45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Chroniczne zmęczenie - co może być przyczyną ciągłego zmęczenia i senności?

Chroniczne zmęczenie - co może być przyczyną ciągłego zmęczenia i senności?Chroniczne zmęczenie - co może być przyczyną ciągłego zmęczenia i senności?

Każdy może odczuwać chwilowe zmęczenie – nie zawsze objaw powinien budzić niepokój. Problem pojawia się, gdy uczucie zmęczenia nie chce ustąpić lub pojawia się zbyt często i trudno je uzasadnić. Taki objaw należy skonsultować z lekarzem, ponieważ w niektórych przypadkach wskazuje na chorobę lub inną patologię. Co może wywołać zmęczenie?

 • Co powoduje ciągłe zmęczenie?

 • Czy niedoczynność tarczycy powoduje ciągłe zmęczenie?

 1. Drzemka w ciągu dnia
  Wbrew pozorom, drzemka w środku dnia to znakomity pomysł – zdaniem specjalistów krótki sen wiąże się ze skuteczną regeneracją sił, usprawnieniem pracy mózgu i redukcją zmęczenia. Jednak jeśli drzemka przedłuża się, może potęgować zmęczenie. Jak to możliwe? Podczas półgodzinnego snu organizm znajduje się w fazie REM – dłuższy sen wprowadza mózg w fazę głęboką snu NREM, z której trudniej zerwać się i szybko wrócić do normalnej, dziennej aktywności.

 2.  Choroby tarczycy
  Tarczyca to niepozorny narząd, który wywiera niebagatelny wpływ na cały organizm. Może wywołać poddenerwowane, uczucie głodu lub senność. Chroniczne zmęczenie jest jednym z kluczowych objawów niedoczynności tarczycy – chorobę podejrzewa się zwłaszcza u pacjentów cierpiących z powodu zaburzeń pamięci lub nieuzasadnionego przyrostu masy ciała.

 3. Depresja
  Niewiele osób wie, że nieustanne męczenie i senność mogą wskazywać na depresję. Choroba, nazywana „epidemią XXI wieku”, objawia się również osłabieniem, wahaniami nastoju, utratą radości życia i zainteresowań. Depresja prowadzi do stopniowego ograniczania codziennej aktywności. Symptomy tego rodzaju wymagają konsultacji specjalistycznej.

 4. Niedobory magnezu
  Niejednokrotnie u podstaw ciągłego zmęczenia leżą niedobory magnezu. Pierwiastek pełni wiele istotnych ról w organizmie i uczestniczy w szeregu procesów wywierających wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Niedobory magnezu wiążą się ze zmęczeniem, rozdrażnieniem i problemami z koncentracją.

 5. Bezdech senny
  Bezdech senny, czyli nieustające chrapanie, wywołuje senność w ciągu dnia i rozdrażnienie. Wykazuje się, że cierpi na niego od 3 do 8 proc. całej populacji. Bezdech wymaga leczenia, ponieważ może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta.

 6. Alkohol
  Niektórzy sięgają po kilka porcji alkoholu w tygodniu, by łatwiej zasnąć. I choć sen po drinku może przychodzić szybciej, rano organizm nie czuje się wypoczęty. Dlaczego? Napoje alkoholowe pozwalają zapaść jedynie w płytki sen i nie pozwalają mózgowi wejść w głęboką fazę REM. Konsekwencją jest zmęczenie i senność następnego dnia.

 7. Odwodnienie organizmu
  Zmęczenie, osłabienie, senność, ból głowy i problemy z zasypianiem mogą świadczyć o odwodnieniu organizmu. Mała podaż płynów obniżą ciśnienie tętnicze krwi i prowadzi do niedotlenienia mózgu. Należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu – najlepiej pić wodę mineralną niegazowaną.

 8. Zapalenie pęcherza
  Zmęczenie wraz z towarzyszącą mu sennością może wywołać stan zapalny pęcherza. Chorobę leczy się przy pomocy antybiotyków, które znoszą uczucie zmęczenia i inne dokuczliwe objawy.

 9. Choroby układu sercowo-naczyniowego
  Permanentne zamęczenie i problemy ze snem to domena „sercowców” – pacjentów cierpiących na choroby serca i naczyń. Chorzy objęci specjalistyczną opieką lekarską mogą liczyć na stosowne leczenie, które pomoże zminimalizować dotkliwe objawy.

 10. Duża aktywność fizyczna, przetrenowanie
  Osoby, które zdecydują się na ćwiczenia o zbyt dużej intensywności, mogą uskarżać się na zmęczenie. Wysiłek fizyczny niedostosowany do indywidualnych możliwości organizmu wywołuje przemęczenie. Dlatego przed podjęciem konkretnej aktywności warto skonsultować się z lekarzem i poradzić, jaki wysiłek jest dla nas wskazany.

zmęczenie tarczyca osłabienie niedobór magnezu bezdech senny senność
Komentarze
Dodano: 22 Kwiecień 2016
Autor: Piotrek
Ocena:
Od jakiegoś czasu odczuwam przewlekle senność, chyba czas wybrac się do lekarza.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach