45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Cierpisz na niestrawność? Sprawdź, jak się jej pozbyć dzięki zbawiennej sile ziół, które masz w domu

Cierpisz na niestrawność? Sprawdź, jak się jej pozbyć dzięki zbawiennej sile ziół, które masz w domuCierpisz na niestrawność? Sprawdź, jak się jej pozbyć dzięki zbawiennej sile ziół, które masz w domu

Niestrawność zwana też dyspepsją - to najogólniej mówiąc różnego rodzaju problemy z trawieniem. Charakteryzuje się ona stanem dyskomfortu w jamie brzusznej. Osoby nią dotknięte mają nieprzyjemne wrażenie ciężkości, są senne i rozdrażnione.

Do typowych objawów niestrawności należą:

Jeżeli dopadają cię te przypadłości, wiedz, że istnieje sposób, by samemu się z nimi uporać.

  • Co to jest niestrawność?

  • Jakie są objawy niestrawności?

Ale uwaga: objawy te mogą również towarzyszyć chorobom przewodu pokarmowego, dlatego jeśli nie ustępują w miarę upływu czasu – należy koniecznie udać się po pomoc do specjalisty!

Jeśli zaś podejrzewasz, że problemy trawienne są skutkiem przejedzenia, zbyt szybkiego jedzenia lub spożycia czegoś tłustego czy ciężkostrawnego, to sprawdź czy masz pod ręką któreś z poniższych ziół. One z pewnością przyniosą ulgę:

  • Mięta – znajdujące się w jej liściach: olejek eteryczny, garbniki i flawonoidy korzystnie wpłyną na problemy żołądkowe czy drażliwość przewodu pokarmowego, pobudzą twój żołądek do trawienia, złagodzą zgagę i uczucie pieczenia.
  • Koper włoski – dzięki zawartości błonnika pobudzi pracę jelit, wyeliminuje wzdęcia i kolki, aktywuje metabolizm i stłumi apetyt. Poprzez obecność olejków eterycznych zadziała przeciwskurczowo i wiatropędnie, pomoże na wzdęcia, odbijanie, nudności i ból brzucha.
  • Rumianek – flawonoidy obecne w kwiatach spowodują, że zadziała rozkurczająco, łagodząc napięcia w jamie brzusznej oraz przeciwzapalnie. Przyniesie ulgę w razie wzdęć, zaparć, biegunki i bólu brzucha.
  • Kminek – jego nasiona pobudzą wydzielanie soków trawiennych, zadziałają rozkurczowo. Dzięki kminkowi złagodzisz dokuczliwość kolki jelitowej i skurcze żołądka oraz wzdęcia.
  • Bazylia – ureguluje trawienie, ponieważ posiada właściwości korzystnie wpływające na przyswajanie składników odżywczych z pokarmu, pobudzi wydzielanie soku żołądkowego.
  • Imbir – olejek obecny w jego kłączu pobudzi wydzielani śliny i soku żołądkowego, zadziała żółciopędnie. Przez to zapobiegnie wzdęciom i nagromadzeniu gazów, złagodzi nudności.
  • Cynamon – jest bogaty w olejki eteryczne i flawonoidy. Złagodzi wzdęcia, zadziała rozkurczowo, wyeliminuje bakterie, zapobiegnie nadmiernemu powstawaniu gazów, bólom brzucha, wymiotom.
  • Gorczyca – działa przeciwzapalnie i przeczyszczająco, stymuluje metabolizm. Zwiększy wydzielanie soków trawiennych, pomoże na wzdęcia i zaparcia. 

Pamiętaj:

W większości przypadków niestrawność to nie choroba, a przypadłość, która jednak bardzo utrudnia nam życie. Istnieją osoby mniej lub bardziej narażone na problemy gastryczne. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, zastosuj się do kilku cennych rad, które powinny pomóc:

  • zwróć baczniejszą uwagę na swoją dietę,
  • nie przejadaj się, jedz mało a często,
  • nie pij w trakcie posiłku,
  • nie jedz tuż przed snem.

Związki flawonowe - organiczne związki chemiczne, które występują w powierzchniowych warstwach tkanek roślinnych

 

trawienie zaparcia niestrawność zgaga wzdęcia problemy gastryczne
Komentarze
Dodano: 26 Lipiec 2016
Autor: Martyna
Ocena:
U mnie jedynie bazylia, mięta i imbir do zaakceptowania. Pozostałe zioła są nie dla mnie. Bardzo ich nie lubię niestety.
Odpowiedź
Dodano: 15 Maj 2016
Autor: gośka
Ocena:
po lekturze artykułu widzę, że muszę zaprzyjaźnić się z niektórymi z tych ziółek
Odpowiedź
Dodano: 18 Kwiecień 2016
Autor: Iza
Ocena:
Niestrawność jest częstą przypadłością u mnie ze względu na brak woreczka żółciowego. Na trawienie i niestrawność często sięgam po prostu po herbatki ziołowe.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach