45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Cienie pod oczami - kiedy oznaczają chorobę?

Cienie pod oczami - kiedy oznaczają chorobę?Cienie pod oczami - kiedy oznaczają chorobę?

Choć cienie pod oczami są często oznaką przemęczenia i aby je zlikwidować wystarczy porządnie się wyspać, to bywa, że sygnalizują chorobę. Według specjalistów chorób wewnętrznych, gdy są spowodowane stresem i zmęczeniem, rozwiązanie problemu tkwi w wypoczynku i zmianie stylu życia. Jednak, gdy sińce utrzymują się długo albo nasilają się, a w dodatku towarzyszą im inne dolegliwości, mogą być objawem poważniejszych schorzeń.

 • Co oznaczają cienie pod oczami?

 • Czy cienie pod oczami mogą być objawami cukrzycy?

Po pierwsze, musisz określić czy twoje sińce pod oczami nie są powodowane bezsennością, słabą jakością snu (gdy np. w nocy często się budzisz albo jest ci niewygodnie, wstajesz „połamany”), zmęczeniem lub po prostu starzeniem się skóry. Wraz z wiekiem skóra pod oczami staje się cieńsza, a żyły i naczynka robią się bardziej wyraźne, widoczne. Inne czynniki powodujące zasinienie to:

 • Stres,
 • Nadmierna ekspozycja na słońce,
 • Spożywanie alkoholu,
 • Palenie papierosów,
 • Nadużywanie kofeiny,
 • Przyjmowanie niektórych leków, np. tabletek antykoncepcyjnych.
 • Uwarunkowania genetyczne,
 • Alergii np. kurz, sierść, składniki kosmetyków.

Kiedy jednak wykluczymy możliwość, że któryś z tych stosunkowo niegroźnych i często możliwych do zniwelowania czynników jest powodem pojawienia się cieni, w dodatku utrzymują się one zbyt długo lub nasila się ich barwa, oraz towarzyszą im inne dolegliwości – możemy mieć do czynienia z poważniejszymi schorzeniami. Które choroby powodują podkrążone oczy:

 1. Cukrzyca – innymi objawami pojawiającymi się wraz z zasinieniem, są: częstomocz, utrata wagi, wzmożone pragnienie, osłabienie organizmu.
 2. Niedoczynność tarczycy – powstawanie obrzęków i przebarwień jest spowodowane tutaj przenikaniem złożonych cząsteczek cukru pod skórę twarzy. Jeśli dostrzegasz u siebie inne objawy niedoczynności tarczycy, zrób badania krwi i zgłoś się do endokrynologa.
 3. Nadciśnienie tętnicze – pojawiają się sińce oraz kołatanie serca, problemy z bezsennością, bóle głowy, nadpobudliwość.
 4. Pasożyty – utrata wagi, bóle brzucha, osłabienie – jeśli mamy do czynienia z tymi objawami wraz z ciemnymi podkówkami w okolicy oczu, możliwe, że będą to pasożyty, np. owsiki.
 5. Zapalenie skórno-mięśniowe – symptomy to fiołkowy rumień i obrzęk w okolicy oczodołów, nazywany „rzekomymi okularami”, może wskazywać na braki kolagenu w skórze i pozostałych tkankach.
 6. Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa – wówczas widoczne są tzw. cienie alergiczne, które wskazują na przewlekłe zapalenie błony śluzowej zatok przynosowych. Powodem pojawienia się zasinień jest zastój krwi żylnej, którego przyczyną jest obrzęk błony śluzowej w zatokach.
 7. Niedożywienie albo odwodnienie – podkówki to często oznaka braku elektrolitów w organizmie, witaminy K lub żelaza.
 8. Atopowe zapalenie skóry – gdy pojawiają się także opuchlizna powiek i rumień na twarzy.
 9. Alergiczne zapalenie spojóweksińce plus przekrwienie spojówek i obrzęk powiek.
 10. Choroby wątroby, nerek lub śledziony – lekki obrzęk i zasinienie w okolicy oczu bóle brzucha lub utrata apetytu świadczą o niewydolności wątroby lub śledziony, zaś częstomocz i bóle w okolicy lędźwiowej sygnalizują problemy z nerkami.
 11. Anemia – zaburzenie koncentracji, osłabienie, tachykardia, blada skóra i błony śluzowe, bóle i zawroty głowy.
zdrowe oczy alergia oczy cienie pod oczami serum pod oczy worki pod oczami sińce pod oczami opuchlizna oczu zasinienie oczu
Komentarze
Dodano: 05 Maj 2016
Autor: Patrycja
Ocena:
U mnie cienie pod oczami to efekt chyba szybkiego trybu życia i złej diety oraz nałogu palenia. Tak przynajmniej do tej pory sądziłam. Ale okazuje się, że być może przyczyna tego stanu rzeczy leży w problemach zdrowotnych. Zaczynam się wahać, czy to aby nie tarczyca. Muszę to sprawdzić.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach