Smaczne i pożywne. Właśnie takie powinno być śniadanie dziecka – dodawać energii i stanowić zdrowy posiłek, który pozwoli mu zachować siłę oraz koncentrację na cały dzień. Dobrze jest wstać nieco wcześniej, żeby je przygotować, a następnie zjeść razem z dzieckiem. Przygotowanie pożywnego i smacznego śniadania wcale nie musi być czasochłonne i trudne. Oto kilka pomysłów na pierwszy i drugi posiłek przed szkołą!
Regularne i zdrowe odżywianie ma ogromny wpływ na organizm od najmłodszych lat. Wyrabia dobre nawyki (np. jedzenia owoców i warzyw), warunkuje prawidłowy rozwój dziecka, wzmacnia jego odporność i zapobiega wszelkim niedoborom czy anemii. Dziecko w wieku szkolnym ma wbrew pozorom dużo na głowie – musi mieć wystarczająco dużo siły na poznawanie nowych rzeczy, zabawę z rówieśnikami, myślenie i przyswajanie.
Co na śniadanie dla dzieci?
Co dla dziecka na śniadanie?
Na czczo? Nie ma mowy!
Nie pozwalajmy na to, aby dziecko wychodziło z domu na czczo, ponieważ poranne godziny (chociaż często nie sprzyjają apetytowi) są porą na pobudzenie organizmu do działania poprzez zjedzenie zbilansowanego śniadania. Nie zaleca się przy tym podawaniu maluchowi zbyt obszernych porcji (jego żołądek wciąż ma dość małą pojemność), ponieważ zbyt duża kanapka lub miska płatków może zająć miejsce, które można przeznaczyć na zdrowy owoc, napój lub warzywo. Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone.
Żeby zaoszczędzić sobie czasu, można już wieczorem przygotować kilka rzeczy, np. umyć warzywa, pokroić je, przygotować pastę do kanapek, zaplanować posiłek.
Oto kilka przykładowych propozycji pierwszych śniadań dla malucha:
- Płatki zbożowe z mlekiem, świeżo wyciskany sok, niewielki banan.
- Grahamka z przygotowanym twarożkiem i papryką, kakao, kilka plasterków suszonych jabłek.
- Kromka chleba razowego z pastą z jajka i szczypiorku, maślanka, pół jabłka.
- Kasza manna z jagodami (np. mrożonymi), herbatka owocowa z sokiem (np. z czarnej porzeczki), na koniec mała marchewka.
- Kromka chleba z polędwicą, plastrem pomidora i sałatą, koktajl z jogurtu, mleka, mrożonych owoców i na zakończenie posiłku kilka pomidorków koktajlowych.
- Płatki orkiszowe z kefirem, miodem i zmielonym siemieniem lnianym, do tego herbata lipowa/malinowa/żurawinowa, mandarynka.
To tylko kilka z opcji, które można zaserwować dziecku na śniadanie. Chodzi o to, aby było zdrowo, kolorowo, smacznie i żeby stosować jak najmniej wysoko przetworzonych produktów. W dobrym posiłku powinno znajdować się dużo białka, kwasów tłuszczowych omega-3 i witamin.
Drugie śniadanie – kolejna porcja zdrowia
Najlepiej zrezygnować z białego chleba, zamieniając go na graham lub pełnoziarnisty. Dostarcza znacznie więcej energii i „zapełnia” na dłuższy czas. Zamiast sera i wędliny, starajmy się częściej wrzucać do kanapek dziecku to, co zdrowe – chudy twarożek, pastę jajeczną, rybną, jajko na twardo, wędzonego łososia. Do tego plastry pomidora, sałaty, papryki, rzodkiewki.
Poza kanapkami, dobrze jest wrzucić do plecaka malucha np.: kilka orzechów, kefir z muesli, jogurt owocowy, suszone owoce, wafle ryżowe, banana, gruszkę, warzywa pokrojone w słupki, sałatkę owocową. Do picia najlepsza będzie zwykła niegazowana woda, unikając przy tym wód smakowych, a już na pewno słodzonych napojów i dosładzanych soków. Jeżeli nie dajemy dziecku owoców, można zastąpić je świeżo wyciskanym sokiem albo sokiem kupnym, bez cukru dodawanego.
Co o tym sądzisz?