45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Cierpisz na nadwrażliwość zębów? – Sprawdź, w jaki sposób możesz sobie pomóc!

Cierpisz na nadwrażliwość zębów? – Sprawdź, w jaki sposób możesz sobie pomóc!Cierpisz na nadwrażliwość zębów? – Sprawdź, w jaki sposób możesz sobie pomóc!

Ból, spowodowany nadwrażliwością zębów dotyka co piątą osobę dorosłą. Zazwyczaj pojawia się nagle i równie niespodziewanie zanika. Nasila się podczas jedzenia i picia czegoś zimnego bądź gorącego, kwaśnego, przy wdychaniu chłodnego powietrza oraz przy szczotkowaniu. Jeśli dolegliwości nie mają charakteru przewlekłego, istnieje kilka sprawdzonych metod, by sobie pomóc. W przeciwnym razie warto udać się do stomatologa, gdyż może to być oznaka poważniejszego problemu.

 • Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów?

 • Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów?

Możliwe przyczyny nadwrażliwości zębów:

 • nagromadzenie kamienia nazębnego, który odsłania szyjki zębowe,
 • cofanie się dziąseł,
 • próchnica,
 • nawyki: zgrzytania zębami, obgryzania paznokci, długopisów czy ołówków,
 • słabe, uszkodzone, zdemineralizowane szkliwo zębów.

Sposoby radzenia sobie z nadwrażliwością:

 1. Właściwa technika szczotkowania – równie ważna jak samo mycie zębów jest metoda wykonywania tego zabiegu higienicznego. Trzeba wiedzieć, że szczotkowanie w kierunku poziomym szkodzi dziąsłom. W ten sposób odsłaniają się szyjki zębowe. Należy stosować ruchy koliste oraz wymiatające: od dziąsła w stronę korony zęba. Dodatkowo nie można wkładać w mycie zębów zbyt dużej siły, by nie pokaleczyć dziąseł.
 2. Odpowiednie przybory do mycia zębów – nie tylko przez zbyt agresywne mycie zębów są one przewrażliwione. Używanie za twardej szczoteczki lub za mocno ścierającej pasty także im nie służy. W przypadku szczoteczek sprawa jest prosta, bo mają one czytelne oznaczenie twardości na opakowaniu. Pasta do zębów ma różny poziom ścieralności, wysoki jest zazwyczaj w tych o właściwościach wybielających. Aby przekonać się, że ścieralność jest odpowiednia, można odrobinę pasty rozetrzeć w palcach. Jeśli nie wyczujemy żadnych drobinek, powinna być właściwa dla wrażliwych zębów.
 3. Fluoryzowane płyny i płukanki do jamy ustnej – dostępne w aptece lub drogerii preparaty dedykowane nadwrażliwym zębom też mogą pomóc. Chronią one szkliwo przed szkodliwym działaniem kwasów. Dopełniają zabiegi higieniczne, docierając do trudnodostępnych miejsc, gdzie nie dociera szczoteczka.
 4. Nocna terapia – nadwrażliwość zębów można uleczyć szybciej, jeśli przez kilka tygodni, codziennie przed pójściem spać nałożymy na zęby odrobinę pasty i pozostawimy ją tak na całą noc. Tu jednak ważna uwaga: pasta nie może być zbyt miętowa, bo obecny w niej mentol może podrażnić dziąsła.
 5. Właściwa dieta – wrażliwym zębom nie służą niektóre produkty, powodujące wzrost kwasowości śliny i demineralizację szkliwa. Są to między innymi: owoce cytrusowe, wszelkiego typu marynaty, napoje gazowane czy słodycze. Na czas kuracji warto więc z nich całkowicie zrezygnować. Przy piciu zimnych bądź gorących płynów dobrze jest zastosować słomkę.
 6. Niezdrowe używki do odstawienia– chodzi przede wszystkim o papierosy. Dym tytoniowy bardzo szkodzi dziąsłom, ponieważ pogarsza ich ukrwienie, a to pośrednio przyczynie się do nadwrażliwości zębów. I tak oto mamy kolejny powód, przemawiający za rzuceniem palenia.
ból zębów problemy z zębami nadwrażliwość zębów wrażliwe zęby zęby wrażliwe na zimno zęby wrażliwe na ciepło
Komentarze
Dodano: 13 Wrzesień 2016
Autor: Agata
Ocena:
Zmieniłam pastę i szczoteczke i po 2 tygodniach jest niebo lepiej, a wcześciej nadwrażliwość zębów dawała się niexle w kość, szczególnie podczas upałów, mogłam zapomnieć o lodach.
Odpowiedź
Dodano: 06 Czerwiec 2016
Autor: Izabelka
Ocena:
Ostatnio mój mąż zaczął narzekać na nadwrażliwość zębów, kupiłam droższą pastę ale bez przesady do wrażliwych zębów i z każdym dniem jest coraz lepiej, dzięki :)
Odpowiedź
Dodano: 16 Maj 2016
Autor: kasiek
Ocena:
uwaga do -nanana- w artykule też jest mowa o tym, że raczej pasta wybielająca nie jest wskazana, ale chyba nie przeczytałaś go zbyt dokładnie, nawet jest wskazówka, jak to sprawdzić
Odpowiedź
Dodano: 07 Maj 2016
Autor: nanana
Ocena:
a ja słyszałam, że niedobre są pasty wybielające, bo mają coś w składzie, co jest agresywne i uszkadza szkliwo
Odpowiedź
Dodano: 27 Kwiecień 2016
Autor: Ilona
Ocena:
Zgadzam się, na nadwrażliwość zębów najlepsza jest zmiana pasty i regularne ich szczotkowanie.
Odpowiedź
Dodano: 30 Marzec 2016
Autor: Ania
Ocena:
U mnie na nadwrażliwość sprawdziała się odpowiednia pasta, po 2 tyg stosowania odczuwałam znaczną ulgę, a po całym opakowaniu problem zniknął na kilka ładnych miesięcy.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach