymalne nawodnienie w postaci wody, węglowodanów i elektrolitów zarówno przed, w trakcie jak i po treningu. Najlepszą metodą jest spożywanie napojów zawierających 30-70 mg sodu i 6-7 g węglowodanów.

Jeśli jesteś biegaczem regularnym pamiętaj, by nie pić kawy i mocnych herbat przed treningiem i po jego zakończeniu. Przed samym biegiem wypij pełną szklankę niegazowanej wody. Generalnie trenerzy i lekarze zalecają picie nie mniej niż 1,5 litra wody dziennie. Pijąc wodę przed treningiem pamiętaj, aby nie przyjmować na raz więcej niż 0,4 l i nie pić jej dużymi łykami. Przez takie działania możesz jedynie czuć się bardziej ociężały, a na pewno nie ugasisz lepiej i szybciej pragnienia, niż pijąc wodę spokojniej.
Po treningu najlepiej jest sięgnąć po szklankę chudego mleka, które nie tylko nawadnia ale również przyspiesza szybszą regenerację organizmu.

 

 

sport trening napoje izotoniczne bieganie napoje płyny węglodowany
Komentarze
Dodano: 15 Maj 2016
Autor: xyz
Ocena:
a myślisz, że proszek jest lepszy, radziłabym uważnie prześledzić jego skład
Odpowiedź
Dodano: 04 Kwiecień 2016
Autor: Przemek
Ocena:
Ja często kupuję proszek do zrobienia napoju izotonicznego bo te gotowe to nie są nic warte.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach