45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Co Ci grozi, gdy nie leczysz nadciśnienia? Słaby wzrok, chore nerki, a nawet udar!

Co Ci grozi, gdy nie leczysz nadciśnienia? Słaby wzrok, chore nerki, a nawet udar!Co Ci grozi, gdy nie leczysz nadciśnienia? Słaby wzrok, chore nerki, a nawet udar!

Nadciśnienie tętnicze zaliczane jest do przewlekłych chorób układu krążenia. Związane jest ze stale utrzymującym się lub przebiegającym okresowo podwyższonym ciśnieniem krwi. Rozwija się przeważnie u osób w wieku 35-60 lat, dotyczy co piątej osoby dorosłej. Im dłużej odwlekamy wizytę u lekarza i leczenie nadciśnienia, tym bardziej narażamy siebie na powstawanie zmian degeneracyjnych w ośrodkowym układzie nerwowym, udar mózgu, uszkodzenia nerek, bądź wzroku. Zażywanie leków obniżających ciśnienie i drobne zmiany w stylu życia mogą zupełnie zniwelować ryzyko wielu powikłań.

 • Co to jest nadciśnienie tętnicze?

 • Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego?

Konsekwencje nadciśnienia tętniczego krwi występują u pacjentów w tempie zależnym od predyspozycji organizmu. Do częstych powikłań nadciśnienia należy miażdżyca, niewydolność serca oraz choroba wieńcowa. Zdarza się, że dochodzi do przerostu i dysfunkcji rozkurczowej lewej komory serca lub przegrody międzykomorowej. Zwiększa się ryzyko tętniaków aorty, a także zawału serca.

Symptomy nadciśnienia tętniczego krwi

Najczęściej nadciśnienie nie daje o sobie znać poprzez charakterystyczne objawy. Najtrudniej zdiagnozować nadciśnienie na początku, gdy wzrost ciśnienia nie pogarsza naszego samopoczucia wystarczająco byśmy mogli się zorientować, że coś z naszym organizmem jest nie w porządku. O ile już pojawiają się jakiekolwiek symptomy, są one dość niejednoznaczne, np. bezsenność, bóle głowy i kołatanie serca możemy poczytać za niedobory magnezu. Niekiedy nasza wydolność fizyczna i psychiczna zdaje się zmniejszać, a ponadto występują zawroty głowy. Nadciśnienie tętnicze krwi mogą sugerować uderzenia gorąca, potliwość oraz zaczerwienienie twarzy.

Wraz z nieleczonym nadciśnieniem pojawiają się uszkodzenia narządów, na które wskazują:

 • obrzęki kończyn,
 • marznięcie dłoni i nóg,
 • deficyty ruchowe, bądź czuciowe,
 • zaburzenia narządu wzroku,
 • zaburzenia funkcji nerek,
 • zmniejszenie sprawności intelektualnej.

Postacie nadciśnia i diagnoza

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego jako optymalne klasyfikuje ciśnienie skurczowe do 120 mmHg i rozkurczowe do 80 mmHG.

 • Nadciśnienie 1. stopnia – od 140-159 mmHG ciśnienia skurczowego i/lub 90-99 mmHG rozkurczowego.
 • Nadciśnienie 2. stopnia – od 160-179 mmHG ciśnienia skurczowego i/lub 100-109 mmHG rozkurczowego.
 • Nadciśnienie 1. stopnia – powyżej 180 mmHG ciśnienia skurczowego i/lub 110 mmHG rozkurczowego.

Podstawowe badanie przy diagnozowaniu nadciśnienia tętniczego stanowi pomiar ciśnienia. Lekarz może zlecić echo serca, badanie okulistyczne lub badanie biochemiczne krwi. Możliwa jest także trwająca całą dobę rejestracja ciśnienia krwi, tzw. ABPM.

Leczenie i profilaktyka

Lekarz zleca przyjmowanie leków. Chory powinien dokonywać pomiarów ciśnienia rano, w południe i na wieczór 2 do 3 razy na przestrzeni tygodnia, a wyniki odnotowywać w zeszycie, co ułatwi dobór optymalnego dawkowania. Warto okresowo kontrolować wzrok, cholesterol i trójglicerydy, a także badać poziom sodu, potasu i kreatyniny dla bezpieczeństwa nerek. Zaleca się także EKG, badanie ogólne pod kątem mikroalbuminurii oraz posiew moczu.

Ryzyko nadciśnienia zwiększa zaawansowany wiek, płeć męska i predyspozycje genetyczne. Dla jego ograniczenia warto zachować prawidłową wagę ciała, unikać siedzącego trybu życia, stresu, używek i przesalania potraw.

nadciśnienie wysokie ciśnienie nadciśnienie tętnicze krwi leczenie nadciśnienia objawy nadciśnienia badania pod kątem nadciśnienia
Komentarze
Dodano: 13 Listopad 2016
Autor: Marcel
Ocena:
To prawda, że nadciśnienie trzeba leczyć, bo inaczej kaplica.
Odpowiedź
Dodano: 24 Lipiec 2016
Autor: Dorota
Ocena:
Ja mam 36 lat i już niestety choruję na nadciśnienie i biorę leki. Ale trudno, dobrze, że wiem, co mi dolega.
Odpowiedź
Dodano: 17 Czerwiec 2016
Autor: Marta
Ocena:
Wysokie ciśnienie szybko da się poznać i jest niebezpieczne
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach