45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Co kręgosłup lubi, a czego nie? 7 czynników w trosce o naszą sprawność!

Co kręgosłup lubi, a czego nie? 7 czynników w trosce o naszą sprawność!Co kręgosłup lubi, a czego nie? 7 czynników w trosce o naszą sprawność!

Temat poruszany najczęściej przy urazach, bądź w czasie szkoleń z zakresu BHP. Można powiedzieć, iż na kręgosłupie opierasz ciężar swego dnia. Niewłaściwa pozycja przy dźwiganiu ciężkich przedmiotów, podobnie jak unikanie ruchu, może niekorzystnie odbić się na naszej sprawności.

  • Jak dbać o kręgosłup?

  • Jak dbać o odcinek lędźwiowy kręgosłupa?

Na dolegliwości ze strony kręgosłupa w znacznej mierze narażeni są pracownicy magazynów, ale również panie na co dzień przywdziewające szpilki. Codzienne aktywności, mogą przyczynić się do wzmocnienia kręgosłupa, bądź ograniczyć naszą sprawność.

Co kręgosłup lubi, a czego nie?

  1. Decydując się na szpilki przerzucamy cały ciężar ciała na przód stopy, co wpływa negatywnie na okolice lędźwi i u wielu pań wywołuje bolesność. Warto więc przeznaczyć ten rodzaj obuwia na wyjątkowe okazje, a na co dzień wybierać modele umożliwiające opieranie punktu ciężkości na pięcie.
  2. Duże wyzwanie dla odcinka lędźwiowego stanowi, także prowadzenie auta. Natomiast z dużym niebezpieczeństwem dla okolic szyi wiąże się ewentualny wypadek. Kierownica, zagłówek oraz fotel, powinny zostać starannie dopasowane przez kierowcę. Plecy powinny być utrzymane w pozycji prostej, tak byśmy mogli wygodnie posługiwać się pedałami, podczas gdy pośladki są maksymalnie przysunięte do fotela. Przed ruszeniem z miejsca, warto upewnić się, czy przy zapiętych pasach oraz łopatkach spoczywającymi na oparciu, jesteśmy w stanie wygodnie podróżować.
  3. Materac, na którym śpimy nie powinien być przesadnie miękki. Tuż po przebudzeniu nie zrywajmy się nerwowo, przeznaczmy kilka chwil na leniwe przeciąganie, dzięki czemu przygotujemy mięśnie na siad. O ile zrywamy się zbyt szybko, istnieje ryzyko wypadnięcia dysku zlokalizowanego między kręgami kręgosłupa, gdyż rozluźnione i zrelaksowane mięśnie są zupełnie nieprzygotowane na zmianę pozycji.
  4. Kręgosłup narażony na długotrwały wysiłek, po całym dniu trudów jest spragniony relaksu. Korzystna dla nas może okazać się wizyta w saunie, rozluźniająca kąpiel z esencjonalnym olejkiem, bądź godzina spędzona na zabiegu u wykwalifikowanego masażysty.
  5. W trosce o dobrą formę lędźwi nie schylaj się po przedmiot na ziemi, a zamiast tego kucaj. W tej sytuacji ciężar zostanie przeniesiony z kręgosłupa na nogi.
  6. Przysiad sprawdzi się także przy dźwiganiu ciężarów. Podczas powrotu ze sklepu, zakupy powinniśmy rozłożyć równomiernie w obu rękach, albo przenieść je w plecaku lub wózeczku na kółkach.
  7. Nawet jeśli charakter naszej pracy wymaga od nas ciągłego stania, bądź siedzenia przed komputerem, starajmy się jak najczęściej zmieniać pozycję. Siedząc parę godzin pod rząd nie zakładaj nogi na nogę, gdyż w ten sposób osłabisz krążenie.
kręgosłup ból kręgosłupa sprawność dysk międzykręgowy jak dbać o kręgosłup zdrowy kręgosłup
Komentarze
Dodano: 16 Październik 2016
Autor: Monika 31
Ocena:
Racja. Mnie kręgosłup przestał boleć, jak wymieniłam łóżko. To jest znacznie twardsze niż poprzednie.
Odpowiedź
Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Julia
Ocena:
Szpilki są stworzone na krótkie wyjścia i dla osób jeżdżących autem. Spróbujcie się Panie kiedyś przespacerować w szpilkach po miejskim deptaku, sztuką jest nóg nie połamać.
Odpowiedź
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Elwira
Ocena:
Mój kręgosłup nie lubi dźwigania piersi...
Odpowiedź
Dodano: 14 Kwiecień 2016
Autor: Ania
Ocena:
Dla mnie problemem jej dłuższe prowadzenie samochodu, w trasie zawsze dokucza mi ból kręgosłupa okolic lędźwiowych.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach