O ile widok ciążowego brzuszka napawa nas radością, po porodzie pragniemy, jak najszybciej odzyskać dawną sylwetkę. Z odchudzaniem warto jednak wstrzymać się przynajmniej przez dwa najbliższe miesiące. Tymczasem zadbaj o to by zawrzeć w swej diecie zbilansowane składniki odżywcze, które wspomogą zdrowie twoje i maluszka.
Czy witamina D jest odpowiednia dla niemowląt?
Jakie składniki dla karmiącej mamy?
Krzepiąca może być myśl, że podczas laktacji codziennie tracisz do 500 kalorii więcej. Ponieważ pokarm matki sięga 750 ml, należy zwiększyć spożycie wody przynajmniej do 2,7 litra na dobę. W ten sposób łatwiej zrzucisz kilogramy oraz wspomożesz laktację. Pamiętaj, że pięć lekkich posiłków w ciągu dnia zmobilizuje odpowiednio metabolizm, zatem nie chodź głodna. Niedojadanie wywoła efekt odwrotny od zamierzonego.
Składniki o największym znaczeniu dla karmiącej mamy
- Kwasy omega-3 łagodzą stany zapalne, są polecane szczególnie dla mam, które przeszły cesarkę. Warto jeść orzechy włoskie, siemię lniane, a także ryby. Te ostatnie włączmy do menu dwa razy na tydzień. Jednak z uwagi na zanieczyszczenia rtęcią i dioksynami, unikajmy tuńczyka, makreli królewskiej oraz okonia, a sięgajmy po szprotki, pstrąga, śledzie i krewetki.
- Witamina D jest tym bardziej niezbędna, iż przenika do pokarmu spożywanego przez niemowlę. Odpowiada za pracę układu nerwowego, zdrowie zębów i kości. Do codziennej diety włącz przeciwdziałający osteoporozie wapń, którego nieocenionym źródłem są warzywa zielone, takie jak jarmuż, brokuły czy zielony groszek. Witamina C, która uczestniczy w procesach kolagenu, poprawia kondycję skóry oraz stawów. Jak najczęściej sięgajmy po paprykę, pietruszkę, kiwi, cytrusy, jabłka i jagody.
- Przez wzgląd na utratę dużej ilości krwi podczas porodu, młode mamy często mają zdiagnozowaną nieznaczną anemię. Niewskazane jest popijanie kawą, ani herbatą posiłków, gdyż ograniczają one przyswajanie żelaza. Z pomocą przyjdą warzywa strączkowe oraz pestki dyni.
- Dwa razy w ciągu dnia rozkoszuj się zieloną herbatą, która obfituje we flawonoidy zwalczające wolne rodniki. Ponadto przeciwdziała tkance tłuszczowej i przyśpiesza jej spalanie.
- Gotowane mięso indyka, bądź upieczone w folii, dostarczy białka najwyższej jakości, a przetwory mleczne dodatkowo uzupełnią nasz organizm w kwasy CLA. Wybieraj jogurty naturalne, gdyż nie zawierają cukru, ani sztucznych dodatków, które mogłyby przedostać się do mleka.
- Zamiast smarować chleb warstwą masła lub margaryny, warto nasączać go bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe oliwą z oliwek, co jest ważne, ponieważ NNKT wspierają układ immunologiczny.
Co o tym sądzisz?